fbpx

Постојаниот конфликт на Блискиот Исток

Политика - мај 16, 2024

Неодамнешниот потег на Израел, кој нареди околу 100.000 луѓе да се преселат во таканаречените „безбедни области“ во палестинската енклава, ги зголеми тензиите во регионот. во вторник, 7 мај, запленувањето на граничниот премин Рафа од страна на израелски тенкови, единствениот досега не целосно контролиран од Израел, предизвика меѓународна загриженост. Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предупреди дека нападот врз Рафах би бил „стратешка грешка, политичка катастрофа и хуманитарен кошмар“. И покрај тоа, израелскиот министер за одбрана Јоав Галант ја оправда инвазијата на Рафах, тврдејќи дека Израел нема „друг избор“. Оваа ескалација на тензиите доаѓа откако Хамас го отфрли предложеното примирје на разговорите во Каиро, што ја интензивираше неизвесноста за иднината на Појасот.

Уште еднаш, сенките на војната го затемнуваат хоризонтот на Блискиот Исток. Повторно одекнува вревата од судири меѓу Израелците и исламистичката група вкоренета на палестинската територија, предизвикувајќи хаос во Газа. Поминаа седум месеци од избувнувањето на овој нов конфликт меѓу Израел и Хамас, а неговото исклучително насилство го привлече глобалното внимание, втурнувајќи го светот, веќе исцрпен од континуираната воена сага во Украина, во уште една конфронтација со непредвидливи последици.

Од кобниот 7 октомври 2023 година, кога борците на Хамас извршија невиден терористички напад од илјадници ракети и копнени напади што го оставија уништен јужен Израел, сцената беше хаос и бес. Повеќе од 1.400 жртви, 242 израелски и странски цивили првично киднапирани и неизвесност на која се чини дека нема крај. Израелските одбранбени сили (ИДФ) одговорија со прогласување на воена состојба и започнување воени операции во Газа, каде што официјалниот биланс на загинати и повредени достигнува застрашувачки размери.

Наративот на овој конфликт е заплеткан во сплет на историја, тага и очај. Од независноста на Израел во 1948 година и последователните војни со соседните арапски земји, до палестинската бегалска криза позната како Накба, конфликтот остави трага на страдање што се протега со децении. Окупацијата на палестинските територии по војната во 1967 година и неуспешните мировни обиди создадоа бескрајни циклуси на насилство и недоверба.

Газа, во епицентарот на оваа бескрајна војна, беше сведок на нераскажани страдања. Од планираното повлекување на Израел во 2005 година до преземањето на Хамас во 2007 година, палестинското население доживеа надолна спирала во очај. Судирите меѓу Хамас и Израел периодично ескалираа, доведувајќи го регионот во состојба на постојан конфликт.

Сегашната криза меѓу Израел и Хамас е влошена со тензиите околу Еспланадата на џамиите, свето место и за муслиманите и за Евреите. Судирите за контрола на Источен Ерусалим, кој многумина го сметаат за окупирана територија, го разгореа пламенот на раздорот. Борбата за правото на молитва во Ал Акса и споровите за статусот на Ерусалим го поттикнаа циклусот на насилство, дополнително продлабочувајќи ги поделбите во веќе расцепениот регион.

Среде оваа мрачна слика, се поставува неизбежно прашање: зошто овој конфликт опстојува? Одговорите се сложени колку и вклучените актери. Недостигот на значителен напредок кон трајно политичко решение, вкоренетата недоверба меѓу партиите и различните политички агенди ја поттикнаа спиралата на насилство и одмазда.

Додека преговорите продолжуваат во Каиро и меѓународната заедница очајно бара излез од оваа криза, императив е да се потсетиме на човечката цена на овој конфликт. Зад студената статистика и сензационалистичките наслови, има уништени животи, раселени семејства и генерации заробени во бескрајниот циклус на војна.

На крајот на краиштата, потрагата по мир на Блискиот Исток бара храброст, посветеност и искрено признавање на заедничката хуманост на сите вклучени. Во меѓувреме, светот гледа со тешко срце, надевајќи се дека еден ден светлината на помирувањето може да ги растера сенките на војната.