fbpx

Силвио не е полуд од нас останатите

Политика - октомври 2, 2021

Гласачите треба да одлучат кој може да се кандидира за функцијата, а не судиите или психијатрите…

Во јули 1940 година, еден месец откако советската Црвена армија ја окупираше Естонија, претседателот на земјата, Константин Пац, беше уапсен и прво депортиран во Уфа во Башкир, но потоа извесно време беше затворен во Бутирка додека не беше затворен во една душевна болница по друга. во Советскиот Сојуз, каде што неговото принудно „третман“ беше оправдано со неговото „упорно тврдење дека е претседател на Естонија“. Петс почина на речиси 82 години во 1956 година, сè уште затворен. Се потсетив на оваа трагична приказна кога вчера прочитав во живиот онлајн магазин Unherd дека судиите во Милано во септември оваа година му наредиле на поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони да биде подложен на психијатриска евалуација од лекари по нивен избор. Тие расправаат против Берлускони во кој тој вели дека на некои млади девојки им дал подароци од великодушност, а се товари дека им платил за секс. Наредбата на судиите со која Берлускони одби да се придржува е на големо критикувана во Италија, дури и од левичарските коментатори. Еден од нив, Пјеро Сансонети, вели дека Италија не е демократија, туку „судска диктатура“. Тој пишува дека целта на одлуката е да се спречи Берлускони да биде избран за претседател на Италија следниот јануари и да престојува во Квиринале, претседателската палата во Рим: „Судиите си рекоа: со психијатриско испитување блокираме сè. Или тој не го прифати тоа, а потоа ние ќе го добиеме судењето, или тој го прифаќа, ќе го прогласиме за луд и неговиот сон за Квиринале е мртов. Се согласувам со Сансонети дека ова е срамота. Во демократија, во нормални околности, гласачите, а не лекарите или судиите, треба да одлучат кој е погоден за функцијата. Ваквите експерти најмалку треба да се обидат да ги дисквалификуваат политичарите со изговор за лудило.

Чудниот случај на Џонас Џонсон од Хрифла

Можеби е изненадувачки што на Исланд имавме нејасно сличен случај во февруари 1930 година. Три години претходно беше формирана малцинска влада на прогресивците со седиште во руралните средини со поддршка на социјалдемократите, заменувајќи ја конзервативната влада. Еден од тројцата министри, Јонас Јонсон од Хрифла, министер за правда, здравство и образование, беше силен лик кој сакаше да го преземе она што го гледаше како естаблишмент, мрежата на старите момчиња која дотогаш владееше со земјата. Тој нареди неколку истраги на десничарски функционери, а потоа обвини некои од нив; тој назначи речиси исклучиво левичари на работни места во администрацијата; и водеше жестока кампања во говори и написи во весници против конзервативците (кои беа, како што им е навика, за жал, премногу исплашени за да се борат и премногу дебели за бегство). Џонсон набрзо се вплетка во спор со Исландската лекарска асоцијација која сакаше да ги контролира назначувањата во здравствениот сектор. Кога тој како министер за здравство постојано ги одбиваше нивните совети, одржувајќи го својот агресивен и речиси фебрилен начин, некои лекари почнаа да се сомневаат дека тој е луд. На 19 февруари 1930 година, психијатарот во душевната болница во Рејкјавик, Хелги Томасон, го посетил и му рекол нему и на неговата сопруга дека се чини дека има нешто ненормално во неговото однесување и дека можеби треба да побара лекарска помош. Претходно, Томасон се сретна со неколку други засегнати лекари за да разговараат за ова прашање.

Џонсон мислеше, не неразумно, дека ова е почеток на обидот да биде затворен во лудница или, како што самиот рече, да биде жив закопан. Неговиот одговор дојде на 26 февруари во долга, но трезвено напишана статија во весник со наслов „Големата бомба“, каде што тој тврдеше дека ова е само уште еден политички напад против него. Написот беше сензација, а Џонсон доби многу симпатии бидејќи многумина мислеа дека лекарите претерале. Џонсон можеби е воинствен и возбудлив, но не беше лут. Во април, Џонсон го отпушти Томасон и се обиде да го спречи да добие работа во другите нордиски земји. Меѓутоа, во 1932 година Џонсон мораше да поднесе оставка, а конзервативен владин министер повторно го назначи Томасон на неговата стара позиција во душевната болница во Рејкјавик. Јонсон повторно не беше министер на владата, иако остана доста влијателен во исландската политика подолго време, станувајќи силен антикомунист. Мислам дека можеби Томасон и другите лекари постапиле со добра волја, но покажаа неверојатна професионална ароганција, па дури и злоупотреба на положбата. Гласачите, а не психијатрите треба да одлучат кој може да се кандидира за функцијата.

