fbpx

ЕУ треба да се бори против антисемитските дезинформации

Култура - октомври 30, 2023

Од референдумот за Брегзит и претседателските избори во САД во 2016 година, дезинформациите се жешка тема во европската политика. Креаторите на политиките од целиот спектар се загрижени поради начинот на кој социјалните медиуми можат да шират лажни информации, т.е. „лажни вести“, кои ризикуваат да манипулираат со ставовите на гласачите за важни политички прашања. Сепак, блескаво, во време кога дезинформациите предизвикуваат насилни немири кои предизвикуваат повреди, смрт и уништување, Комисијата досега молчеше. Каде е гневот против антисемитските дезинформации кои изминативе две недели се шират како шумски пожар и преку социјалните и медиумите?

Најсвеж пример за дезинформација е бомбардирањето на болницата наводно извршено од израелската авијација. Во овој бомбашки напад наводно загинале над 500 луѓе, тврдење кое се заснова на извештаите на палестинското Министерство за здравство, кое како и сите владини агенции во Газа е под контрола на Хамас. На почетокот, имаше голем број проблеми со приказната што требаше да покрене прашања: Прво, болницата сè уште стои. Експлозијата го погодила блискиот паркинг, но не ја срушила болницата, спротивно на првичните информации. Второ, бројот на жртви беше објавен во рок од неколку часа по експлозијата, што е сомнително со оглед на тоа како ископувањето луѓе од урнатините за да се потврди бројот на загинатите е процес што вообичаено би траел неколку дена или недели. Долго документираната историја на Хамас на лошо конструирани ракети кои случајно ја погодија сопствената територија, исто така, требаше да им даде пауза на новинарите и влијателите.

Прифаќањето на извештаите на завојуваната страна во рамките на внимателна проверка ја нарушува основната медиумска етика, а сепак се смета за прифатливо во овој конкретен конфликт . Во најдобар случај, ова може да го одрази погрешниот обид на новинарите да бидат „фер“ и да се обидат да ги прикажат двете страни како подеднакво виновни за злосторствата. Во најлош случај, тоа одразува длабоко вкоренета антисемитска идеја која тврди дека Евреите не се грижат и радосно ги одземаат животите на нееврејските „гоими“, поим што стоеше зад средновековниот мит за клевета за крв.

По ужасните напади на 7 октомври, палестинските симпатизери исто така се огласија на социјалните мрежи за да го промовираат ставот дека Хамас се однесува хумано кон своите заложници, користејќи видео клипови и слики произведени од Хамас. Вистината е дека Хамас има долга историја на мачење и убивање на своите заложници. Тоа што на Хамас му е дозволено да користи социјални медиуми за да изгради село Потемкин, исто толку погрешно како логорот Терезиенштад, е срамота, а исто така е и молкот на ЕУ на оваа тема.

Кога медиумите почнаа полека да се враќаат назад откако беа објавени независни геоподатоци кои го поддржуваат израелското тврдење дека „бомбардирањето“ всушност било погрешно испукана ракета, веќе беше доцна. Во бунт во Берлин предизвикан од „бомбардирањето“, синагогите беа нападнати со молотови коктели. 65 полицајци беа повредени при апсење на над 170 од демонстрантите. Слични немири и антисемитски демонстрации предизвикани од оваа дезинформација се случија низ многу западноевропски земји, што не значи ништо за раширените напади врз израелските и американските амбасади низ Блискиот Исток. Еврејските студенти ширум Западот сега изјавуваат дека не се чувствуваат безбедно на нивните кампуси, откако главните, редовни студентски организации дадоа изјави за поддршка на нападите на 7 октомври. Изгледа дека ЕУ разви еден вид тунелска визија: додека презема големи напори за борба против традиционалниот антисемитизам кој се среќава во крајните десничарски движења, таа беше крајно слепа зголемениот антисемитизам меѓу етничките малцинства и меѓу нашите европски студенти.

Овде, некои можеби ќе одговорат дека овие демонстрации и немири, иако можеби несреќни, се само израз на лојалност меѓу муслиманите кои природно чувствуваат чувство на солидарност со своите соверници кои страдаат во Газа. Меѓутоа, ако е така, мора да се праша зошто не се организирани муслимански немири или големи протести пред кинеските амбасади, и покрај геноцидот на Кина врз нејзиното (муслиманско) ујгурско малцинство. Всушност, Махмуд Абас, лидерот на палестинската управа на Западниот брег, експресно го поддржа однесувањето на Кина кон Ујгурите, додека другите муслимански нации главно молчат на оваа тема.

Како и по Кристалната нахта, ужасниот напад врз еврејскиот народ сега не е дочекан со сочувство, туку со обвинувања дека самите Евреи ја носат вината поради тоа што некако ги провоцирале своите напаѓачи. И тогаш, како и сега, на овие напаѓачи не им се доделува никаква агенција: Во секој случај, истрелувањето ракети од Хамас не служи за никаква воена цел, бидејќи нивните релативно примитивни ракети не можат да ги совладаат израелските одбранбени сили и никогаш нема да го принудат Израел да ја предаде својата земја. Сè што постигнуваат ракетите е да ја зголемат маката на обичните Палестинци. Сепак, кога ќе се соочат со оваа реалност, антиизраелските експерти тврдат дека не може да се очекува Хамас да престане да истрелува ракети под овие околности. Во наративот што го вртат овие експерти, на Хамас и на Палестинците воопшто им недостасува агенција и не може да се очекува да дејствуваат мирно и рационално, да размислуваат за долгорочно, па дури и да размислуваат за прекин на огнот и ослободување на заложниците за да се обезбеди хуманитарна помош. помош што очајно му е потребна на нивниот народ. Иронично, во основата на овој левичарски светоглед не е само антисемитизмот, туку и длабоко расистичкиот поглед на палестинскиот и арапскиот народ воопшто, бидејќи едноставно е невозможно да се негира некоја личност или да се групира нејзината агенција, без да се лиши од нејзината хуманост.

Случаен минувач може да добие впечаток дека Комисијата се грижи само за дезинформации кога тоа ги загрозува сопствените политички интереси на Комисијата, како на пример во случајот со референдумот за Брегзит. На Комисијата е да докаже дека тоа не е така, да ги преземе одговорните медиуми на задача и да го сузбие антисемитизмот на платформите на социјалните медиуми.

Ларс Патрик Берг, европратеник на ECR