fbpx

Ослободување на Battle Royale: Резиме на првата дебата за прелиминарните избори на Републиканската партија

Политика - септември 10, 2023

Атмосферата околу првата прелиминарна дебата на Републиканската партија беше ништо помалку од електрична. Додека луѓето се собираа на местото на дебатата, опипливо чувство на возбуда и исчекување го исполни воздухот. Се чинеше дека целата нација го задржа здивот, со нетрпение чекајќи да биде сведок на историјата во создавањето. Сцената беше поставена за судир на политички титани, при што осум републикански кандидати се борат за номинација на нивната партија. Ова беше момент кој несомнено ќе го обликува текот на претседателските избори во 2024 година. Или беше тоа?

Едно име како да доминираше и во разговорот и во видното отсуство од сцената – Доналд Трамп. Одлуката на контроверзниот поранешен претседател да не учествува фрли сенка врз постапката, создавајќи необично чувство на тензија меѓу кандидатите. Без поголема од животната фигура на Трамп за да се дружат, кандидатите беа принудени да пловат во непознати води. Тие мораа да го пронајдат својот глас и да воспостават сопствено присуство, а сето тоа признавајќи дека слонот не е во собата.

Отсуството на Трамп, исто така, значеше дека неговата политика и наследство се наѕираа во текот на дебатата. Секој кандидат почувствува потреба да се осврне на факторот Трамп, или со усогласување со неговите политики или дистанцирање од неговите контроверзни одлуки. Ова доведе до фасцинантна динамика каде што другите кандидати се најдоа да разговараат за Трамп повеќе отколку што можеа да очекуваат. Тоа беше деликатен чин на балансирање, при што секој кандидат се обидуваше да ја привлече големата база на поддржувачи на Трамп, а истовремено привлечен и до пошироката публика. Влијанието на отсуството на Трамп одекнуваше во текот на дебатата, обликувајќи го целокупниот тон и насока на дискусијата.

Помеѓу разновидните кандидати кои излегоа на сцената, само тројца успеаја да се претстават дека всушност имаат борбена шанса да ја добијат номинацијата. Секој од нив донесе своја единствена перспектива, позадина и политички позиции на маса.

Прво, го имаме гувернерот на Флорида, Рон ДеСантис, републиканец за прв мандат кој се кандидираше на платформата на пониски даноци, помала влада и економски раст. Тој верува дека намалувањето на даноците и намалувањето на регулативите ќе поттикнат создавање работни места за сите жители на Флорида. За таа цел, тој предложи серија даночни намалувања и стимулации за поттикнување на растот на малите бизниси. Но, исто така, се вели дека неговите политики би можеле да доведат до буџетски дефицити надолу. Дополнително, Де Сантис го поддржува изборот на училишта и проширениот пристап до чартер училиштата и исто така се залагаше за зголемена инвестиција во стручната обука за средношколците. Тој, исто така, е силно посветен на животната средина и инсистира на тоа дека сите нови инфраструктурни проекти треба да вклучуваат мерки за зачувување на природните ресурси. Конечно, гувернерот Де Сантис се соочи со критики за неговото справување со СОВИД-19 во државата, особено неговата одлука за повторно отворање на бизнисите премногу брзо, како и неговото одбивање да спроведе мандат за маски низ целата држава. Останува да видиме како тоа ќе влијае на неговата популарност. И покрај критиките, гувернерот Де Сантис се покажа како ефикасен лидер за Флорида и најверојатно ќе остане популарен меѓу жителите во наредните години. Сè што се смета за гувернерот Де Сантис останува главниот конкурент на Доналд Трамп за републиканската номинација, но сè уште не успеал да ја убеди широката публика во неговата достојност. Неговиот настап на дебатата беше сомнителен, дури и за слаб од некои гласови. Сигурно не помогна тоа што неговата стратегија беше објавена на печатот пред настанот или што се појави на сцената како сочна мета за неговите ривали.

Следен е поранешниот потпретседател Мајк Пенс. Како и Трамп, Пенс беше жесток конзервативен и гласен противник на истополовите бракови и правата за абортус, но тој беше повеќе дипломатски во својот пристап кон политиката. За време на неговиот мандат, тој работеше на дефинансирање на центрите за планирано родителство и здравствена заштита на жените и ги поддржуваше „законите за верска слобода“ во земјата, кои даваат правна заштита на оние кои се противат на правата на ЛГБТ. Тој, исто така, силно се спротивстави на Законот за пристапна нега на претседателот Обама и се заложи за усвојување на Закон за обновување на религиозната слобода, кој ќе им овозможи на работодавците да цитираат религиозни верувања во одбивањето на услугите што се во спротивност со тие верувања. Главната контроверзност околу овој конкретен кандидат беше онаа за неговото одбивање да учествува во поништувањето на резултатите од претседателските избори во 2020 година. Ова доведе до тоа да биде етикетиран како предавник од страна на мнозинството ентузијасти на Трамп и тој веројатно нема да може да ги поправи оградите со својот поранешен шеф во скоро време. Дури и ако некој кандидат ја добие номинацијата, без поддршката од огромната база на гласачи на Трамп, би било многу малку веројатно дека тој ќе има шанса да победи на изборите. Само овој факт го прави г-дин Пенс неверојатен иден кандидат за претседател.

