fbpx

Кога е погрешно да не се биде во затвор

Култура - мај 21, 2024

Европски дневник: Вилнус, мај 2024 година

 

Исланѓаните имаат посебна причина да го сакаат Вилнус. Тој е еден од ретките градови во светот со улица именувана по нивниот далечен, ветровит остров. Во центарот на Вилнус се наоѓа „Islandijos gatvé“, улица Исланд. Тоа е затоа што Исланд во август 1991 година беше првата држава во светот која ги обнови дипломатските односи со Литванија и двете други балтички земји по нивната долга окупација од страна на Советскиот Сојуз. Мојот пријател Дејвид Одсон, цврст антикомунист и водач на централно-десничарската Партија на независноста, тогаш беше премиер. Како студент по право превел книга за советското угнетување на балтичките земји. (Тој беше силно поддржан во одлуката за балтичките земји од неговиот министер за надворешни работи, Џон Б. Ханибалсон, исто така антикомунист.) Јас секако ја споделував антипатијата на Одсон кон комунизмот. Во 1970-тите, Архипелагот Гулаг на Солженицин имаше големо влијание врз мене, а во 2009 година на исландски ја преведов огромната Црна книга на комунизмот (828 страници), уредена од францускиот професор Стефан Куртоа и врз основа на новопронајдените документи во архивите на поштата. -комунистички земји. Имав намера да додадам посткрипт за односите меѓу исландското лево крило и меѓународното комунистичко движење, но набрзо открив дека е потребно многу повеќе истражување на таа тема. Мојата книга за исландските комунисти, во 1918–1998 година (624 страници), конечно беше објавена во 2011 година. ( Екстракт на англиски излезе во 2021 година.)

Платформа за европска меморија и совест

Се најдов во Вилнус на 15 мај 2024 година, присуствувајќи на годишниот состанок на Платформата за европска меморија и совест . Ова е меѓународна организација основана во октомври 2011 година во Палатата Лихтенштајн на Кампа во Прага од 20 здруженија од 12 држави на Европската унија. Нејзиното основање беше одговор на резолуција од страна на Европскиот парламент на 2 април 2009 година, повикувајќи на „воспоставување Платформа за европска меморија и совест за да се обезбеди поддршка за вмрежување и соработка меѓу националните истражувачки институти специјализирани за темата на тоталитарната историја и за создавање на пан-европска центар за документација/меморијал за жртвите на сите тоталитарни режими“. Резолуцијата, пак, беше инспирирана од Куртоа Црна книга на комунизмот. Не е изненадувачки, најактивните здруженија членки се во поранешните комунистички земји, како што се балтичките земји, Полска, Унгарија и Чешка.. Во 2012 година, присуствував на мојот прв состанок на Платформата, а малиот институт што го водам во Исланд стана асоцијација членка во 2014 година. За Платформата, и спонзорирана од бриселскиот тинк-тенк New Direction , напишав извештај во 2017 година, Гласовите на жртвите: Белешки кон историографијата на антикомунистичката литература . Потоа, за она што сега е ECR , европските конзервативци и реформисти, напишав во 2018 година Тоталитаризмот во Европа: Три студии на случај . Во Исланд, мојот институт во соработка со Јавниот клуб на книги (Almenna bokafelagid) исто така препечати антикомунистичка литература од Студената војна, од Јан Валтин, Артур Кестлер, Бертранд Расел, Виктор Кравченко, и други, а во 2013 година одржавме изложба во Националната библиотека за „Исланд и меѓународното комунистичко движење“, меѓу другите иницијативи.

Платформата за европска меморија и совест одржа неколку конференции за злосторствата на тоталитаризмот, особено на комунизмот, кој се разликува од нацизмот по тоа што никогаш не бил подложен на истрага или пресуди во нешто како Нирнбершкиот процес над нацистите. Платформата објави и книги со лични извештаи за животот во комунизмот. Од 2014 година, исто така, доделува специјална награда на лице кое се истакнало во борбата против тоталитаризмот. Оваа година беше одлучено наградата да му се додели на руско-британскиот новинар, автор и режисер Владимир Кара-Мурза . Роден во Москва во 1981 година, а образован во Англија, во 2005 година продуцираше документарен филм за советските дисиденти, Тие ја избраа слободата . Тој беше гласен противник на постепената трансформација на Путин во ориентален деспот, работејќи со американскиот писател Бил Браудер и рускиот опозициски лидер Борис Немцов, кој беше убиен во Москва во 2015 година. Самиот Кара-Мурза двапати беше отруен, а во 2022 година беше уапсен поради „непослушност на полициските наредби“. Потоа, тој беше обвинет за „ширење лажни информации за руската војска“ и за соработка со „непожелни странски организации“. Во 2023 година тој беше осуден и осуден на 25 години затвор. Очигледно, ослабен по две труења, тој ја отслужува казната под тешки услови во сибирски затворски логор.

Мустафа Џемилев

Поучни се и животите и делата на поранешните добитници на Наградата. Учењето за нив одеднаш ги претвора сувите бројки во личности од крв и месо. Наградата за 2014 година ја прими Мустафа Џемилев , водач на Кримските Татари. Роден во 1943 година во мало село на Крим, тогаш под нацистичка окупација, тој имал само шест месеци кога советските сили го вратиле Крим и за два дена ја депортирале целата татарска национална заедница, речиси 200.000 луѓе. Сталин одлучил дека Татарите не им се спротивставиле на нацистите со доволно сила. Целата татарска заедница мораше да ги напушти своите куќи и други работи на краток рок, за да биде затворена во возови за говеда и фрлена во Узбекистан. Џемилев пораснал во Узбекистан, но како млад се зафатил со татарската кауза, а во 1989 година бил избран за лидер на Националното движење на Крим-татарите. Истата година, тој и околу 250.000 други Татари се вратиле на Крим, но не добиле никаков надоместок или помош од владата. Татарите мораа да ги градат своите животи одново од нула. По распадот на Советската империја, Џемилев стана пратеник во украинскиот парламент, но по анексијата на Крим од страна на Путин во 2014 година, тој не можеше да се врати во својата татковина каде што е издадена потерница по него. Го запознав кога ја прими Наградата: мал по раст, пријателски расположен, но скромен и изгледаше малку тажен, се чинеше дека го носи на рамениците тешкиот товар на својата несреќна заедница.

Олег и Алексеј Навални

Наградата за 2015 година им беше доделена на браќата Алексеј и Олег Навални. Роден во 1976 година, Алексеј беше адвокат по обука, водач на руската демократска опозиција на Путин и неуморен и бестрашен критичар на распространетата корупција на Путин и неговите пријатели, од кои многумина потекнуваат од злобната тајна служба. Путин полека и внимателно се движеше против својот критичар. Навални доби две условни казни за „проневера“, во 2013 и 2014 година, и двете очигледно по измислени обвиненија, како што заклучи Европскиот суд за човекови права. Нему му беше забрането да се кандидира на претседателските избори во 2018 година. Во 2020 година бил отруен по што бил евакуиран во Берлин. Отпуштен еден месец подоцна, тој беше уапсен при враќањето во Русија поради прекршување на условите за условно ослободување, а како резултат на тоа, во 2021 година, неговата условна казна беше заменета со релативно кратка затворска казна. Во 2022 година тој беше осуден на уште девет години по дополнителни обвиненија, а во 2023 година на уште деветнаесет години за „екстремизам“. Руските затворски власти објавија во февруари 2024 година дека тој починал во затворски логор. Во соопштението по неговата смрт, Платформата изрази сочувство до семејството на Алексеј и додаде: „Смртта на Алексеј Навални ја нагласува мрачната реалност на режимот на Путин, кој користи брутални тактики кои потсетуваат на советската тоталитарна ера. Режимот на Путин безмилосно ја потиснува опозицијата, замолчувајќи го несогласувањето со сите неопходни средства, дури и прибегнувајќи кон смртоносни мерки под превезот на рускиот закон. Братот на Алексеј Олег помина три години во затвор под обвиненија кои беа јасно измислени, но потоа избега од Русија и неговото сегашно место не е познато. Тој е на листата на „барани“ во Русија.

Леополдо Лопез

Наградата за 2016 година му беше доделена на Леополдо Лопез од Венецуела. Популарен и харизматичен политичар од угледно семејство, со изглед на филмска ѕвезда, тој беше избран за градоначалник на општина Каракас во 2000 година на дваесет и девет години, а реизбран во 1004 година. „Демократскиот деспот“ на Венецуела, Хуго Чавез, набрзо го идентификуваше како потенцијална закана, а во 2008 година му беше забрането да се кандидира на избори. Во 2014 година, Лопез беше уапсен по повеќе обвиненија, вклучително и „поттикнување немири“. Тој потоа беше осуден на тринаесет години затвор. Еден од обвинителите во случајот оттогаш побегнал во Соединетите држави и откри дека обвиненијата немаат правна основа, што го заклучи и меѓународната заедница. Во 2019 година, Лопез беше ослободен во немири од опозициските сили. Тој побара азил во шпанската амбасада каде помина повеќе од една година. По ова тој се упатил кон Колумбија, а оттаму во Шпанија каде што сега живее во егзил. Тој сè уште е активен во венецуелското прогонство. Како што беше во затвор кога беше доделена наградата на платформата, неговиот татко го застапуваше. Имав можност да разговарам со Лопез постариот за ситуацијата во Венецуела и другите јужноамерикански земји. Марксистите кои ја водат Венецуела, работејќи со Кина, Русија и Иран, ја претворија една од најбогатите земји во Латинска Америка во една од најсиромашните.

Илми Умеров

Наградата за 2017 година му беше доделена на Илми Умеров , друг портпарол на Кримските Татари. Роден во 1957 година во Узбекистан, Умеров се преселил во 1988 година во родниот град на неговото семејство на Крим и набрзо станал истакнат во кримското татарско движење. Тој остро ја осуди анексијата на Крим кон Русија во 2014 година, а потоа беше затворен од руските окупатори. По интервенциите на претседателите на Украина и Турција, тој сепак беше ослободен кон крајот на 2017 година и сега живее во Украина.

Оле Сенцов

Наградата за 2018 година му беше доделена на украинскиот режисер Олех Сенцов, кој тогаш тлееше во руски затвор. Роден 1976 година, има снимено неколку документарни филмови. Кога Русите го нападнаа Крим, го зазедоа Сентсво. Тој беше осуден на дваесет години затвор по измислени обвиненија за „заговор за тероризам“. Во 2019 година тој беше ослободен во размена на затвореници меѓу Русија и Украина. По втората инвазија на Украина во 2022 година, тој се приклучи на украинските вооружени сили и се бори на фронтот против Русија.

Нила Винкелман

Наградата за 2019 година ја прими Нила Винкелман. Родена во 1969 година во Прага, таа е внука на хемичарот и нобеловец Јарослав Хејровски. Таа има д-р. по молекуларна биологија на Универзитетот Корнел и беше активна во движењето за животна средина пред да стане во 2011 година првиот директор на Платформата за европска меморија и совест. Таа заврши одлична работа, како што можев да посведочам од прва рака неколку години, но таа замина од здравствени причини во 2017 година. На конференцијата на Универзитетот во Исланд што ја одржа по моето пензионирање во 2023 година, таа одржа говор , достапен онлајн, за Платформата.

Свјатлана Циханускаја

Наградата за 2020 година ја прими белоруската политичарка Свјатлана Циханускаја. Родена 1982 година, по обука е учителка. Нејзиниот сопруг, Сјархеј Леанидавич Цихануски, популарна ѕвезда на социјалните мрежи, се кандидираше во 2020 година за претседател на Белорусија против долгогодишниот и автократски Александар Лукашенко, но два дена откако ја објави својата кандидатура, тој беше уапсен. По некое време беше ослободен, но му беше забрането да се кандидира на изборите. Тогаш Свиетлана реши да трча на негово место. Додека водеше активна кампања за неговата сопруга, Цихануски беше уапсен, обвинет и осуден на 18 години затвор. За време на кампањата, белоруската влада употреби заплашување, провокации и малтретирање за да се обиде да внесе страв кај своите критичари. „Секој ден беше полн со страв“, се сеќава подоцна Светлана. На изборите, Лукашенко наводно добил 81 отсто од гласовите, а Светлана Цихануска 10 отсто. Нашироко се смета дека е наместена. Сосема е можно Свјатлана да добила најмногу гласови. Европската унија воведе санкции за белоруските изборни службеници кои вршеле „насилство, репресија и изборна измама“. По изборите, Светлана отиде во егзил во Литванија, каде што веќе живееја нејзините две деца. Литванија ја признава како правилно избран претседател на Белорусија. Таа формираше Обединет преоден кабинет за Белорусија и се сретна со многу светски лидери, охрабрувајќи ги да воведат санкции против Лукашенко и да ја поддржат одбраната на Украина. На Светлана и беше судено „во отсуство“ од белоруската влада во 2023 година и беше осудена на петнаесет години затвор.

Меѓународен споменик

Наградата за 2021 година за прв пат беше доделена на институција, руската организација International Memorial. Основана е во Москва во 1992 година како некомерцијална организација која ја проучува политичката репресија во поранешниот Советски Сојуз и во денешна Русија. Се обидува да ги врати историските вистини за тоталитарните злосторства и да промовира рехабилитација на лица кои биле предмет на политичка репресија. Нејзините активности беа доста важни во првите неколку години по распадот на Советскиот Сојуз кога неговите научници добија пристап до досега затворените архиви на безбедносните служби. Откриено е дека бруталната репресија што Лениновите и Сталиновите болшевици ја иницираа во 1917 година доведоа до многу повеќе и многу полоши злосторства од досега познатите. Режимот на Путин долго време спроведува кампања против Меѓународниот споменик. Во 2016 година беше прогласен за странски агент, а во 2022 година беше затворен во Русија, иако неговите филијали продолжуваат да работат во некои други земји, како што е Германија. Кажано е дека рускиот обвинител го обвини Меморијал дека „не натера да се покаеме за советското минато, наместо да се сеќаваме на нашата славна историја“ и додаде дека тоа е „веројатно затоа што некој плаќа за тоа“. Ја поздравив можноста да присуствувам на годишниот состанок на Платформата во Палатата Лихтенштајн во Прага на 16 ноември 2022 година, кога добитничката на наградата за 2020 година, Свиетлана Циханускаја, ја додели наградата за 2021 година. На фотографијата погоре е прикажан д-р Марек Мутор од Полска, претседател на Платформата, Светлана, Милош Вистрчил, претседател на чешкиот Сенат и од Меѓународниот споменик, рускиот историчар Борис Беленкин, автор на неколку книги за советската и руската историја.

Дмитро Килиук

Наградата за 2022 година му беше доделена на украинскиот новинар Дмитро Килиук . Работел за украинска агенција за печат, но бил киднапиран во регионот Киев на 3 март 2022 година, за време на инвазијата на руската армија. Тој и неговиот татко отишле во нивното село да ја видат штетата направена од руски проектил на нивната куќа, кога наеднаш врз нив се спуштиле пет Руси со митралези и ги зеле заробеници. Таткото бил пуштен по една недела, но Дмитро бил однесен на непозната дестинација. Две години ништо не се слушаше за него, но потоа Русите признаа дека е во притвор, тврдејќи дека е воен службеник, а не новинар. Тој се уште е во руско заробеништво, очигледно држен како граѓански заложник против меѓународното право.

Погрешно да не се биде во затвор

Наградата на платформата за европска меморија и совест е сигнал до примателите и целиот свет дека нивната борба за демократија и човекови права не е заборавена. Во некои земји, за жал, не е погрешно да се биде во затвор: напротив, погрешно е да не се биде во затвор.