Дури и странецот случај на Ерл К. Лонг

Јонас Џонсон од Хрифла никогаш не успеал да стигне до смешната фарма. Но, истото го стори и гувернерот Ерл К. Лонг од Луизијана. Тој беше помлад брат на Хјуи П. Лонг, популистички демократ кој беше моќна фигура во политиката на Луизијана до неговиот атентат во 1935 година. Хјуи, кого некои го гледаа како прототип на американски диктатор, инспирираше два добро познати романи, Тоа не може да се случи овде од Синклер Луис и Сите луѓе на кралот од Роберт Пен Ворен. Ерл не беше помалку шарен од неговиот постар брат. Умеен политичар, способен да им се додворува на гласачите и да им дели услуги, тој еднаш им рече на своите ривали: „Додека останатите „спијат, јас политикам“. Ерл К. Лонг двапати бил избран за гувернер на Луизијана со четиригодишен мандат, во 1948 и 1956 година. За време на неговиот втор гувернерски мандат, тој се скара со неговата сопруга Бланш, бидејќи имал афера со стриптизета Блаже Стар (кој бил речиси четириесет години помлад од него). Тој, исто така, прекумерно пиел и им викал на своите противници на состаноците. Неговата сопруга презеде необичен чекор, заедно со директорот на болниците во Луизијана, Џеси Банкстон, со тоа што Лонг беше затворен во душевна болница, но сакаше да го направи тоа надвор од неговата држава каде што не можеше да ги користи своите гувернерски овластувања.

На 30 мај 1959 година, гувернерот бил врзан во количка и однесен во душевна болница во Галвстон, Тексас. На лекарите им било кажано дека Лонг се согласил да биде примен, но набрзо дознале поинаку. Лонг успеал да постигне компромис со сопругата дека доброволно ќе се врати во Луизијана и ќе влезе во душевна болница во Њу Орлеанс. Откако поминал само еден ден таму, заминал, велејќи и на сопругата дека само ветил дека ќе оди таму без да прецизира колку долго. Меѓутоа, неговата сопруга го убедила судијата да потпише документи со кои Лонг бил затворен во душевната болница во Мандевил, Луизијана, во која бил однесен, врескајќи и пцуејќи. Но, ова беше државна институција, а Лонг сè уште беше гувернер. Од неговата болничка соба тој можеше да свика состанок на Одборот на државната болница и да го отпушти Банкстон. Новиот директор на болниците во Луизијана веднаш го отпушти директорот на болницата Мандевил, а новиот директор го ослободи Лонг. Овој пат еден судија одби да ги потпише документите за притвор и на 26 јуни 1959 година Лонг извади слободен човек од судницата. Аферата не влијаеше на неговата популарност, па во 1960 година тој без противници се кандидираше за место во Претставничкиот дом на САД, но почина од срцев удар пред изборите. Повторно, ми се чини, како и на гласачите во Луизијана, дека затворањето на Лонг беше злоупотреба на положбата.

Вонредни достигнувања

За среќа, не живееме под тоталитаризам за да не го третираат Силвио Берлускони како Константин Пец. Судиите на Милан можеби имаат желба, но им недостига способност да го врзат Берлускони во количка. Секако дека не е лут, иако секако има способност да налути некои луѓе на него. Тој е човек со извонредни достигнувања, и во правењето пари за себе и во спасувањето на Италија од комунизмот во клучниот момент во 1993-1994 година, кога се распадна стариот политички систем на земјата. Би понудил само две сериозни критики за него како политички лидер на Италија: тој требаше да стори повеќе и за да ја ограничи монополската моќ на синдикатите и да ги направи пензиските фондови одржливи. И покрај тоа, тој богато би заслужил да стане претседател на Италија. Имав прилика да имам сериозен разговор со Берлускони еднаш, на мал ручек што во негова чест го даде исландскиот премиер Дејвид Одсон во Тингвелир во пролетта 2002 година. Тој наиде на радосен, пријатен, шармантен човек, очигледно навикнат да биде во центарот на вниманието, а исто така не е аверс кон тоа. Накратко разговаравме за неговиот сонародник Макијавели, а Берлускони милостиво го потпиша мојот примерок од неговото издание на италијанскиот дел од Макијавелиовите Il principe . Разговаравме и за италијанската политика и го прашав зошто угледниот новинар Индро Монтанели беше толку непријателски настроен кон него, бидејќи тој најмногу се согласува со нашите заеднички идеи и политики. Го следев ова за време на моите два ангажмани како визитинг професор во Италија. „О, едноставно не сака некој друг да има централна улога на сцената, како што јас дојдов да правам“, рече Берлускони и се насмеа. Се плашам дека тоа важи и за некои други, вклучувајќи ги и не толку големите инквизитори од Милано. За разлика од многу други политичари, Берлускони не е под завист.

The text was translated by an automatic system