fbpx

Бајден останува или заминува? Top 3 Alternative Candidates for Democrats

Политика - јули 8, 2024

Со оглед на тоа што 66 отсто од регистрираните гласачи во САД сметаат дека менталната острина на Бајден (по дебатата) е „сомнителна“, Демократската партија е поделена меѓу оние кои сакаат да видат дека актуелниот претседател повторно го предизвикува Доналд Трамп и оние кои мислат дека бродот е на чело. кон сантата мраз ако не оди.

Големите донатори сега се лизгаат кон чамецот за спасување „променете го Бајден“, а либералните медиуми се поделени меѓу критиките за неговата моќ и напорите сепак да го продаде актуелниот претседател како подобра алтернатива на Доналд Трамп. Среде сето тоа, 46-тиот претседател на САД цврсто и сигурно изјави: „Јас се кандидирам“.

Тој се удвои неколку дена откако изјави дека „само Семоќниот Господ“ може да го спречи „повторно да го победи Трамп“.

Еве го целиот цитат:

Јас сум номиниран на оваа партија затоа што милиони демократи како тебе штотуку гласаа за мене на прелиминарни избори ширум Америка. Вие гласавте за мене да бидам ваш кандидат – никој друг. Вие гласачите – гласачите го направија тоа. И покрај тоа – и покрај тоа, на некои луѓе изгледа не им е грижа за кого сте гласале. Па, погодете што? Се обидуваат да ме истуркаат од трката. Па, дозволете ми да го кажам ова најјасно што можам: останувам во трката. Ќе го победам Доналд Трамп.

Сепак, зад неговиот грб, демократските конгресмени ги заоструваат ножевите и собираат поддршка од своите колеги – од кои повеќето сè уште молчат за ова прашање, дури и ако тоа може да се смета како имплицитна поддршка на сегашниот план. Пратениците ги разгледуваат сите начини на дејствување за да го убедат актуелниот претседател да се повлече од трката, замислувајќи на овој начин да избегнат шокантна изборна загуба што повторно ќе го легитимира Трамп во колективната свест.

Многу може да се случи на Демократската национална конвенција, која треба да се одржи од 19 до 22 август 2024 година, во Обединетиот центар во Чикаго. Технички, не постои начин да се отстрани Бајден како претседателски кандидат, бидејќи тој победи на прелиминарните избори на неговата политичка партија, но постојат правила кои му дозволуваат на Бајден да ги префрли делегатите што ги доби на споменатите прелиминарни избори. Ова, се разбира, може да се случи само ако тој така сака.

Значи, дали Џо Бајден ќе биде првиот претседател во историјата на САД што ќе се повлече од средината на трката и ќе дозволи некој друг да го заземе неговото место за доброто на партијата? Сè уште не знаеме дали тој ќе напише таква срамна страница од историјата, но она што го знаеме (благодарение на анкетите) е кои би можеле да бидат првите 3 алтернативи за него. Со Трамп со среќни 47% (со оглед на неговите околности) еве кои кандидатури би држеле најмногу против него:

Заменик-претседателката Камала Харис (анкетирање на 45%)

Камала Харис е потпретседател на Соединетите Држави, кој служи под претседателот Џо Бајден од 20 јануари 2021 година. Родена на 20 октомври 1964 година во Оукленд, Калифорнија, таа има индиско и јамајканско потекло. Харис претходно беше американски сенатор од Калифорнија од 2017 до 2021 година. Пред нејзиниот мандат во Сенатот, таа беше јавен обвинител на Калифорнија од 2011 до 2017 година и окружен обвинител на Сан Франциско од 2004 до 2011 година – работа што може да се покаже како нејзин најголем противник во надминувањето на прогресивната толпа.

Најголема сила:

Харис има потенцијал да ги заживее клучните демократски изборни единици, особено жените, обоените луѓе и помладите гласачи. Нејзината историска кандидатура како прва обоена жена на главна партиска карта во 2020 година предизвика ентузијазам и таа би можела повторно да ја разгори таа возбуда во 2024 година со оглед на фактот дека важен дел од демократскиот електорат сè уште е привлечен од филозофијата на идентитетската политика. Како заклучок, нејзината кандидатура би можела да ги поттикне клучните демографија и да донесе континуитет на кампањата, профитирајќи од видливоста да се биде во улогата на VP до овој момент.

Најголема слабост :

Нејзината поранешна работа. Харис е поларизирачка фигура, дури и во нејзината сопствена партија. Нејзиниот мандат како обвинител и јавен обвинител во Калифорнија наиде на критики и од левицата и од десницата. Некои прогресивни гласачи кои погледнаа подлабоко во минатото, изразија незадоволство од нејзиното досие за кривичната правда.

Како државен обвинител, Харис се залагаше за закони насочени кон намалување на бегството, кои вклучуваа гонење на родители на хронично отсутни деца. Критичарите тврдат дека овој пристап несразмерно влијаел на семејствата со ниски приходи и на обоените заедници. Покрај тоа, Харис беше критикувана за одговорот на нејзината канцеларија на кризата со пренатрупаност на затворите во Калифорнија. Таа првично се спротивстави на налогот на федералниот суд за намалување на затворската популација во државата, тврдејќи дека тоа може да влијае на програмите за труд во затворите, кои некои ги сметаа за експлоатација на затворениците.

Најголемата замка од нив можеби е тоа што не се прави доволно за да се реши полициското недолично однесување. За време на нејзиниот мандат како државен обвинител, таа не го поддржа државното законодавство со кое се задолжува употребата на камери на телото од страна на полицајците или воспоставување независни истраги за полициските престрелки. Додадете на ова дека таа беше релативно бавна во поддршката на легализацијата на марихуаната, став што ја стави во судир со значителен дел од прогресивната база што се залага за реформи во политиката за дроги и крај на масовното затворање за ненасилни прекршоци за дрога.

Сенаторот Кори Букер (анкетирање со 44%)

Кори Букер е американски сенатор од Њу Џерси, кој служи од 2013 година. Роден на 27 април 1969 година во Вашингтон и израснат во Харингтон Парк, Њу Џерси, а дипломирал на Универзитетот Стенфорд, Универзитетот Оксфорд (како стипендист на Родос) и Правниот факултет Јеил. Пред неговата кариера во Сенатот, Букер беше градоначалник на Њуарк, Њу Џерси, од 2006 до 2013 година, каде што се фокусираше на урбаниот развој и намалувањето на криминалот. Познат по неговото застапување за прашања како што се реформите во кривичното правосудство, достапните станови и економската еднаквост, Букер е истакната фигура во Демократската партија.

Најголема сила:

Искуство и харизма. Како поранешен градоначалник на Њуарк, Њу Џерси, Букер има практично искуство со управување со голем град и решавање на урбани проблеми. Оваа позадина му овозможува да зборува веродостојно на теми како образованието, јавната безбедност и инфраструктурата, кои се значителни грижи за урбаните гласачи. Тој носи младешко, динамично присуство во политиката. Неговиот харизматичен и оптимистички стил на кампања може да привлече помлади гласачи кои бараат шумливи и прогресивни кандидати.

Најголема слабост:

Социјалистичка економска агенда. Некои гласачи може да ги сметаат економските политики на Букер, особено неговите предлози за „бејби обврзници“ и други мерки за прераспределба на богатството, како премногу. Скептицизмот за изводливоста и влијанието на неговите економски планови може да биде камен на сопнување. Тој е исто така поборник на идеи како што се Зелениот нов договор, Медикер за сите, зголемување на минималната плата на национално ниво и веројатно најнереалниот експеримент на даночните обврзници од сите нив: Универзална помош за кирија, програма која ќе даде ниски семејства со приходи за сместување ваучери со цел да се надмине товарот од плаќање кирија.

 

Гувернерот Гевин Њусом (анкетирање на 43%)

Гевин Њусом е гувернер на Калифорнија, откако ја презеде функцијата на 7 јануари 2019 година. Роден на 10 октомври 1967 година во Сан Франциско, тој претходно служеше како поручник на Калифорнија од 2011 до 2019 година и како градоначалник на Сан Франциско од 2004 до 2011 година. Њусом е член на Демократската партија познат по своите прогресивни политики за здравството, климатските промени и економската нееднаквост. Тој привлече национално внимание поради неговата рана поддршка на истополовите бракови.

Најголема сила:

Тој е душичката на прогресивците. Досието на левичарската политика на Њусом е стабилно и широко. Тој се залагаше за амбициозни иницијативи за климата, како што се обврзување на Калифорнија на 100% обновлива енергија до 2045 година и забрана за продажба на нови возила на бензин до 2035 година. Неговото раководство во здравството вклучува проширување на Medi-Cal на недокументирани имигранти и поддршка на иницијативи за здравствена заштита со еден плаќач. Newsom, исто така, се справи со економската нееднаквост со зголемување на минималната плата и спроведување на мерки за контрола на киријата.

Најголема слабост:

Тој е душичката на прогресивците – не на умерените. Неговите ставови и акции од висок профил го направија поларизирачка фигура. Додека неговите политики резонираат со демократската база, тие исто така поттикнуваат силно противење од конзервативците и некои умерени. Оваа поларизација може да биде значаен недостаток на општите избори, каде привлекувањето на поширокото гласачко тело е од клучно значење. Покрај тоа, потеклото и личното богатство на Њусом придонесуваат за перцепцијата на елитизмот. Случаите како што се одење во ресторан со висока класа за време на заклучувањето на СОВИД-19 беа искористени за да се наслика како надвор од контакт со обичните Американци. Оваа перцепција може да ја попречи неговата способност да се поврзе со гласачите од различни социо-економски средини.