fbpx

Путин победи, но Русите не се откажуваат

Политика - април 3, 2024

Според меѓународните набљудувачи од Замбија, Нигерија и Централноафриканската Република, нации под влијание на обилната донација на жито од Москва, претседателските избори во Русија се сметаа за пример за демократија. Сепак, се чини дека не ги земаа предвид над 100-те уапсени во тридневниот период на гласање.

Путин го обезбедува својот петти мандат со неверојатни 87,9% од гласовите (зголемување од 12 поени во однос на пред шест години) и излезност од 74,3% (во споредба со 67,54% во 2018 година), според официјалните податоци. Ова ги засени тројцата противници, Леонид Слуцки (од Либерално-демократската партија), Николај Харитонов (Комунистичка партија) и Владислав Даванков (Нови луѓе). И покрај тоа што режимскиот печат го пофали „колосалниот резултат“, дури и офшор обложувалниците кои работат во Соединетите држави само ги оценуваат шансите Путин да го напушти Кремљ пред 2030 година со 2,2. Сепак, неговиот мандат може да биде продолжен до 2036 година, според Уставот. Руските власти, исто така, објавија зголемен одѕив во окупираните украински региони. Без здравствени проблеми, Путин треба да ја задржи претседателската функција најмалку до 2030 година, одбележувајќи половина век од владеењето.

И покрај триумфот на Владимир Путин кој го очекуваа сите набљудувачи, ситуацијата не одеше баш како што се надеваа во Кремљ. Низ целата нација, многумина одговорија на повикот на Алексеј Навални, упатен само неколку дена пред неговата смрт, повикувајќи ги Русите да ги саботираат изборите со масовно појавување на гласачките места на последниот ден од гласањето, неделата. Овој протест, иако не е нелегален, сепак се сметаше за храбар и смел.

Следствено, долги редици гласачи се формираа во поголемите градови, особено во Москва и Санкт Петербург, документирани од камери на независни медиуми и мобилни телефони како што е Москва тајмс. Ова учество го натера блискиот соработник на Навални, Иван Жданов, да го означи како „успех“. Тој нагласи дека и покрај заплашувањата, многу луѓе дојдоа да се солидаризираат, правејќи го овој настан значаен и покрај неговата симболична природа.

Нормално, руската полиција не остана без работа. Најмалку 74 лица во 17 руски градови биле уапсени за време на вчерашните гласачки операции, соопшти невладината организација „Овд-инфо“. Најголем број апсења се случија во Казан, каде полицајци во цивилна облека одвратија дваесетина гласачи кои напладне се појавија на избирачкото место поставено на универзитетот. Овие протестни акции се одржаа и на гробот на Навални на гробиштата Борисовское Москва, каде што многу граѓани ги депонираа своите гласачки ливчиња со името на дисидентот.

Протестите беа особено очигледни на избирачките места во странство. Во Грузија, група демонстранти маршираа по главните улици на Тбилиси, истакнувајќи црвен транспарент со пораката „Доста е со Путин. Доста е хаос, војна и репресија“, заедно со други знаци. Долги редици се формираа и во други градови како Ереван во Ерменија и Вилнус во Литванија, пред руските амбасади. Во Берлин, демонстрантите против Путин ја прегрнаа Јулија Навалнаја, вдовицата на убиениот дисидент, изразувајќи солидарност.

Во Молдавија, во Кишињев, 54-годишен маж, тврдејќи дека е Молдавец, но има и руско државјанство, фрли молотов коктел на избирачкото место во руската амбасада, извикувајќи „Ја мразам Русија“ пред да биде уапсен. Претседателката на централната изборна комисија, Ела Памфилова, објави дека одбила 280.000 сајбер-напади во текот на трите дена од гласањето.

Путин ги опиша изборите како „плебисцит“ и го претвори гласањето во референдум во корист на Специјалната операција. Од неговиот предизборен штаб во Москва, тој нагласи дека вистинската моќ е кај луѓето кои гласале одговорно. Тој се осврна и на тековниот конфликт во Украина, истакнувајќи ги загубите на Киев и нудејќи можност за мировни преговори. Тој, исто така, изрази желба Франција да има активна улога во овој контекст. Конечно, како одговор на меѓународните критики, Путин ја повтори својата поддршка за Кина за прашања како што е Тајван и избегна да изрази преференции меѓу Бајден и Трамп на претстојните американски избори.