fbpx

Вработени во ОН обвинети за воени злосторства и помагање на Хамас

Политика - февруари 4, 2024

Досиејата на израелските разузнавачки служби тврдат за вмешаност на бројни вработени на ОН во киднапирања и убиства за време на нападот на Хамас на 7 октомври, што ја предизвика војната во Газа. Сеопфатното досие на шест страници обвинува 190 вработени во УНРВА, вклучително и наставници, дека се вистински милитанти на Хамас или Исламски џихад. Документот идентификува 11 лица по име и слики, обезбедувајќи доказ за нивните постапки.

Што е UNRWA?

Агенцијата за помош и работа на Обединетите нации за палестинските бегалци, или UNRWA, беше основана од ОН во 1949 година за да обезбеди помош за Палестинците кои избегаа или беа протерани по формирањето на државата Израел во 1948 година. Агенцијата тврди дека и потомците на овие бегалци имаат право да имаат корист од нејзините услуги, а во моментов проценува дека вкупниот број на целните е 5,9 милиони луѓе. Со над 30.000 вработени, главно Палестинци, UNRWA има 12.000 од нив во Појасот Газа, според Ројтерс. УНРВА е активна и во Јордан и Либан.

Што има во досието?

Анонимен извор му го достави на Ројтерс досието, составено од израелските служби и споделено со САД, што доведе до суспензија на финансирањето. По водството на Соединетите држави, Велика Британија, Италија, Финска, Австралија и Канада најавија прекин на финансирањето на Агенцијата на ОН за палестински бегалци. Обвинувањата против УНРВА предизвикаа глобален гнев. Израелски функционер изјави за Ројтерс дека потенцијално 190 вработени во ОН се „искусни борци, убијци“ и се верува дека приближно 10% од персоналот на УНРВА се, на некој начин, поврзани со Хамас и Исламскиот џихад.

Информациите во досието се засноваат на податоци од мобилни телефони, испрашувања на заробени борци на Хамас и документи пронајдени од убиените милитанти, пишува The Wall Street Journal . Меѓу 11-те обвинети вработени во УНРВА вклучени во нападот на Хамас на израелска територија, седум биле наставници или професори во средно училиште, меѓу кои двајца професори по математика и двајца арапски професори, според изданието.

Во документот се наведува дека едно од 11-те лица е училишен советник кој му помагал на својот син да киднапира жена за време на инфилтрацијата на Хамас, при што Израел тврди дека 1.200 луѓе биле убиени, а 253 биле киднапирани. Друго лице, идентификувано како социјален работник на УНРВА, е обвинето за неодредена вмешаност во транспортот на телото на починатиот израелски војник во Газа. Дополнително, тие се тврди дека ги координирале движењата на пикапите што ги користеле напаѓачите и управувале со снабдувањето со оружје. Третото лице споменато во досието е обвинето за учество во насилен инцидент во израелското погранично село Беери, каде една десетина од жителите беа ладнокрвно убиени. Четвртото лице е обвинето за вмешаност во напад на Реим, кој вклучуваше прегазување на армиска база и рејв каде загинаа над 360 млади луѓе.

Израел сака шеф на ОН

Односот на ОН кон Израел од набљудувачите може да се смета за непријателски, а почетокот на војната во Газа само го засили тоа. Олицетворение на овој став не може да се смета никој друг туку Антонио Гутереш, генералниот секретар на ОН. Во октомври тој изјави за нападот на Хамас дека „не дојде од никаде“, туку „по 56 години окупација“.

Сега повиците за негова оставка ги повторуваат израелските дипломати и министерот за ФА, Израел Кац. Како одговор, Гутереш вети дека ќе ги пронајде оние вработени кои директно соработувале со Хамас и ќе им донесе правда, но побара финансирањето на контроверзната УНРВА да остане на место.

„Десетици илјади мажи и жени кои работат за УНРВА, многумина во некои од најопасните ситуации за хуманитарните работници, не треба да бидат казнети“, рече Гутереш во неделата. „Мора да се задоволат огромните потреби на очајното население на кое им служат. – Антонио Гутереш