fbpx

Ерменскиот премиер Пашинјан се сретна со западните лидери во Брисел

Политика - април 12, 2024

Tags:

Не е многу често кога во медиумите слушаме за зафатениот регион на Кавказ, при што центарот на вниманието моментално е насочен кон Украина и Израел. Вистината е, сепак, дека Кавказ е вовлечен во вооружени конфликти и нестабилност откако трите земји во овој регион (Ерменија, Азербејџан и Грузија) ја стекнаа својата независност од Советскиот Сојуз во 1991 година.

Една од нациите што е најмногу погодена, особено во последните години, е античката нација Ерменија, мала нација, но која е бастион на христијанството на Кавказ, една од првите христијански нации во светот и една која , и покрај тоа што има само 2,8 милиони жители во нејзините граници, има дијаспора од над 7 милиони луѓе ширум светот. Како и да е, таа исто така ги претрпе бруталните последици од тоа што се наоѓа во регион кој беше централна сцена на судири и ривалство меѓу империите, како Руската, Отоманската и Персиската империја, кои со векови се натпреваруваа за хегемонија во регионот.

Ерменците ја изгубиле својата нација во 14 век и само накратко ја повратиле во 1918 година за да бидат апсорбирани во СССР во 1920 година. Во текот на овој период од почетокот на 20 век, Ерменците исто така го живееле еден од најтрауматичните настани во нивната историја, имено ерменскиот геноцид извршен од Отоманската империја во која доминирале муслимани помеѓу 1915-1917 година, а кој можеби однел дури 1,5 милиони животи. .

Друг голем предизвик со кој Ерменците мораа да се соочат е нивниот сосед Азербејџан, многу поголема, понаселена и богата со ресурси муслиманска држава, но на која и недостасува националната и културната антика што ја има Ерменија. Територијалниот експанзионизам на Азербејџан доведе до интензивен етнички конфликт што го достигна врвот во раните 1900-ти кога Ерменија и Азербејџан првпат се стекнаа со независност, повторно во 1990-тите кога СССР се распадна и двете држави ја вратија независноста, а потоа спорадично во 2000-тите, со забележителни врвови во 202-та година .

Голем дел од конфликтот се фокусираше на Нагорно-Карабах (Арцах на ерменски), мал планински регион кој е етнички-ерменска енклава која е целосно опкружена од Азербејџан и е меѓународно призната како дел од суверените меѓународни граници на азербејџанската држава. Советскиот Сојуз, кој беше експерт за „раздели и владеј“ и цинично манипулира со етничките граници, одлучи во 1921 година да го направи Нагорно-Карабах автономен регион во рамките на Азербејџанската Советска Социјалистичка Република, ситуација на која силно се спротивставија етнички Ерменците во регионот. населението и што доведе до тешка дискриминација и репресија врз Ерменците и нивната култура во советскиот период.

Иако целосниот етнички конфликт беше задржан на заливот за време на советскиот период, колапсот на СССР во 1990-тите и последователниот вакуум на моќ доведоа до експлозија на етничкиот конфликт меѓу Ерменија и Азербејџан. Поточно, Првата војна во Нагорно-Карабах (1988-1994) избувна за време на распадот на СССР, кога, додека Азербејџан се движеше кон прогласување независност, Нагорно-Карабах се обиде да се отцепи од Азербејџан и да се приклучи на Ерменија. Во 1994 година беше потпишан прекин на огнот, што резултираше со де факто независност на Нагорно-Карабах како Република Арцах, иако со блиски врски со Ерменија. Втората војна во Нагорно-Карабах избувна во 2020 година кога Азербејџан го нападна Арцах. Овој пат, сепак, рамнотежата на силите меѓу Ерменија и Азербејџан значително се промени, а војната резултираше со тоа што Азербејџан ја презеде контролата врз голем дел од териториите на Арцах. Примирјето потпишано во 2020 година не доведе до траен мир, при што Азербејџан воведе блокада на Ерменија во 2022 година и започна нова инвазија во 2023 година.

Оваа трета војна заврши со азербејџанската окупација на Арцах, распуштањето на оваа држава и масовниот егзодус на Ерменците од нивната историска татковина. Понатаму, имаше гранични судири меѓу Азербејџан и Ерменија, а Азербејџан окупираше бројни ерменски погранични села. Понатаму, постојат стравувања дека Азербејџан може да ги насочи очите кон територијата на Ерменија. Дел од него одговара на внатрешните работи, како и на азербејџанскиот и пан-туркичкиот национализам, бидејќи азербејџанскиот моќник националистички диктатор Алиев можеби се обидува да создаде копнен коридор помеѓу копното на Азербејџан и азербејџанската ексклава Нахчиван, која е отсечена од остатокот од Азербејџан. од страна на ерменската провинција Сјуник. Ова, пак, би овозможило создавање на пан-туркик коридор, исполнувајќи ги пан-туркичките националистички амбиции на лидерот на Азербејџан Алиев и неговиот турски сојузник Ердоган, преку поврзување на Азербејџан (и другите централноазиски туркички држави) со Турција.

Друга важна причина за воинственоста на Азербејџан е нестабилниот геополитички контекст и сложената мрежа на економски и политички интереси на Кавказ. Прво, руската брутална инвазија на Украина го дестабилизира Кавказот, оттргнувајќи го вниманието на Русија од она што беше историски нејзиниот двор и создавајќи поволен прозорец на можности за аспиранти регионални хегемони како Турција, кои ги поддржаа територијалните амбиции на своите азербејџански сојузници да создадат „Голем Азербејџан“. “, додека самата се обидува да изгради некаква „Турска империја“. На крајот, империјалистичкиот потфат на Русија во Украина ги охрабри другите империјалисти и територијални ревизионисти како Азербејџанскиот Алиев.

Истовремено, товарот наметнат на Русија со војната во Украина ја спречи Русија да ја исполни својата посветеност кон својот традиционален сојузник Ерменија. Ерменија беше тесно сојузник со Русија од распадот на СССР и беше членка на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ), која беше, така да се каже, пандан на НАТО во постсоветскиот простор. Меѓутоа, односите Ерменија-Русија се влошија по конфликтот со Азербејџан, бидејќи зафатената нација Ерменија ја обвини Русија за неуспехот да ја одбрани својата територија од канџите на Азербејџан. Во овој контекст, Ерменија го замрзна своето учество во ОДКБ и наместо тоа се насочи кон Запад во потрага по сојузници против Азербејџан.

Помош од Западот за оваа сохристијанска нација, сепак, не е остварена, поради сложениот геополитички комплекс. Имаше реторичка посветеност од Западот да го брани ерменскиот суверенитет и територијалниот интегритет. Само минатата недела, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Џозеп Борел и американскиот државен секретар Ентони Блинкен, се сретнаа во Брисел со ерменскиот премиер Никол Пашинјан. Фон дер Лајен го повтори своето „ветување дека ќе застане рамо до рамо со Ерменија“, изјави дека „ЕУ и Ерменија се повеќе се усогласуваат во вредностите и интересите“ и дека следниот чекор е „нова и амбициозна партнерска агенда меѓу Европската унија и Ерменија“. Шефот на ЕУ, исто така, се осврна на „маката на раселените Ерменци од Карабах“. Од своја страна, САД одржаа заеднички воени вежби во Ерменија во септември како демонстрација на сила.

Сепак, реалноста е дека Западот е всушност ограничен и веројатно држен во заложништво од Азербејџан поради економски интереси. Иако Ерменија е културно богата христијанска нација која, во однос на вредностите, е дел од западното семејство, таа е оскудна со ресурси и релативно послаба. Напротив, Азербејџан е богат со ресурси и има силна војска поддржана од Турција и Израел. Ова е особено значајно бидејќи ЕУ станува сè повеќе зависна од гас од Азербејџан, особено по руската инвазија на Украина и прекинот на увозот од Русија.

Навистина, извозот на гас на Азербејџан во ЕУ се зголеми во 2022 година, од 19 милијарди кубни метри во 2021 година на 22,3 милијарди во 2022 година (навистина, ЕУ и Азербејџан потпишаа прелиминарен договор во 2022 година за двојно зголемување на протокот на гас до 2027 година). Ова има длабоки геополитички импликации за Европа, бидејќи оваа енергетска зависност ја ограничува надворешната политичка автономија на ЕУ и ја прави заложник на Азербејџан. Затоа, императив е ЕУ да ја преиспита својата геополитичка стратегија и да размисли дали е подготвена да остави сохристијанска нација на империјалистичкиот експанзионизам на Азербејџан, не само поради тоа што тоа би значело во морална смисла, туку и поради тоа што ќе создаде уште еден преседан на територијален ревизионизам кој е неконтролиран, и што тоа би можело да значи за другите нации кои се загрозени од експанзионистичките соседи (на пр. Молдавија, Полска, Грузија и балтичките земји во Европа).

Tags: