fbpx

Конфликтите што се наѕираат во Европа и задолжителната воена служба

Uncategorized @mk - февруари 4, 2024

По повеќе од 22 месеци, војната во Украина веќе не е на насловните страници, како што може да се каже, и повеќе не зафаќа цели ТВ-информации во ударен термин. Дури и новиот конфликт во Израел – стар само неколку месеци – предизвикува далечни одгласи во други делови од светот, освен во местото каде што се случи трагедијата. Други и други нови тензии, без разлика дали се проследени со конфликт или не, го привлекуваат – повеќе или помалку време – вниманието на јавноста, дури и ако се случуваат во далечни краеви на земјината топка. Војната во Украина беше заменета во ударниот термин за неколку минути со неодамнешната најава на Венецуела, земја на јужноамериканското копно, за анексија на дел од Англиска Гвајана, а за неколку минути со помалку спектакуларниот „инцидент“ на југ. Кинеско Море, област на постојани тензии.

Најавата на венецуелскиот претседател Николас Мадуро, кој во некои светски медиуми се нарекува „пријател на Путин“, секако уште некое време ќе го окупира вниманието на јавноста. Зад референдумот на народот на Венецуела, кој со големо мнозинство гласаше за анексија на дел од Гвајана, наводно стојат интереси од милијарди долари. Територијата што Мадуро ја претендира за Венецуела претставува над 70% од малата земја од англиско говорно подрачје, која се чини дека е исклучително богата со нафта.

Косово, секогаш во конфликт

Но, поверојатно е дека и следната година ќе слушнеме за Србија и Косово. Во светлината на војната во Украина, која речиси го привлече вниманието на јавноста, неодамнешните тензии поминаа речиси незабележано. Сепак, најмалку четири лица беа убиени во таканаречените немири минатиот септември во северно Косово и уште три на српско-унгарската граница. Нападот на српските паравоени сили врз полициските сили во северното косовско село Бањска лесно можеше да ескалира, особено затоа што Белград и Приштина последователно меѓусебно се обвинуваа за ситуацијата и нејзината можна ескалација. Со 4.500 војници на НАТО стационирани во Косово преку мировната мисија КФОР, заканата од воена конфронтација беше реална, но за среќа тоа не се случи. Во исто време, крвавите битки кон крајот на минатата година на границата на Унгарија со Србија меѓу полициските сили и мигрантите кои се обидуваат насилно да ја поминат границата во, како што унгарскиот премиер Виктор Орбан го нарече „гранична војна“ се опасен сигнал дека Западен Балкан можеби сè уште е буре барут на Европа. Граничната област меѓу Србија и Унгарија се наоѓа на таканаречената балканска миграциска рута кон западна Европа, која води од Турција до Грција и Бугарија, потоа кон северна Македонија, Србија или Босна.

И покрај постојаната паника дека глобализацијата е неизбежна при избувнување на кој било вооружен конфликт, безбројните тензии сега, кои се појавија на крајот на 2023 година, може, парадоксално, да го смират секое такво чувство. А аргументите би биле многу.

Судбината на војната во Украина се уште не е решена, но има знаци дека поддршката за неа, од главните сојузници на владата во Киев, „се заморува“. Соочени со потребата да се „помогне“ да се стабилизираат два конфликти истовремено, и американските и европските држави дојдоа да ги „преиспитаат“ своите ветувања за финансиска и воена поддршка. Покрај тоа, Европа сè уште го има бескрајниот проблем на Западен Балкан, каде тензиите, кои постојано се поттикнуваат од различни актери, ризикуваат во секој момент да прераснат во вооружен конфликт.

Високите трошоци на војната во Украина – за која конечната сметка сè уште не е издадена, но, според некои анализи, веќе ги надминуваат оние во Авганистан – создадоа неподготвеност во Европа да продолжи безусловната поддршка за конфликтот кој се уште изгледа далеку од завршен. . Покрај тоа, војната во Украина повторно ја отвори дебатата за прашањето за повторно воведување на задолжителна воена служба или барем создавање резерва на доброволци во европските земји кои се откажаа по падот на Берлинскиот ѕид во 1989 година.

Додека владата во Киев упатува очајнички апели за помош, Европската унија ја „суспендира“ исплатата на дополнителните 50 милијарди ветени кон средината на годината за поддршка на земјата во нејзиниот конфликт со Руската Федерација. И цело време владата на Владимир Волонски станува сè поочајна, бидејќи вестите од странство не се ниту најдобри. Американскиот Конгрес објави дека 2023 година ќе заврши без да се потврди поддршката од над 60 милијарди долари на акциите во Киев. Европската унија конечно одлучи на 1-ви февруари да ги ослободи 50-те милијарди помош за четири години.

САД, најважниот сојузник на Израел, се чини дека свртеа поголемо внимание на Блискиот Исток од октомври 2023 година, цврсто уверувајќи го својот партнер во неговата поддршка. Покрај тоа, САД го испратија својот најголем носач на авиони во Средоземното Море, подготвен да интервенира доколку ситуацијата на Блискиот Исток ескалира. Во исто време, Европската унија, главниот донатор на палестинската агенција за бегалци на ОН, најави дека ќе ја „преиспита“ својата финансиска поддршка за нив само неколку дена по крвавиот напад на Хамас во Газа на почетокот на октомври. Тоа е затоа што додека шефовите на дипломатиите на ЕУ едногласно го осудија нападот врз Израел, признавајќи го неговото право на одбрана, тие не постигнаа компромис за продолжување на великодушната поддршка за заштита на палестинското население. Со други зборови, да се спречи масовна неконтролирана миграција од оваа област кон западноевропските земји, особено оние на брегот на Средоземното Море.

По неколку месеци и месеци економски кризи, напади кои резултираа со загуба на животи, европските држави се чини дека играат на картата на претпазливост кога станува збор за вклучување во конфликти кои се „дома“. Еден доказ за тоа е зголемувањето на буџетите за одбрана и преземањето чекори за да се осигура дека, доколку е потребно, тие имаат армии кои можат да се борат. Една од земјите што презеде такви мерки е Романија, која воведе – по дебатите за ова прашање од почетокот на руската инвазија на Украина – воведе доброволна армија.

За разлика од другите европски земји кои избраа да се вратат на задолжителна воена служба, Романија се одлучи за овој концепт со цел „да го зголеми квантитетот и квалитетот на мобилизациската резерва, која постепено се намалува како резултат на суспензијата на задолжителната воена служба во мирно време од 1 јануари 2007 година“, се вели во образложението што го приложува предлог-законот. Идејата за обврзување на регрутното население на задолжителен воен рок беше категорично отфрлена од тогашната влада, иако тогашниот министер за одбрана, социјалдемократот Василе Данчу, спомна дека, според резултатите од истражувањето од 2011 г. , 60% од населението на возраст од 18-35 години – односно регрутираното население – се согласи да изврши воена обука од неколку месеци.

Денес, не само мажите – кои беа обврзани да го служат воениот рок до 2007 година – туку и жените, доколку сакаат, можат да учествуваат во кампањата за регрутирање на воени резервисти и, по неколкумесечна обука, дури и да земаат плата, без се обврзани да вршат активна служба слична на онаа на професионалната армија.

Во другите европски земји, иако се започнати, дебатите на оваа тема допрва треба да се материјализираат. На пример, владата во Хаг размислува да ја зголеми големината на армијата преку задолжителна служба, како што тоа го прават Шведска и Норвешка од 2018 година. И двајцата повторно ги воведоа само неколку години откако ги укинаа. Патем, од сите 29 земји-членки на ЕУ на НАТО плус Турција, само шест имаат задолжителен воен рок. Друга земја каде што се планира воведување на задолжителен воен рок е Франција. Откако претседателот Емануел Макрон ја воведе „универзалната национална служба“ во 2019 година, во која учеството на младите не беше доброволно, владата размислува да го направи тоа задолжително за сите Французи на возраст од 15 до 17 години. Од друга страна, Германија, која ја укина задолжителната армија кон крајот на 2011 година, сè уште има можност да се врати во неа доколку Бундестагот најде итна потреба да ја брани земјата, според сојузниот устав.

Фото: Pickpik.com