fbpx

Обложување на конзервативците на младите

Политика - април 12, 2024

Tags:

Конзервативната партија VOX (ECR) во Шпанија ја избра Џулија Калвет за нејзините листи на претстојните регионални избори во Каталонија.

И покрај нејзината млада возраст, Калвет брзо стана водечки глас во „конституционалистичкото“ движење против каталонскиот сепаратизам, мобилизирајќи големи маси против неуставните претензии за независност на сепаратистичките партии во Каталонија.

Според Калвет, „да се биде конституционалист денес значи да се биде револуционер“.

Калвет му се заблагодари на претседателот на VOX, Сантијаго Абаскал за довербата и за можноста да ја „спаси Каталонија“.

Младиот лидер ќе му се придружи на генералниот секретар на VOX, Игнасио Гарига, првиот човек на листата за предвремените избори; и други искусни лидери против независноста, како Хуан Карлос Џираута , долгогодишен соработник на VOX преку неговата благодарност до Fundación Disenso.

Калвет е поранешен претседател на S’ha Acabat!, „патриотска“ каталонска граѓанска организација која се спротивстави на владеењето на каталонските партии за независност.

Таа рече дека попуштањето на премиерот Педро Санчез на каприците на каталонските сепаратисти е „продажба“ на земјата.

„За него, останувањето на власт е многу поважно од владеењето на правото и нашето национално единство“, додаде Калвет.

VOX долго време го следи моделот кој се потпира на млади и нови политички актери за да ги изнесат проблемите од големи размери на националното и меѓународното преден план.

Говорник на VOX во шпанскиот парламент е 29-годишната Марија Хозе „Пепа“ Родригез де Милан Паро. Поранешен сенатор, Пепа е водечки глас на конзервативците и е најмладиот од сите парламентарни говорници во Конгресот.

Покрај Пепа, Хозе Марија Фигаредо, со 35 години не е само генерален секретар на парламентарната група на VOX, туку и „економски гуру“ на партијата.

Кон крајот на минатата година, Фигаредо ја водеше меѓународната кампања VOX што ја започна за борба против Амнестијата за осудените каталонски сепаратисти, кампања поддржана и од Fundación Disenso.

Пепа и Фигаредо ја претставија една од најамбициозните даночни реформи во демократската историја на Шпанија. Не само што го осудува непромисленото трошење на институции засновани на идеолошки (не засновани на потреби), како што е Министерството за еднаквост, туку предлага масовно намалување на фискалното оптоварување на шпанските работници, притоа задржувајќи ги социјалните услуги непроменети.

Мајските избори во Каталонија се во сендвич помеѓу регионалните избори во април во Баскија (каде што сепаратизмот исто така се наѕира силен) и европските избори во јуни.

Регионалната каталонска влада, предводена од сега вршителот на должноста претседател Пере Арагонес од левичарската и сепаратистичка партија Ескера Републикана , повика на предвремени избори откако не успеа да добие доволно поддршка за неговиот предложен годишен буџет.

Европратеникот Карлес Пуџдемонт треба да се врати во Шпанија, доколку неговиот Junts per Catalunya освои мнозинство на предвремените избори. Пуџдемон, сепак, е баран од шпанската правда за неговата вмешаност во бунтовничките настани во 2017 година, кои вклучија нелегален референдум и еднострано прогласување независност на регионот на Каталонија.

Сепаратистичката закана повторно лебди во Шпанија. Непријатните договори на социјалистичката влада со сепаратистичките партии го прават референдумот за независност поддржан од владата уште поверојатен, и покрај одбивањето на Педро Санчез.

Самиот Арагонес јавно кажа дека „Санчез не се согласуваше со Законот за амнестија“. Социјалистичката партија беше таа што го воведе законот за амнестија во шпанскиот парламент.

Предлог-законот за амнестија сè уште треба да се пробие низ остатокот од сложената парламентарна процедура во Шпанија за да стане закон на земјата.

Опозициската Народна партија (ПП, ЕПП), која моментално има мнозинство во Сенатот, вети дека ќе го блокира нацрт-законот за амнестија во Горниот дом. Сепак, шпанскиот Конгрес може лесно да го укине ветото на Сенатот.

Сенатот може само да го одложи процесот. Акциите на VOX во судовите имаат најголеми шанси да ја укинат амнестија за сепаратистите и бунтовниците (некои обвинети за тероризам).

Tags: