fbpx

Трамп добива земја. Biden Considers Withdrawal

Политика - јули 4, 2024

Доналд Трамп ја зголеми предноста пред Џо Бајден по минатонеделната катастрофална дебата за актуелниот претседател. Според анкетата објавена денеска од CBS News, поранешниот претседател сега има предност од три поени во клучните држави и два поени предност на национално ниво. Поточно, Трамп е на национално ниво со 50% во споредба со 48% на Бајден и 51% во однос на 48% на Бајден во клучните држави.

Пред еден месец, во истата анкета, Трамп имаше само еден поен предност во клучните држави. Ова зголемување главно се должи на поголемата определба на републиканските гласачи да гласаат „дефинитивно“.

Три четвртини од американските гласачи веруваат дека Демократската партија би имала поголеми шанси да го задржи претседателството доколку кандидатот не бил Бајден. Истражувањето спроведено од SSRS за CNN открива дека рејтингот на претседателот исто така достигна ново ниско ниво по неговиот настап во првата претседателска дебата. На национално ниво, Трамп останува фаворизиран, со шест поени предност пред Бајден, стабилен во споредба со анкетата во април. Сепак, постојат знаци дека и двајцата кандидати ја консолидираа својата поддршка меѓу сопствените гласачи во последните месеци.

Се зголемува притисокот врз Џо Бајден, а за американскиот претседател се очекува интензивен четврти јули викенд. Според Њујорк Тајмс, Бајден за прв пат му признал на еден од неговите клучни сојузници дека размислува дали да ја продолжи својата кандидатура за реизбор, признавајќи дека можеби нема да може да ја спаси својата кандидатура доколку не ја убеди јавноста во својата соодветноста. Оваа сметка брзо беше демантирана од портпаролот на Белата куќа, Ендрју Бејтс, кој го нарече написот „апсолутно лажен“. „Ако NYT ни дадеше повеќе од седум минути да коментираме, ние ќе го кажевме тоа“, напиша Бејтс на X. Сепак, изворот на весникот објави дека претседателот, иако сè уште е длабоко посветен на борбата за реизбор, знае дека Настапите за викенд, вклучително и интервју за ABC News, мора да поминат добро. Извори на кои се повикува Си-Ен-Ен потврдуваат дека Бајден приватно признал дека следните неколку дена ќе бидат клучни за да се утврди дали може да ја спаси својата кандидатура.

Поранешниот претседател Барак Обама, исто така, призна дека и онака тешкиот пат на неговиот поранешен потпретседател да обезбеди уште еден мандат стана уште поголем предизвик по разочарувачкиот дебатен настап против Доналд Трамп. Како што објави Вашингтон пост, Обама разговарал со Бајден по ТВ конфронтацијата и ја понудил својата поддршка. Во меѓувреме, опозицијата во Демократската партија расте, при што најмалку 25 претставници се подготвени да побараат од претпоставениот кандидат да се повлече во случај на дополнителни погрешни чекори. По сомнежите на Ненси Пелоси, претставникот од Тексас, Лојд Догет беше првиот што рече дека Бајден „треба да ја донесе болната и тешка одлука да се повлече“. Претставникот на центарот од Мејн, Џеред Голден, објасни дека „лошата изведба“ во дебатата „не беше изненадување“ и затоа сега повеќе од кога било Бајден треба да се повлече. Поранешниот секретар за домување на Обама, Џулијан Кастро, исто така изјави дека Бајден треба „апсолутно“ да се повлече. Бајден, сепак, го обвини дебаклот минатиот четврток на заморот од повторените патувања во странство. „Не бев паметен. Решив да патувам низ светот неколку пати непосредно пред дебатата, низ не знам колку временски зони, мислам дека најмалку 15… Не го слушав мојот персонал … И тогаш за малку ќе заспав на сцената“, рече тој на собирање средства во Вирџинија, додавајќи: „Тоа не е изговор, туку објаснување“.

Вчера, претседателот се сретна со демократските гувернери, некои лично, а некои од далечина, за да се обиде да ги увери и, во некои случаи, да ги поправи оградите. Гувернерот на Минесота, Тим Волц, на пример, го сподели изненадувањето и фрустрацијата на некои негови колеги поради тоа што не контактирал самиот Бајден ден по ТВ-дуелот. Во меѓувреме, гувернерот на Калифорнија Гевин Њусом – кој се смета за една од можните замени доколку Бајден се повлече – одлета во Вашингтон за лично да присуствува на состанокот и „да застане до претседателот“.

Во меѓувреме, според седум извори од кампањата на Бајден, Белата куќа и Републиканскиот национален комитет, потпретседателката Камала Харис се смета за најдобра алтернатива доколку претседателот одлучи да не ја продолжи трката (исто така затоа што таа би ги наследила средствата и мрежата на кампањата) .