Изненадувањето на вечерта дојде од аутсајдерот Вивек Рамасвами. Тој е претприемач, филантроп и инвеститор кој изгради платформа за подобрување на пристапот до здравствената заштита, економските можности, реформите во образованието и граѓанските права, но исто така и неговото противење за поддршка на финансирањето за војната во Украина и неговото ветување да ја направи американската влада посложена. . Г-дин Рамасвами зборува за иднината каде што Американците имаат пристап до најдобрата здравствена заштита, највисоките образовни стандарди и најразновидните граѓански права. Тој е решен да се погрижи тие да бидат достапни за сите граѓани без разлика на нивното потекло или поштенски број. Тој разговараше за неговата иницијатива за создавање нови работни места преку јавно-приватно партнерство, реформирање на американскиот образовен систем, така што сите имаат еднакви шанси за успех и зголемување на пристапот до медицинска нега. Покрај тоа, Вивек зазеде цврст став против владините трошоци, особено во воениот сектор. Тој вети дека ќе ги намали средствата за војна во Украина и ќе ги намали вкупните федерални трошоци до 75%. Овој потег ќе ослободи повеќе пари за други важни програми како што се образованието и здравството. Тој, исто така, предложи инвестирање во нови технологии и зелени извори на енергија за создавање работни места и намалување на загадувањето. Г-дин Рамасвами, исто така, се заложи за реформа на американскиот кривично правосуден систем, со посебен фокус на елиминирање на расното профилирање од страна на полицајците. Тој сака да обезбеди сите граѓани да имаат пристап до правно застапување без разлика на нивната економска состојба. За таа цел, тој се залага за независен надзорен одбор кој ќе ги прегледа полициските практики и ќе обезбеди усогласеност со уставните права. Тој, исто така, повика на зголемен граѓански надзор над затворскиот систем, вклучително и обезбедување дека затворениците се третираат хумано и им се дава пристап до подобри образовни и рехабилитациони програми. Неговите планови вклучуваат воведување реформи како што се проширени гласачки права за криминалците кои ја отслужиле својата казна, намалување на задолжителните минимални казни, поттикнување на рехабилитација наместо затворање и ставање крај на приватните затвори. Тој смета дека сите граѓани треба да имаат еднаков пристап до правдата, а овие реформи се неговиот начин да ја постигне оваа цел. Тој е посветен на создавање поправеден кривично-правен систем за сите вклучени во него, од жртви и полицајци до осомничени и затвореници.

За време на дебатата, г-дин Рамасвами создаде бран на симпатии кон себе бранејќи жестоко на Доналд Трамп, одејќи дотаму што го нарече „најдобриот претседател на 21 век“ и се врами како помлада и подинамична верзија на поранешниот претседател. стратегија која се чини дека досега дава резултати. Веројатно би можело безбедно да се каже дека тој е победник на дебатата за први прелиминарни избори на Републиканската партија, иако со мала разлика. Сепак, некои од неговите порадикални ставови веројатно ќе биде тешко да се справат понатаму во кампањата и неговиот недостаток на искуство може да се покаже како проблем. И покрај овие прашања, г-дин Рамасвами остави голем впечаток кај гласачката јавност и се обликуваше како човек со силни убедувања и човек кој не се плаши да го искаже своето мислење. Тој, исто така, ја нарече својата политичка агенда „Америка на прво место 2.0“. Ако сето ова ви звучи познато, веројатно не е случајно.

Пет други потенцијални кандидати излегоа на сцената за време на дебатата, но ниту еден од нив не успеа да убеди некој значаен процент од публиката дека можеби има борбена шанса да ја добие номинацијата. Поранешниот гувернер на Њу Џерси, Крис Кристи, ја задржа линијата на неговата навидум губитничка стратегија на постојани лулашки кон Доналд Трамп и неколку пати беше „исвиркан“. Поранешната гувернерка на Јужна Каролина, Ники Хејли, иако жестока, немаше харизма да постигне значителни поени кај публиката. Останатите кандидати, сенаторот Тим ​​Скот, гувернерот на Северна Дакота, Даг Бургум, поранешниот гувернер на Арканзас, Аса Хачинсон беа благи и можеше да не бидат таму.

Првата прелиминарна дебата на Републиканската партија беше само почеток на она што ветува дека ќе биде возбудливо и непредвидливо патување кон претседателските избори во 2024 година. Претседателот Џо Бајден веќе јасно стави до знаење дека тој е човекот што треба да се победи, но неговите противници не се откажуваат без борба.

Иако првата дебата на Републиканската партија беше жестока, сепак се чини дека поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, контроверзна личност во текот на неговиот четиригодишен мандат, е најверојатниот иден претседателски кандидат досега. Неодамнешните анкети покажуваат дека тој има повеќе од 20 поени предност пред неговиот најблизок конкурент, гувернерот Рон ДеСантис и со енергичниот аутсајдер, Вивек Рамасвами, кој се затвора и се бори силно. Секако дека е премногу рано да се прогнозира победник, но дефинитивно можеме да кажеме дека овој примарно ќе биде се освен досаден.