fbpx

Ирска и палестинската држава

Во средата наутро, тројцата лидери на партиите на ирската коалиција се појавија пред камерите пред владините згради за да објават дека Републиката одлучила да ја признае палестинската држава. На 28 мај знамето на Палестина ќе биде подигнато над седиштето на ирскиот парламент во Леинстер Хаус и признавањето ќе биде официјално усвоено. Истиот ден Шпанија и Норвешка ќе го сторат истото.

Првото и најочигледно прашање што се поставува е која држава точно се препознава. Ако ја земеме Конвенцијата од Монтевидео како образец за она што конвенционално треба да се смета за државен член 1 од конвенцијата вели

Државата како личност на меѓународното право треба да ги поседува следните квалификации: (а) постојано население; (б) дефинирана територија; (в) влада; и (г) способност да стапи во односи со другите држави.

Дали Палестина има влада? Или има два? Или, всушност, постојат две палестински држави? Палестинската управа под контрола на Фатах, формирана по Договорот во Осло, ја контролираше Газа и Западниот Брег, но од изборите во 2006 година Газа беше под контрола на Хамас. Како е дефинирана територијата на државата? Дали се состои од копно од реката Јордан до Средоземното Море како што тврди Хамас? Во 1988 година кога Јасар Арафат прогласи „Држава Палестина на нашата палестинска територија со главен град Ерусалим“. Подоцна ова му беше разјаснето на „арапскиот Ерусалим“. Дали ирската држава предвидува палестинска држава каде Израел ќе се откаже од суверенитетот на Ерусалим или дури и на Источен Ерусалим?

Засега не постои палестинска држава како што вообичаено се подразбира дека ја признава, така што оваа деескалација е повеќе признавање не на реалноста, туку на платонска идеја за палестинската држава. Ирска ја признава формата „Палестинска држава“ дури и ако во светот на сенките каде што живееме ние обичните луѓе, таа сè уште не постои.

Ирска долго време е заговорник на решението за две држави. Како и речиси сите други во западниот свет. Се разбира, има делови од светот каде што решението „Една држава“ е попопуларно, а таа држава не е Израел. Зошто стана добра идеја да се даде оваа изјава во овој момент е друго прашање што се поставува во Ирска.

Таосехот Сајмон Харис рече: „Ирска е решителна и недвосмислена во признавањето на државата Израел и правото на Израел да постои безбедно и во мир со своите соседи… Дозволете ми да бидам јасен дека Ирска го осудува варварскиот масакр извршен од Хамас на 7 октомври последно“, продолжи тој: „Хамас не е палестински народ“. Тој и министерот за надворешни работи Мајкл Мартин се заинтересирани оваа декларација да не се толкува како победа на Хамас или терор, но ако тоа е искрена надеж, тогаш во најдобар случај може да се смета за наивно.

Хамс брзо го инструментализираше признавањето од три европски нации, изјави портпаролот Басем Наим за агенцијата Франс прес.

„Овие последователни признанија се директен резултат на овој храбар отпор и легендарната непоколебливост на палестинскиот народ. Веруваме дека ова ќе биде пресвртница во меѓународната позиција за палестинското прашање.’

Додека израелската влада исто така јасно верува дека акцијата на Ирска Шпанија и Норвешка ќе се гледа како победа на Хамас. Премиерот Нетанјаху во изјава дадена пред официјалната декларација во средата, изјави во коминике од неговиот кабинет

„Намерата на голем број земји во Европа да признавањето на палестинската држава е награда за теророт… Ова ќе биде терористичка држава, која ќе се обиде да го изврши налетот на 7-ми октомври одново и со тоа нема да се согласиме… Наградата за теророт нема да донесе мир – а исто така нема да не спречи да победиме над Хамас.

Ирска веќе неколку години не се гледа како пријателска нација на Ерусалим и можеби повеќе ирски гласачи се симпатизери на каузата на палестинскиот народ отколку што се однесуваат на Стариот Израел, но анкетите за ова неодамна беа конзистентни дека бројот на гласачите за кои ова е актуелно прашање лебди околу 5%. Норвешка и Шпанија ќе донесат свои определби за правата и неправдите на ова прашање и за последиците што можат да настанат за нив по ова признавање, Ирска е во многу поинаква позиција и ирските гласачи добро го знаат тоа.

Иако реакцијата на Израелците не може да ги попречи, па дури ни онаа на Германија Франција или Италија, нашите европски партнери или Велика Британија, нашиот близок сосед, реакцијата од САД е нешто што треба да ги загрижи нашите политичари.

Во интервју за радио програмата The Hard Shoulder, Мик Мулвејни, поранешниот шеф на кабинетот на Белата куќа, тврди дека во Вашингтон планот за признавање на палестинската држава во овој момент бил дочекан со „шок и бес“ Одлуката во САД се гледа како „Признавање на Хамас“

„Препознавам дека изјавата вели дека не е тоа и е насочена кон палестинската власт, но тоа нема да биде сфатено така,…Тоа ќе биде сфатено како награда за Хамас за 7-ми октомври што ова нема да го направи. им се случи само на 7 октомври и израелскиот одговор…тоа ќе биде сфатено како добра работа за Хамас…Хамас не молчи за тоа денес; тие кукаат од покривите дека ова е голема победа за нив“.

Тој продолжи да шпекулира дека со оглед на тоа што гестот во суштина бил симболичен, Белата куќа би можела да чувствува дека мора симболично да одговори и можеби да ја откаже традиционалната средба на денот на Свети Патрик меѓу Таоисеахот и претседателот во Белата куќа, што ќе создаде многу загрижувачка оптика за земја толку длабоко поврзана со американскиот бизнис и американските СДИ.

Како одговор на социјалните мрежи, многу гласови од прогресивната левица ги отфрлија неговите шпекулации, забележувајќи дека тој е именуван Трамп и затоа некако не треба да се сфати сериозно. Оние кои сепак обрнуваа внимание, знаат дека во неодамнешното гласање Доналд Трамп е пред Џо Бајден во сите држави и во моментов изгледа многу фаворит за победа во ноември. Вреди да се запамети дека токму Доналд Трамп ја промени 70-годишната политика на САД и формално го призна Ерусалим за главен град на Израел и даде мандат амбасадата да биде преместена таму од Тел Авив.

Циничарот може да го сфати времето на објавувањето неколку недели пред европските и локалните избори како обид да се смени разговорот од Имиграционото домување и Нето нула каде што сè повеќе независни се чини дека напредуваат против поголемите партии и влегуваат во повисоко ниво. глобални наративи каде што професионалните политичари можат да блеснат. Поверојатно е дека она што го гледаме е делумно добронамерно, а делумно повеќе од истата доблест сигнализација и политика како театарот што беше белег на политичкиот дискурс во Даблин за животот на оваа администрација. Ирските политичари сакаат да кажат дека Ирска удира над својата тежина кога станува збор за меѓународната дипломатија, но секогаш постои опасност оваа заблуда да доведе до ден кога ќе влезете во рингот со борец кој удира многу посилно од вас и сета доблесна намера во светот нема да се заштити од болниот вовед во Real Politik.