fbpx

Руски избори: еднонасочно претседателство

Политика - март 20, 2024

На царскиот двор: нов мандат за рускиот претседател. И покрај присуството на протести, Путин излезе како победник на изборите.

Неодамнешните претседателски избори во Русија беа одбележани со тридневна тензија. Резултатот беше очигледен, особено со оглед на преголемата изложеност на медиумите кон претседателот во заминување Владимир Путин и фактот дека конкурентските кандидати немаа доволно сила конкретно да му се спротивстават на Путин.

Последните случувања во рускиот Устав му овозможија на Владимир Путин да учествува на претстојните избори. Тоа беше овозможено преку укинување на одредени мандати пред уставните реформи.

Всушност, во март 2020 година, рускиот парламент, Думата и Советот на Федерацијата одобрија закон со кој се менува максималното ограничување на два мандата за функцијата претседател. Амандманот беше направен за да му се овозможи на претседателот Владимир Путин да се кандидира за уште еден мандат дури и по 2024 година, кога му истекува сегашниот мандат. Во амандманот се наведува дека нема да спречи ниту едно лице кое претходно ја извршувало или моментално ја извршува функцијата претседател на Руската Федерација да учествува како кандидат на претседателските избори. Амандманот е именуван како амандман Терешкова по првата жена што била во вселената. Иако амандманот е теоретски применлив за кој било поранешен или сегашен претседател, се очекува дека Путин ќе биде единствениот што може да го искористи тоа, бидејќи единствениот друг претседател кој можеше да има корист од него, Борис Елцин, сега е починат. Со други зборови, Путин потенцијално би можел да има уште 12 години влада пред него, бидејќи пребројувањето на мандатите се ресетира.

Во секој случај, Владимир Путин и Единствена Русија беа главно фаворити и резултатот го потврди со 88,5% од 78% гласачи . Зголемен одѕив во споредба со 2018 година, благодарение и на можноста за гласање да се прошири на Крим и областите Керсон, Запорица и самопрогласените републики Донбас и Луганск, каде што Путин веројатно ќе добие широка поддршка.

Според извештаите, најголемата излезност на гласачите во Русија е забележана непосредно пред затворањето на гласачките кабини, што укажува на можен страв од одмазда од провладините поддржувачи. Понатаму, бројни поединци изразија загриженост за користените методи на броење, при што рускиот весник Новаја Газета предизвика дури 31,7 милиони гласови, што е речиси половина од гласовите што ги доби претседателот Путин.

Во текот на целиот период кога беа отворени гласачките места, беа циркулирани различни ажурирања преку платформата за пораки наречена „Телеграм“. Овие ажурирања вклучуваат извештаи за војници кои влегуваат во избирачките места, бројни апсења на улиците и разни протести, а најзначајниот е демонстрациите организирани од поддржувачите на Навални. Полицијата, која беше масовно присутна, првенствено се фокусираше на менаџирање на ситуацијата преку регулирање на протокот на гласачи кои чекаа во долги редици.

Исто така, иконите протести се одржаа пред избирачките места на различни амбасади во странство за време на неодамнешните избори. На долгите редици граѓани кои чекаа да гласаат им се придружија бројни демонстранти во земји како Берлин, Казахстан, Истанбул и Софија.

Јулија Навалнаја, вдовицата на Алексеј Навални , храбро се приклучи на линијата гласачи пред руската амбасада во Берлин за да ја покаже својата непоколеблива поддршка за движењето „Југ против Путин“. Ова движење има за цел да ги зајакне луѓето да излезат на улица и да протестираат против претседателот и добива неверојатен замав. Сликите на Навалнаја на социјалните мрежи покажуваат како таа самоуверено држи букет цвеќе додека е пречекана со громогласен аплауз и топли прегратки. Нејзината демонстрација, која беше предложена од истакната опозициска личност, наиде на огромно позитивен одговор од поддржувачите на движењето. Понатаму, Навалнаја смело призна дека го напишала името на нејзиниот сопруг на гласачкото ливче , покажувајќи ја нејзината непоколеблива решеност да го одржи во живот наследството на нејзиниот сопруг. Општествениот јаз меѓу оние кои го поддржуваат Путин и оние кои му се спротивставуваат е кристално јасен, а Навалнаја е истакната и бестрашна фигура во опозициското движење.

