fbpx

Трамп ја запали предизборната кампања

Политика - август 27, 2023

Доналд Трамп се врати на X (поранешен Твитер) за неколку дена и победи на првата дебата меѓу републиканските кандидати пред претседателските избори во Соединетите држави во 2024 година. Тој победи и покрај тоа што не учествуваше. Како е тоа можно?

Неговото најдобро оружје се судските настани во кои тој е протагонист. Доналд Џеј Трамп беше формално уапсен и задржан на неколку минути во округот Фултон, Џорџија. Тринаесет точки од обвинението против него од страна на државниот правобранител. Тој се појави во Џорџија на своето четврто обвинение, поднесено од окружниот обвинител Фани Таифа Вилис, судија близок до Американската демократска партија. Обвинението е дека тој се обидел во Грузија да го сруши изборниот резултат од претседателските избори во 2020 година. Други 18 лица се под обвинение, меѓу кои Рудолф Џулијани, поранешен градоначалник на Њујорк и адвокат на Трамп, и Марк Медоус, поранешен шеф на кабинетот на Белата куќа. Како што е кажано, притворот траел неколку минути.

Само доволно долго за да се плати кауцијата од 200.000 долари. „Ова е пародија на правдата. Ние не направивме ништо лошо. Јас не направив ништо лошо“, беа зборовите упатени до новинарите присутни надвор од затворот од тајкун. И тоа беше најдобриот начин да се вратиме на X.

Тајкунот, всушност, објавил набргу по истрелот од криглата направен од полицијата. Висок метар и деведесет за 97 и пол килограми тежина. Сини очи и коса „руса или јагода руса“: е описот на затвореникот P01135809, тоа е поранешниот претседател на САД Доналд Трамп. Со фотографијата напиша: „Изборно мешање. Никогаш не се откажувај“. Никогаш во историјата ниту еден претседател (или поранешен) на Соединетите Американски Држави не бил овековечен на фотографија од признание од полициско тело. Доналд Џеј Трамп реши да ја искористи ситуацијата за да се врати на платформата со голем стил, откако нападот на Капитол Хил му беше забранет. Плус, тој успеа да води кампања бесплатно. За два дена објавата доби: 247 милиони прегледи, 361 илјади ретвитови, 1,6 милиони лајкови. Меѓу оние кои ја ретвитнале фотографијата е и Илон Маск, сопственик на социјалната платформа, кој во описот напишал: „Следно ниво“. А токму на X поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави победи во дебатата меѓу 8-те кандидати без воопшто да учествува. Трамп намерно ја бојкотираше републиканската конфронтација. Наместо тоа, тој претпочиташе да биде интервјуиран од Такер Карлсон, поранешен конзервативен коментатор на Fox News.

Интервјуто е објавено на Х и трае 46 минути. За неколку дена доби 260 милиони прегледи, 227 илјади ретвитови и 900 илјади лајкови. Бројки многу поголеми од која било друга ТВ емисија. Според различни анкети, Трамп има 60% од републиканските гласачи во негова корист. Веднаш зад Рон Десантис, гувернер на Флорида, кој сепак не изгледаше особено погоден за време на последната дебата за разлика од Мајк Пенс, поранешен потпретседател и Ники Хејли, поранешна амбасадорка во ОН. Само времето и заострувањето на изборната кампања ќе знае кој е навистина, ако има, изборниот антагонист на тајконот. Она што произлегува од дебатата што се одржа во Милвоки, како и неколкуте напади врз актуелниот претседател Џо Бајден и неговата економска политика која сите ја сметаат за штетна, е истата визија за Кина, дефинирана како „вистински голем непријател“.

Исто така, за можноста да се поддржи Трамп доколку биде осуден, 6 од 8 републикански кандидати одговориле потврдно. Хачинсон и Кристи се тие кои не би го поддржале. Сето ова, сепак, се чини дека го интересира помалку од нула 45-от претседател на Соединетите Американски Држави, бидејќи тој ја коментираше дебатата за време на интервјуто со Карлсон вака: „Не треба ни да се кандидираат за претседател“.