fbpx

Шпанскиот премиер размислува да поднесе оставка

Политика - април 26, 2024

Социјалистичкиот премиер од Шпанија Педро Санчез во писмо упатено до граѓаните најави дека ќе размислува за оставка од функцијата, во неочекуван потег.

Премиерот писмото го објави на Х вечерта на 24 април.

Ниту еден друг шпански премиер не најави дека ќе ја прекине својата јавна агенда за да ја оцени неговата оставка.

Единствениот преседан на оставка од премиер беше Адолфо Суарез, првиот премиер по транзицијата на Шпанија кон демократија. Тој не најави однапред дека ќе размисли за својата одлука.

Во писмото на четири страници, Санчез се нафрли за наводна стратегија координирана од „констелација на екстремно десничарски медиуми“ за „малтретирање и уништување“ него и неговото семејство.

Тој, исто така, директно посочи на опозициските водачи Алберто Нуњез Фејо, од десноцентристичката Народна партија (ПП, ЕПП) и Конзервативната партија ВОКС (ЕЦР), предводена од Сантијаго Абаскал.

Според зборовите на премиерот, и Фејо и Абаскал „претерале“ во врска со наводите за деловните активности на неговата сопруга за време на пандемијата СОВИД-19.

Но, самиот Санчез призна дека ќе му треба малку време да „застане и размисли“ за обвинувањата против неговата сопруга Бегоња Гомез од неколку весници и граѓански организации.

Во април беше откриено дека Бегоња Гомез наводно ги користела своите врски и близината со Педро Санчез за да обезбеди владини договори.

По формални жалби и многу внимание во медиумите, судот во Мадрид одлучи официјално да отвори прелиминарна истрага против Гомез.

Санчез во своето писмо тврди дека информациите што ја поддржуваат жалбата што судот ја прифатил се неосновани и дело на „дигитална ултраконзервативна галаксија“.

Премиерот ја сфаќа работата лично. „Јас сум човек кој е длабоко заљубен во својата сопруга“.

„Јас не сум наивен“, додаде тој.

„Свесен сум дека и сигнализираат на Бегоња, не затоа што таа направила нешто незаконско (тие знаат дека немаат случај), туку затоа што таа е моја сопруга“.

„Бегоња ќе ја брани својата чест и ќе соработува со правосудниот систем во сè што може да се бара“, инсистираше Санчез.

Фејо рече дека Санчез е тој што го прави ова политичко прашање, кога е прашање на судовите.

Лидерот на ПП претходно овој месец рече дека нема да тргне по Гомез. „Тоа не е мој стил“, рече тој тогаш.

Во писмото, Санчез го постави прашањето „дали сето ова вреди? Според него, „овој напад нема преседан, тој е толку тежок и тап што ми треба време да застанам и да размислам со мојата сопруга“.

Санчез рече дека ќе ја објави својата „одлука“ во понеделник, 29 април.

Многу шпекулации се вртеа низ социјалните мрежи.

Некои тврдат дека Санчез си обезбедил позиција во претстојното обновување на европските институции по изборите во јуни. Други го посочуваат повторното отворање на случајот Пегаз за наводна шпионажа против него како причина за неговата потенцијална оставка.

Според ПП, Санчез не планира да поднесе оставка следниот понеделник. „Ова е само уште една страница од неговиот Прирачник за отпор“, упатување на автобиографијата на Санчез од 2019 година.

За многумина, Санчез го направи овој потег за да го одземе фокусот од истрагата против неговата сопруга.

Според некои извештаи, сепак, Санчез веќе му кажал на кралот (шефот на државата) за неговата намера да поднесе оставка.

Сè уште нема јасност за иднината на Санчез.

Лидерот на партијата VOX, Сантијаго Абаскал се запраша дали ова е „пропаганден потег“ на Санчез.

Тој го обвини Санчез за „најголемиот случај на политичка корупција“ во историјата на Шпанија за неговите непријатни договори со осудениот каталонски сепаратист.

Администрацијата на Санчез е нарушена со низа корупциски скандали. Претходно оваа година, судот отвори нова истрага за советник на еден од поранешните министри на Санчез, кој наводно го користел неговиот пристап за да има корист од владините договори, исто така за време на пандемијата СОВИД 19.