fbpx

Романија мора да влезе во Шенген, Романците заслужуваат да бидат почитувани

Политика - октомври 24, 2022

Сега или никогаш. Би можеле да ја заклучиме приказната за досегашните напори на Романија да се приклучи на Шенген зоната, додека го чекаме последното (но можеби не и последното) поглавје, кое треба да биде напишано на почетокот на декември оваа година.

Надвор од воздигнувањата и разочарувањата – за Романците, исто така, имаа свои изјави од типот „направивме се што беше побарано од нас, сега веќе не може да нè одбие“ – од нашите политичари, но и се почестите „не сте сепак подготвена“ – од други, на оваа тема, има некои константи во речиси 15 години откако се дебатира, што не може да се игнорираат: техничките условувања што ги бара Европа се одамна исполнети; останува бизарно, дури и ако е тешко да се докаже, дека постојаното одбивање на некои држави е поврзано со одредени лични интереси (размислете го случајот со Холандија и пристаништето Констанца); условувањето на условот за прием во Шенген со укинување на CVM, иако на крајот на краиштата е прашање на здрав разум, не треба да се користи секогаш кога нема други контрааргументи. Па зошто тогаш повторно тропаме на затворени врати? Особено што сега има поволна конјуктура – како што е времето на одлуката на Романија да се приклучи на НАТО, откако им даде простор за прелет на американските авиони, пред крајот на војната во Косово – во која Западот се подготвува да премести камиони, возови, бродови. , авиони со храна, лекови и слично за украинската армија од Запад кон Исток во текот на зимата. Дали може да биде неспособноста на романските политичари кои беа на чело на земјата во изминатите 15 години да преговараат за ова дело со Западот?

Европскиот парламент во вторник на 18 октомври со големо мнозинство усвои резолуција со која бара од Европскиот совет да ги преземе неопходните чекори за прием на Романија и Бугарија во Шенген зоната.

Истакнувајќи дека Шенген зоната е „едно од најголемите достигнувања на Европската унија“, европратениците посочуваат дека земјите-членки сè уште не донеле едногласна одлука за прием на Бугарија и Романија, иако двете земји одамна ги исполнија потребните услови. Според соопштението за печатот објавено по гласањето, ЕП смета дека одржувањето на контролите на внатрешните граници е дискриминаторски и има негативно влијание врз животот на мобилните работници и граѓаните.

Попречувањето на увозот, извозот и слободното движење на стоки во пристаништата, исто така, му штети на единствениот пазар на ЕУ, се вели во соопштението за печатот на ЕП. Според документот, до крајот на 2022 година, Советот треба да ги преземе сите неопходни чекори за да донесе одлука за прием на Романија и Бугарија во Шенген зоната на слободно движење.

Позицијата на ЕП има политичка вредност и може да се гледа како сигнал, но одлуката е на Советот и треба да биде донесена на Советот за ЈХА од 8 до 9 декември . Во меѓувреме, експертите на Комисијата треба да изготват извештај за техничка (повторна) проценка.

Резолуцијата на ЕП беше усвоена со 547 гласа „за“, 49 „против“ од екстремистичките партии и 43 воздржани од претставниците на партијата на холандскиот премиер Марк Руте. Дали ова може да биде знак дека Холандија повторно ќе се спротивстави на членството?

По гласањето на ЕПП, поранешниот технократски премиер Дачијан Чиолос, сега нов европратеник, тврдеше дека неуспехот на Романија да се приклучи на Шенген се должи на „месарска политика“ на поранешните влади кои не можат да преговараат за оваа цел. Двајца други романски европратеници, Василе Блага, поранешен министер за внатрешни работи во владата на ПДЛ Емил Бок, кој тогаш објави дека Романија ги завршила подготовките и ги исполнила техничките услови за Шенген, и Корина Крецу, поранешен претседателски советник на претседателот на ПСД, Јон Илиеску, ги обвинуваат неуспехот на „дипломатијата“ и, во исто време, предупредување на зголемен бран на евроскептицизам во двете земји по можното одбивање.

„Постојат три аргументи кои би требало да доведат до брза одлука за интеграција на Романија и Бугарија во Шенген зоната. Шенген зоната.Романија ги исполнува сите технички услови за Шенген, а војната во Украина беше тест за надворешната граница на ЕУ, која Романија ја помина со бои. Вториот аргумент е моралниот: Европа ни ја научи лекцијата на солидарност со години.Солидарност пред војната за бегалците и мигрантите,солидарност во лицето на енергетската криза.Романија си ја заврши домашната задача без коментар.Ние покажавме солидарност без резерва и не затоа што некој не принуди.Ние го направивме тоа затоа што романските граѓани веруваат во овие вредности.Прашањето е: Дали Европа е способна да ја спроведе лекцијата до крај во пракса?Третиот аргумент е практичен што кон ја задоволува иднината на Европската унија. Оваа иднина е загрозена од евроскептицизмот и тоа се почесто го гледаме на националните избори. Иднината на ЕУ зависи од тоа како таа се однесува кон граѓаните на секоја земја-членка. Дали одбивањето да се донесе легитимна одлука за интеграција на Романија и Бугарија во Шенген не создава бран на евроскептицизам во овие две земји? Зарем не е доволна лекцијата од Брегзит“, изјави европратеникот Василе Блага во Европскиот парламент, цитиран од романскиот печат.

„Многу е тажно. 11 и повеќе години ги исполнуваме сите услови за влез во Шенген и цело време имаше егоизми поврзани со изборни избори во различни земји на ЕУ.. Холандија веќе неколку години се заканува со вето и шенгенското прашање до сега не е ставено на дневен ред на Советот за ЈХА. Ми се чини дека Романците не го заслужуваат овој третман што ги добиваме со години, затоа што ги исполнуваме сите услови и мислам дека недостигот на солидарност е несоодветна за времето во кое живееме, времиња кога довербата во ЕУ многу добро може да се намали, поради овие огромни неправди што ги доживуваат романските граѓани. Тоа е неуспех на дипломатијата, се уште имаме надеж дека во декември ќе биде ставен на дневен ред, како што се надевавме. Ние, сепак, сме земјата на границата која ја брани границата низ која минува пченицата од Унгарија, од Украина кон Запад и обратно, така што време беше Романија многу јасно да преговара за некои предности за романскиот народ“, рече европратеникот. Корина Крецу, член на Групата на Прогресивната алијанса на социјалистите и демократите, за Euronews Романија.

Премиерот Николае Чиука и претседателот Клаус Јоханис се оптимисти дека Западот „ќе препознае се што направивме“ во војната во Украина.

Премиерот Николае Чиука во интервју за Блумберг на почетокот на август рече дека очекува Романија да се приклучи на Шенген оваа година и дека Брисел ќе се откаже од Механизмот за соработка и верификација (CVM) за нашата земја.

Чиука рече дека очекува Романија – по повеќе од една деценија чекање – да добие влез во Шенген зоната пред крајот на годината, чекор што ќе го елиминира долгото чекање на границите на Романија со другите земји од ЕУ и ќе ја зголеми привлечноста на Романија за странските инвеститори. Брисел, исто така, ќе го отфрли режимот што го следи напредокот на Романија во реформите на судството и сузбивањето на корупцијата, рече романскиот функционер, по долгогодишни критики од извршната власт на ЕУ.

„Сè што направивме од почетокот на конфликтот покажува дека сме подготвени да станеме членка на Шенген“, рече Чиука, мислејќи на областа на ЕУ без гранични контроли.

„Навистина очекуваме сите други водачи на ЕУ да признаат се што направивме“, тврди премиерот Чиука.

Претседателот Клаус Јоханис, исто така, рече дека е „оптимист“, но резервиран за временскиот хоризонт. По посетата со холандскиот премиер Марк Руте на воената база во Цинку, тој рече дека го пренел „легитимното очекување“ на Романија за приклучување во Шенген зоната.

„Јас сум оптимист“, рече Клаус Јоханис, но рече дека не сака да дава „екстремно оптимистичка изјава за времетраењето“.

Марк Руте рече дека Холандија „во принцип не е против тоа“. Запрашан дали може да се согласи со пристапувањето на Романија оваа година, холандскиот премиер рече „Не можам да ви дадам краен рок“.

Но, холандскиот политичар навистина го внесе CVM во равенката. Тој рече дека Романија „мора да има преземено доволно позитивни чекори“ за да има „структурно подобро владеење на правото“ пред да стане членка на Шенген и дека би сакал да види извештај на CVM за тоа како Букурешт прави во откривањето и решавањето на случаите на „корупција“. и организиран криминал“.

„Холандија во принцип не е против приемот на Романија, ние веруваме дека треба да се приклучат сите земји кои ги исполнуваат условите. (…) Многу е важно сите информации да бидат на маса, Европската комисија работи на тоа сега Ова е процедурата во Шенген. Холандија не се противи Романија да влезе во Шенген, но тоа мора да го направиме на транспарентен и фер начин. Затоа го спомнав CVM“.

„Треба да имаме доволно позитивни чекори и треба да имаме подобро структурно владеење на правото, направени се многу чекори, што треба да се воспостави сега во ЦВМ, за корупцијата, за организираниот криминал, тоа е ЦВМ , тие работат на тоа за да проценат и потоа треба да процениме заедно“, рече холандскиот премиер во Цинку, округот Брашов.

До неодамна, Германија, Франција, Финска и Холандија останаа, во јавната арена, земји кои искажуваа позиции кои беа, ако не и против, барем скептични за нашето пристапување во Шенген. Француско-германската формулација беше попрво дека Шенген зоната треба да се реформира пред понатамошно проширување, а во меѓувреме Германија и Франција се изјаснија за поддршка за Романија.

Овие земји формираат неформална група на странски амбасади во Букурешт кои се многу загрижени за напредокот на реформите во правосудството, владеењето на правото и CVM, како што може да се види од писмата што тие ги испраќале во текот на годините до романските власти во Букурешт. на оваа тема (САД често им се придружуваат во нивните напори за јавна комуникација, но не играат улога во Шенгенското прашање).

Значи, дури и ако веќе не треба да ја убедуваме Германија – која во ерата на Меркел беше еден од партнерите во дијалогот на кои им требаа „аргументи“, ниту Финска, која го следи истиот дискурс за прифаќање, покрај Холандија, останува и Шведска. да се убеди. Контра-аргументот: CVM.

„Шведска го забележа говорот на канцеларот Шолц (…) Шведската влада во моментов проценува многу прашања во контекст на претстојното претседателство со Советот на ЕУ во првата половина на 2023 година. Шенген и процесот на ревизија се меѓу овие прашања. Безбедноста на граѓаните на ЕУ, борбата против организираниот криминал и заштитата на вредностите на ЕУ ќе бидат камен-темелници на шведското претседателство.Што се однесува до CVM, нашето очекување е да видиме продолжување на обврските на Комисијата за проценка на напредокот на Романија во рамките на Механизмот и за спроведување препораките на CVM“, рече Тереза Хиден, шведска амбасадорка во Романија, цитирана од романското онлајн издание Панорама.

Освен тоа, во извештајот за владеење на правото, изготвен летово од Европската комисија, меѓу другото се споменува и високото ниво на корупција во нашата земја и намалувањето на овластувањата на ДНК, но во документот се изразува и загриженост за независноста и слободата. на печатот.

Извештајот на ЦВМ од јуни 2021 година беше исто така суров, бидејќи Романија во тоа време сè уште го немаше укинато Специјалниот оддел, што во меѓувреме се случи, но и поради тоа што не се поништени измените на законите за правда направени од поранешната политичка моќ. Исто така, начинот на функционирање на СКМ и Судскиот инспекторат, како и назначувањето на шефовите на големите обвинителства, беа меѓу приговорите на Европската комисија.

А бизарните факти остануваат…

Како што е фактот дека пристапувањето на Романија во Шенген зоната може да ја загрози надмоќта на холандското пристаниште Ротердам, што некои го сметаат за шпекулација, а други аргументот што објаснува се.

Со соодветна логистичка платформа на романска територија, пристаништето Констанца би можело значително да го зголеми обемот на стоки што се шверцува преку него и, како што тврдеа специјалистите од областа пред неколку години, да создаде околу 100.000 дополнителни работни места. Или секое работно место создадено во Констанца значи едно помалку во Ротердам, тврдат тие. Според податоците објавени од владата, 65 милиони тони товар поминале низ пристаништето Констанца минатата година. За споредба, сепак, пристаништето во Ротердам обработува повеќе од 450 милиони тони товар годишно, а водните патишта се беспрекорно одржувани, а инфраструктурата е одлична.

„Ние, романската држава, сме засегнати од овој проблем, од неодамна, последен пат знам, целиот западен дел на Романија претпочита да го врши својот поморски увоз преку Ротердам, да дојде на страната Мајна Рајна, на унгарската страна. во Романија“, изјави пред неколку години Даниел Георгеску, директор на Управата за водни патишта.

Факт е дека влезот на Романија во Шенген зоната ќе донесе големи придобивки за економијата, како што објасни министерот за финансии Адријан Качиу. Важна улога игра извозот, кој во голема мера би се поедноставил. Во моментов, царинските контроли на границите со земјите во зоната на слободно движење значат изгубено време за романските превозници. Превозниците, кои со години бараат владите да го забрзаат влезот во Шенген зоната, велат дека тоа ќе ја зголеми нивната надворешна конкурентност, бидејќи блокадите на романските царини кон Унгарија и Бугарија значат загуби од 800 до 1.000 евра дневно за секој блокиран камион, според Зијарул финансиар.

Или тоа што Генералниот инспекторат за вонредни состојби (ИГСУ) на МВР во вторникот склучил договор со холандската компанија Дамен за набавка на два повеќенаменски пловила за пожарникари. Договорот беше потпишан на јавна церемонија и шефот на ИГСУ Раед Арафат рече дека бродовите чинат 20 милиони евра, односно 24 милиони евра. Договорот беше потпишан ден пред холандскиот премиер Марк Руте да ја посети Романија.

The text was translated by an automatic system