fbpx

Шведски лекции

Култура - февруари 6, 2024

Европски дневник: Стокхолм, јуни 2022 година

Стокхолм е изграден на четиринаесет острови каде слатководното езеро Маларен се влева во Балтичкото Море. Местото тешко дека би можело да биде поатрактивно, и навистина градот понекогаш се нарекува „Венеција на северот“. Голем дел од неговиот стар кварт е недопрен, иако во 1950-тите многу чудни куќи таму беа урнати и заменети со грди, брутални високи згради, особено во населбата Клара. Градот го преживеа ова исто како што Шведска преживеа четириесет и четири години социјалдемократија. Стокхолм стана главен град на Шведска кога таа се отцепи од Данска во 1523 година. Градот е релативно сончево место, иако таму може да стане прилично студено, како што открил францускиот филозоф Рене Декарт откако во 1649 година набрзина ја прифатил поканата од кралицата Кристина да биде нејзин приватен учител во дворот: една година подоцна тој умрел од пневмонија. . Навистина, друг француски филозоф, Мадам де Стаел, која беше мажена за шведски дипломат, во 1812 година извика дека во Шведска има само две сезони, зелена зима и бела зима. Но, ова е неправедна француска духовитост. Стокхолмските лета се топли и пријатни како што можев да потврдам во јуни 2022 година, кога зборував на конференцијата на Европската банка за ресурси, каде што се собраа претставници на неколку тинк-тенкови на слободниот пазар во Европа. Ја промовирав мојата неодамнешна книга , Дваесет и четири конзервативно-либерални мислители.

Стокхолм во 1981 година

Една од моите најнезаборавни посети на Стокхолм беше во 1981 година кога присуствував на регионален состанок на друштвото Мон Пелерин . Англо-австрискиот филозоф Фридрих А. фон Хајек го основал Друштвото во 1947 година, три години откако ја објавил својата Патот до робството каде што тој тврдеше дека хитлеровиот националсоцијализам и комунизмот на Сталин се два од еден вид; дека централното економско планирање може да доведе до еднопартиска полициска држава; и дека треба да се вратиме на класичниот либерализам од осумнаесеттиот и деветнаесеттиот век, модифициран и ревидиран во светлината на искуството. Хаек ме запозна во 1980 година во друштвото Мон Пелерин. Нејзиниот состанок во Стокхолм во 1981 година беше стимулативен повод. Американскиот економист Гордон Тулок тврдеше дека ако сакаме да влијаеме на политиката, треба да останеме надвор од политиката. Неговата поента беше дека исходите не беа одредени од политичарите, туку од околностите или уште подобро од распространетите толкувања на околностите, а тие пак беа одредени од идеите доминантни во тоа време. Затоа, задачата беше да се променат тие идеи, со солидно академско истражување и нивно последователно ефективно и достапно претставување од тинк-тенковите. Некои угледни шведски деловни лидери и интелектуалци, вклучувајќи ги Курт Николин и Свен Риденфелт, одржаа поучни говори на конференцијата за борбата против социјализмот во нивната земја. Хаек присуствуваше и беше во добра форма.

Стокхолм во 1986 година

Незаборавна беше и посетата на Стокхолм во декември 1986 година. Нобеловата награда за економија штотуку му беше доделена на еден од моите интелектуални ментори, Џејмс М. Бјукенан, а ние, нордиските членови на Друштвото Мон Пелерин, решивме да го прославиме ова на вечера. Тоа беше радосен настан. Моите шведски пријатели д-р Карл Јохан Вестхолм и Стур Ескилсон беа одговорни. Нормално донекаде премолчен, Бјукенан сега беше весел и зборлив. Тој изрази надеж дека сега економистите би можеле повеќе да ја забележат неговата идеја дека однесувањето на конкурентските политичари треба да се анализира со истите алатки како и однесувањето на конкурентските бизнисмени. Луѓето не ја променија својата природа со префрлање од пазарот во политичката арена. Ако однесувањето од личен интерес беше претпоставка во анализата на пазарот, тоа треба да биде и претпоставка во анализата на политичката арена.

Како и во 1981 година, останав во хотелот Гранд , и сè уште се сеќавам колку анимирани и бучни добитникот на Нобеловата награда за литература во 1986 година, Воле Сојинка, и неговата придружба беа секоја вечер во барот на хотелот. Тие гласно демонстрираа колку се среќни со честа што му беше доделена на нигерискиот писател. Хотелот Гранд е старомоден, но добро сочуван, изграден и дизајниран во ист стил како d’Angleterre во Копенхаген, палатата Копакабана во Рио де Жанеиро и Majestic во Кан. Се чини дека сите тие доаѓаат директно од романите на Вилијам Сомерсет Моам или Скот Фицџералд. Една од посебните атракции на Гранд Хотел е шведскиот Smörgåsbord во ресторанот Веранда, шведска маса со отворени сендвичи и други деликатеси како што се харинга, паштета од црн дроб од гуска, гралакс (лечен лосос), остриги и јастог. (Smörgåsbord буквално значи маса со путер и гуски.) Подоцна, во хотелот беше додаден добро опремен и удобен спа центар, во кој многу уживав при следните посети.

Рандиев експеримент

Шведска е особено интересна земја и за конзервативците и за класичните либерали затоа што таа често се смета, на пример, од американскиот економист Џефри Сакс , како успешен пример за социјалдемократија и како убедливо побивање на тезата за „Патот до ропството“ на Хајек. Но, како што јасно кажаа шведските научници Јохан Норберг , Нима Санандаџи и Нилс Карлсон , нордискиот успех беше и покрај , а не поради социјалдемократијата. Се засноваше на долгите нордиски традиции на владеење на правото, вклучувајќи ја заштитата на правата на сопственост, слободната трговија, социјалната кохезија и напорната работа. Во деветнаесеттиот век, либералните влади, под влијание на Адам Смит и Фредерик Бастија, ги поставија темелите за шведскиот просперитет во модерното време. Точно е дека социјалдемократите беа долго време на власт. Исто така, точно е дека во доцните 1970-ти и во раните 1980-ти нивната партија не беше управувана од прагматичари како порано, туку од идеолози кои се обидуваа да ја трансформираат Шведска во социјалистичка земја. Но, тие наидоа на жесток отпор од многу страни, бидејќи луѓето сфатија дека понатамошниот раст на државата е непожелен и контрапродуктивен. Не беа отворени нови работни места во приватниот сектор, а претприемачите ја напуштаа земјата: тоа беше речиси експеримент како што е опишано во Атласот на Ајн Ранд, со раменици , каде што продуктивните поединци решија да се повлечат, или во други земји или во неоданочени активности, со економијата станува стагнација.

Вечера со Горан Персон

Во 1990-тите се случи голема промена во Шведска, не само во несоцијалистичките партии под влијание на Хајек, туку и во Социјалдемократската партија која се откажа од многу од своите радикални идеи. Нов консензус, или ако сакате, нов шведски модел, беше формиран, прифаќајќи дарежливи бенефиции за социјална помош, но дозволувајќи избор во образованието и здравствената заштита и поттикнувајќи го претприемништвото. Силен социјалдемократски прагматичар, Горан Персон, беше министер за финансии во 1994-1996 година и премиер во 1996-2006 година, стабилизирајќи ја и либерализирајќи ја шведската економија. Еднаш се случи позната размена меѓу него и новинар кој го праша што мисли за социјализмот. „Јас сум социјалдемократ“, одговори тој. „Не сте социјалист? праша новинарот. „Не, ако се нарекуваш социјалист, те збунуваат со многу лудости“, возврати Персон. Тој стана добар пријател со Дејвид Одсон, премиерот на Исланд во 1991-2004 година, уште еден силен, прагматичен политичар. Кога Персон држеше предавање во Рејкјавик на 27 ноември 2012 година, вечерта имаше вечера со Дејвид кој беше доволно љубезен да ме замоли да им се придружам. За гравлакс и исландското јагне, имавме жива дискусија за тековните работи и околностите на нордиските земји. Персон не изгледаше како типичен Швеѓанец. Тој беше со средна висина и прилично витко, со повлекување на косата. Беше љубезен, но решителен и многу приземен.

Персон беше заинтригиран од малку познатиот факт што му посочив дека Исланд во XIV век некое време бил обединет со Шведска, а не со Норвешка и Данска. Откако формирале Комонвелт без крал во 930 година, Исланѓаните неволно се согласиле во 1262 година да станат поданици на норвешкиот крал. Во 1319 година, Магнус Ериксон, наречен Магнус Смек, станал крал на Норвешка и Шведска, а со тоа и на Исланд. Но, Магнус бил непопуларен во Норвешка и во 1343 година било одлучено неговиот млад син Хакон да стане крал на Норвешка, со Магнус како привремен регент, додека тој продолжил да владее со Шведска. Магнус го задржал суверенитетот над Исланд и затоа бил номинален крал на Шведска и Исланд до неговата смрт во 1374 година, иако ја изгубил власта во Шведска во 1364 година. Така, барем од 1343 до 1364 година, па дури и номинално до 1374 година, Исланд бил во лична заедница со шведскиот крал. Потоа, со Исланд владеел синот на Магнус Смек, Хакон VI од Норвешка, до неговата смрт во 1380 година. Сопругата на Хакон VI била Маргарет од Данска, а нивниот син Олав го наследил данскиот трон во 1375 година и норвешкиот престол во 1380 година. Оттогаш, Норвешка и Исланд беа управувани од Данска. Така започна долгата историја на Исланд под данскиот трон, која заврши само со прогласувањето на Исландската Република во 1944 година.