Опозицијата, која не можеше да се натпреварува на избори, одговори со кревање голема врева, како што, меѓу другото, покажаа и 74-те апсења меѓу Казан и Москва. Примерен во оваа смисла е случајот со жена во Санкт Петербург која очигледно оставила запалива направа пред гласачкото место, додека останатите случаи се помалку брутални, печатот ги означи како „вандализам“, но кои не се ништо повеќе. отколку клевети против новоизбраниот претседател.

По руските избори имаше различен одговор од меѓународната заедница. Неколку земји, познати по силните дипломатски односи со Русија, како Кина, Северна Кореја, Куба, Белорусија и Иран, беа меѓу првите кои упатија честитки до реизбраниот претседател на Русија.

Кина изрази честитки за изборот на нов лидер на Русија. Портпаролот на Министерството за надворешни работи, Лин Џијан, изјави дека „Кина и Русија се стратешки и кооперативни партнери во новата ера“ и се најголеми соседи меѓусебно. Кинескиот претседател Си Џинпинг, исто така, му честиташе на новоизбраниот лидер и изјави дека изборниот исход целосно го одразува консензусот на рускиот народ.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун му честиташе на Владимир Путин за неговиот реизбор. Иранскиот претседател Ибрахим Раиси , исто така, му честиташе на Путин за неговата чиста победа. Во меѓувреме, кубанскиот министер за надворешни работи, Бруно Родригез Парила, напиша на социјалната мрежа Х дека Куба и Русија ќе продолжат да ги зајакнуваат врските, особено во областите што имаат корист на нивните народи.

Во меѓувреме, украинскиот претседател Зеленски го критикуваше легитимитетот на изборите, наведувајќи загриженост дека присуството на армијата можеби влијаело на слободата на гласање. Против изборите се изјасни и новата полска влада , осудувајќи ја „суровата репресија“ и широкото кршење на меѓународното право при проширувањето на гласањето во окупираните украински региони.

Соединетите држави , Велика Британија , Германија и Европската унија ги здружија силите за да го минимизираат влијанието на руските избори. Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел (МР, РЕ) даде силна изјава преку објава со слоганот „Нема опозиција. Нема слобода. Нема друг избор”. Оваа изјава покренува сериозни прашања за легитимноста на изборните резултати.

Неодамнешните избори во Русија го привлекоа вниманието на неколку европски земји, вклучително и Италија. Џорџија Мелони , премиерката на Италија која припаѓа на ЕЦР, се воздржа да го изрази своето мислење за ова прашање. Од друга страна, Антонио Тајани , министерот за надворешни работи кој припаѓа на ППЕ, изјави дека изборите биле под влијание на силен и насилен притисок. Како доказ тој го наведе исклучувањето на Навални, кој прво беше затворен, а потоа убиен, како и војската која ги чуваше гласачките места. Меѓутоа, Матео Салвини , секретарот на Лигата кој припаѓа на ИД, има поинакво мислење. Тој смета дека Русите ја изразиле својата волја преку ова гласање и дека е време да се разбере како опозицијата следниот пат може подобро. Салвини се надева дека 2024 година ќе биде година на мирот, бидејќи тековната војна може да го отежне славењето на победниците.

Како заклучок, по официјалните резултати од неодамнешните претседателски избори во Русија, се забележува дека на изборите не учествувале 31 отсто од гласачите со право на глас. Ова ги вклучува и воздржаните и гласовите дадени за кандидатите на опозицијата. Ова е значителен број на луѓе кои избрале да не ги остварат своите избирачки права и претставува можност да се работи кон создавање одржлива алтернатива која може подобро да ги застапува нивните интереси.