fbpx

ЕУ ќе ги користи руските средства за обнова на Украина

Правни - февруари 4, 2024

Европската унија донесе одлука да ги користи руските средства замрзнати во нејзините банки за реконструкција на Украина, по долги дебати за правните пречки за ваква важна одлука. Сè уште не е јасно како оваа одлука ќе се спроведе во целост, но постои договор меѓу земјите-членки за повеќефазен план кој суштински предвидува користење на приходите од „данокот“ на овие средства.

Украина веќе доби 600 милиони долари минатата година од белгискиот данок на каматата што ја создадоа овие средства. Исто така, има добиено милиони долари од САД, пари кои биле конфискувани од сметките на руски олигарх. Повоената „голема обнова“ на Украина бара огромни средства, пари кои, теоретски, треба заеднички да бидат мобилизирани од владите и приватните инвеститори. Бидејќи вторите сè уште се „плашливи“ и не даваат никакви ветувања, товарот паѓа на првите. „Малата реконструкција“ веќе започна паралелно со бомбардирањата, а ЕУ – која сака да преземе водечка улога во напорите за обнова – веќе е исцрпена од кризите во последните години и трошењето што го направи за да му помогне на Киев да се спротивстави на далеку. Така, користењето замрзнати руски средства може да стане еден од главните ресурси за поттикнување на таканаречениот „Маршалов план за Украина“.

„Мислам дека има огромна надеж дека руските суверени средства би можеле да станат лесен извор на финансирање“, истакна американскиот специјален претставник за економско закрепнување во Украина, Пени Прицкер на Светскиот економски форум во Давос.

ЕУ нема да ги конфискува руските средства, туку само парите што тие ги произведуваат

Според официјалното соопштение на белгиското претседателство со Советот на ЕУ, земјите од блокот на ЕУ се согласија да ги насочат приходите од руските средства замрзнати на територијата на Унијата кон обнова на Украина. Официјален претставник на ЕУ, кој сакаше да остане анонимен со образложение дека договорот сè уште не е ратификуван, беше цитиран од Асошиејтед прес дека тој „ќе овозможи собирањето на вонредните приходи генерирани од замрзнатите средства да започне за поддршка на обновата на Украина “.

ЕУ ги замрзна средствата на Централната банка на Русија во вредност од 200 милијарди долари, од кои повеќето се чуваат во Белгија и управувани од клириншката куќа Еуроклиар. Овие средства го претставуваат најголемиот „парче од тортата“ од парите што се замрзнати на руските сметки како дел од санкциите воведени кон Москва по избувнувањето на конфликтот во Украина. Вкупните средства замрзнати во Русија од страна на сите земји кои се приклучија на санкциите изнесуваат нешто помалку од 300 милијарди долари. Згора на тоа, уште 19 милијарди долари се замрзнати на сметките на руските олигарси.

Главната пречка за конфискација на руски имот е актуелното европско законодавство, кое дозволува таква мерка само во случаи кога сумите се добиени како резултат на кривично дело или лицето што ги добило е осудено за кривично дело. Ова беше главната причина зошто разговорите за ова прашање заглавија во блокот на ЕУ, додека САД од летото ги повикуваа и ЕУ и земјите од Г7 да го решат проблемот, нагласувајќи дека таква мерка може да се преземе само „преку заедничка одлука“. Но, мерката за конфискација беше отфрлена од неколку европски земји, вклучително и Германија и Франција, кои стравуваат дека нивните правни системи би можеле да ја поништат како неуставна со образложение дека ги кршат правата на сопственост. Во исто време, неколку гласови предупредија дека таквата мерка ризикува да ги вознемири меѓународните пазари и да го ослабне еврото. Европските централни банки беа скептични во врска со поставувањето правен преседан што може да ги поттикне земјите кои не се во пријателски односи со Западот да ги повлечат резервите и на крајот да ја поткопаат глобалната финансиска стабилност.

Москва се заканува со одмазда: и таа може да конфискува

Последно, но не и најмалку важно, Москва се закани со слични мерки доколку идејата се спроведе. Според пресметките на руската новинска агенција Риа, цитирана од Ројтерс, Кремљ има и список на американски, европски и други западни имоти што би можел да ги конфискува. Иако е помала, нивната вредност е споредлива со онаа на руските средства во западните банки: 288 милијарди долари. И претседателот Путин покажа дека мисли на бизнис. Минатата година тој нареди заплена на имотот на OMV и Winterhall Dea од руски банки.

Планот е внимателен, за да се избегне вклучување адвокати

Така, единственото решение се чинеше дека е наметнувањето „неочекуван данок“ на замрзнатите руски средства, насочени кон точно еквивалент на сумите што тие ги произведуваат. Но, дури и ова мораше да се направи со претпазливост за да се избегне правен ќорсокак. Ова е причината зошто Европската комисија предложи менаџерите со депозити, како што е Euroclear, да ги одделат каматите или профитите генерирани од овие средства и да ги блокираат на посебна сметка. Само во втората фаза европската извршна власт би дала предлог за регулирање на конфискацијата и користењето на овие приходи. Планот предложен од Брисел ги опфаќа само руските државни средства, а не и оние на приватните сметки.

Само минатата година, средствата на руската централна банка на европските сметки придонесоа 3 милијарди евра и проценките сугерираат дека тоа може да се зголеми до 15 милијарди евра годишно, во зависност од флуктуациите на каматните стапки. Белгија веќе го оданочи профитот и каматата произведени од средствата со кои управува Еуроклиар и веќе префрли 600 милиони во Украина. Премиерот Александар Де Кро вети дека Украина ќе добие дополнителни 1,7 милијарди евра од овие пари во 2024 година.

Претпазливоста на ЕУ за заплена на руски имот не значи дека нема да се двоуми да ја поддржи – сега и во иднина – реконструкцијата на Украина. Напротив, Брисел е подготвен да преземе водечка улога во обновата на Украина и верува дека ЕУ мора да го направи за Украина она што САД го направија за Западна Европа по Втората светска војна. Ова е пораката на германскиот канцелар Олаф Шолц и претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен. Додавајќи дека идните инвестиции во Украина од страна на блокот на ЕУ ќе бидат поврзани со реформите за поддршка на нејзиниот европски курс.

ЕУ веќе дава значителен придонес во реконструкцијата на Украина, која е во тек. Од почетокот на војната, ЕУ, нејзините земји-членки и европските финансиски институции доделија 67,7 милијарди евра финансиска, хуманитарна, итна, буџетска и воена поддршка. На крајот на минатата година, „Инструментот за поддршка на Украина“ беше воспоставен како дел од повеќегодишниот додаток на буџетот, кој содржи 50 милијарди евра средства за периодот 2024-2027 година.

САД веќе го конфискуваа. Од олигарсите

За разлика од ЕУ, парите што САД ги префрлаат во Украина доаѓаат од конфискација на пари на сметките на руски олигарх осуден за избегнување санкции. Сумата е мала во споредба со 600 милиони евра што ги нуди Белгија, но целиот потенцијал за конфискација на Вашингтон е значително намален во споредба со средствата на европските сметки, со само околу 5 милијарди евра во американските банки, пишува Киев Индипендент.

На Украина ќе и требаат најмалку 400 милијарди евра по војната, според проценките на Светската банка, што е еквивалентно на двојно повеќе од предвоениот БДП на земјата. За да ги убеди инвеститорите – владите и приватните субјекти – да учествуваат во реконструкцијата, на претседателот Зеленски му треба план, па тој веќе ангажираше два гиганти од финансискиот свет, американските фирми Блек Рок и ЈП Морган, да го советуваат како да ги привлече парите и како да го потрошите. Она што е важно е дека постои „Маршалов план“ за Украина.