fbpx

Новиот претседател на Мексико: Повеќе AMLO на сметка на демократските норми

Политика - јуни 7, 2024

Tags:

Клаудија Шејнбаум Пардо стана првата жена претседател на Мексико. Поранешниот шеф на регионалната влада на Мексико Сити, Шејнбаум – од партијата МОРЕНА – е политички наследник на Андрес Мануел Лопез Обрадор (АМЛО), актуелниот претседател на Мексико.

Шејнбаум доби речиси 60% од гласовите против нејзиниот главен конкурент, Ксочитл Галвез, кој доби околу 30% од гласовите.

Како физичар, Шејнбаум, исто така, ќе стане првиот еврејски претседател на Мексико, што е значајна пресвртница, имајќи предвид дека земјата има една од најголемите католички популации во светот.

Избраната претседателка на Мексико рече дека ќе управува „со истиот принцип како АМЛО“.

„Ова е добро за Мексиканците“, додаде таа.

Победата на Шејнбаум не е мала, имајќи предвид дека таа доби уште пет милиони гласови што АМЛО ги доби на неговиот избор во 2018 година.

Според извештајот на Форо Мадрид– иницијатива на Fundación Disenso, тинк-тенк на шпанската партија VOX (ECR) – Лопез Обрадор се обиде да ја овековечи власта со изборни реформи. Мексиканскиот народ го отфрли тој обид со масовни протести против овие мерки.

Законот не му оставаше друга опција освен да назначи наследник кој ќе го продолжи неговото наследство

Извештајот на Форо Мадрид укажува дека, со АМЛО, „Мексико стана пример за левицата во шпанска Америка“.

Исто така, се вели дека Клаудија Шејнбаум „го претставува континуитетот на политичката агенда на АМЛО“.

Не е јасно дали АМЛО ќе има улога или влијание во новата влада на Шејнбаум, која се обиде да се издвои од администрацијата што заминува.

Надворешната политика на Мексико, тогаш, се очекува да продолжи, што значи континуирана штета на демократските норми во регионот.

АМЛО и неговата партија МОРЕНА се дел од групата Пуебла (Групо де Пуебла), екстремно левичарска организација која поставува политички приоритети за земјите од регионот на Латинска Америка. Оваа организација, заедно со Форумот во Сао Паоло, обезбедува легитимитет на режимите со еродирачки демократски режими и целосни диктатури, како што се Венецуела на Николас Мадуро, Никарагва на Даниел Ортега и комунистичка Куба.

Самата Шејнбаум се пофали дека разговарала со Мигел Дијаз Канел, актуелниот претседател на Куба, кој ја овековечува комунистичката политика на Кастро и има историја на брутално репресирање на неговиот народ за време на манифестации против режимот.

Мексико – една од најголемите економии на Латинска Америка – ја искористи својата моќ и влијание за време на претседателството на АМЛО за да се заложи за поголема интеграција на Латинска Америка, но на сметка на односите на континентот со Соединетите држави.

Со користењето на меѓународните организации како CELAC, чии шефови на држави присуствуваа на самит во Брисел минатата година со нивните европски колеги, Мексико се залага за регионална агенда која ги исклучува таканаречените „империјалистички“ земји.

Згора на тоа, политиките на МОРЕНА не служеа за да се поправи тешката безбедносна ситуација во земјата.

Меѓународната кризна група укажува дека бројот на криминални банди во Мексико кои се поврзани со нарко-картели и нелегални вооружени групи значително пораснал во последната деценија.

АМЛО управуваше со Мексико шест од тие десет години.

Помеѓу 2022 и 2023 година, имаше скок на бројот на убиства врз новинари.

Како што пренесува Форо Мадрид, „Мексико е најопасната земја за новинарите“. Слободниот печат стана мета на криминалните организации.

Додека новинарите живеат во страшна ситуација, националната влада постојано ги критикува спротивставените медиуми.

Иако неодамнешните победи на слободољубивите кандидати во Парагвај, Аргентина и Еквадор почнаа да го туркаат таканаречениот „розов бран“ на новите социјалистички движења, повторното правење на актуелната влада во Мексико претставува чекор назад во борбата за демократија. , слободата и владеењето на правото во Америка.

Латинска Америка моментално е во средина на изборен „супер циклус“ со шест земји кои ќе излезат на гласање оваа година. На општите избори во Мексико им претходеа изборни натпревари во Ел Салвадор, Панама и Доминиканската Република. Ќе следат Венецуела и Уругвај, иако нема демократски заштитни мерки или гаранции за резултатите во Венецуела да се сметаат за валидни.

Tags: