fbpx

Војни, миграција на масата на Европскиот совет

Политика - октомври 29, 2023

Во Брисел се одржа дводневниот Европски совет на кој лидерите на 27-те земји членки на Европската унија разговараа: конфликтот меѓу Израел и Хамас, финансиската рамка 2021-2027 година, војната во Украина и имиграцијата.

Темата што доведе до испрашување и поделба на присутните беше војната на Блискиот Исток . По долги и жестоки преговори кои траат повеќе од пет часа, заклучено е дека нема да биде прогласен „прекин на огнот“, како што предложи шпанскиот социјалист Педро Санчез проследен од ирскиот премиер, туку повеќе краткорочни „хуманитарни паузи“. Проблемот со „прекинот“, како што во средата во италијанскиот парламент го објасни претседателот Џорџија Мелони, а потоа го повтори и холандскиот премиер Марк Руте и австрискиот канцелар Карл Нехамер, е дека тоа ќе го охрабри Хамас да продолжи напред и ќе каже Израелците дека немаат право да се бранат.

Наместо ова, како што споменавме, „ хуманитарни паузи” беа избрани. Со оваа формулација, целта е да им се даде шанса на палестинските цивили да избегаат од воените зони. Во текстот договорен меѓу 27-те шефови на држави можете да прочитате: “Европскиот совет ја изразува својата најголема загриженост за влошената хуманитарна ситуација во Газа и повикува на континуиран, брз, безбеден и непречен хуманитарен пристап и помош за да стигне до оние на кои им е потребна преку сите неопходни мерки, вклучително и коридори и паузи за хуманитарни потреби“. Покрај работата со партнерите во регионот за заштита на цивилите и обезбедување помош и пристап до храна, вода, медицинска нега, гориво и засолниште.

Став во склад со кажаното од претседателката на европските конзервативци и реформисти, Џорџија Мелони. Последниот, всушност, на крајот од првиот ден на Советот рече: „Заеднички работиме за деескалација, за да избегнеме конфликт кој може да има незамисливи размери. Има полнота на целта и единство на целта. Мислам дека ЕУ може да одигра важна улога во оваа фаза“. Решението што го идентификуваше италијанскиот премиер и го ценат другите шефови на држави е да се даде поголема тежина на палестинската национална власт . Ова може да се направи само со идентификување на владејачка класа способна и способна да развие дијалог со Западот. Мелони исто така ја сподели оваа визија за време на телефонски разговор со шест претставници на Соединетите Американски Држави, Канада, Обединетото Кралство, Германија и Франција.

Очигледно, многу се зборуваше за војната во Украина , која и покрај тоа што повеќе не се појавува на насловните страници на весниците, сепак постои и трае веќе 614 дена. Европската поддршка ја доведуваат во прашање Роберт Фицо, новоизбраниот претседател на Владата на Република Словачка и Виктор Орбан, унгарскиот премиер. И двајцата не се за испраќање повеќе пари во Украина. Планот предложен од Европската комисија вклучува план за помош од 50 милијарди евра: 33 милијарди евра заеми и 17 милијарди евра грантови. Логика која ја отфрли италијанската влада, која е за помош на Киев, но ја нагласува потребата да се најде единствен договор кој вклучува и договор за имиграциските фондови. Договор што мора да се најде што е можно поскоро во спротивно Украина ќе се најде без помош од 1 јануари.

Централна беше и темата за мигрантите . Италијанската визија, исто така застапена од Европската комисија, во лицето на војната на Блискиот Исток се чини дека сега е споделена. Меѓу предлозите: да се оцени продолжувањето на поморската мисија Ирини, да се направат репатријациите поефективни и да се зголемат средствата наменети за досието за миграции. За да се направи сето ова, неопходно е да се соработува со земјите од Северна Африка, пред сè со Египет.