fbpx

Турција задава важен геополитички удар во војната во Украина

Енергија - февруари 29, 2024

Агресијата врз Украина од страна на Руската Федерација, која започна пред две години, создаде геополитички хаос на границите на Европската унија и на источното крило на НАТО. Значителниот пораст на цената на енергијата и земјоделските материјали извезени од двете земји кои сега се во војна донесе нов играч на европската економска сцена. Тоа е Турција, која набргу по избувнувањето на војната, иако не е во Европската унија, успеа да го зголеми својот профит станувајќи важен снабдувач со енергија и житни култури на добар дел од 27-те земји на ЕУ. Искористувајќи го ембаргото наметнато на Руската Федерација и едностраното откажување од Русија на договорот за транспорт на жито во Црното Море, Турција полека, но сигурно се трансформираше од извозник на енергија (гас, нафта, руско потекло) во главен извозник на жито. По минатогодишната рекордна година по извоз на житни култури, турските производители на брашно очекуваат оваа година да биде добра и за нив, со извозот на брашно што ја надминува ланската вредност.

Руската Федерација најави дека извозот на тврда пченица ќе биде забранет до средината на оваа година, поточно до крајот на јуни, наведувајќи ја потребата од заштита на безбедноста на храната. Познато е дека тврдата пченица е главната состојка во тестенините, а Русија, и покрај тоа што е заслужна како најголем светски извозник на жито, произведува малку од оваа тврда пченица. За оние кои не се запознаени со поимот, тврда пченица е разновидност на пченица (Triticum durum) која е позната по високата содржина на глутен и тврдоста на нејзините зрна. Овој вид пченица често се користи за производство на тврдо брашно, кое главно се користи за правење тестенини како што се шпагети, тестенини и други слични производи. Поради високата содржина на глутен, тврдото брашно има супериорни својства за печење, давајќи структура и еластичност на тестото.

По најавата на Русија за забрана на извозот на овој производ Турција не губеше време и влезе во игра. На почетокот на февруари, според трговците, Турција се претвори од увозник на жито во извозник откако на аукција продаде не помалку од 150.000 тони тврда пченица на странскиот пазар. Познато е дека главниот извор на увоз на пченица и жита од Турција е главно од руско потекло, но во исто време не е занемарен ниту увозот на жита од Украина, кој има огромен удел во трговскиот биланс. Сепак, последната жетва на тврда пченица во Турција (2023) беше исклучително добра, што резултираше со тоа што резервите во земјата се на високо ниво. Овие фактори ѝ помогнаа на турската економија, која во последните месеци извезуваше пченица, вклучително и тврда, во голем дел од земјите од Блискиот Исток и Медитеранот. Во овие земји залихите на пченица, особено тврда пченица, се ниски што доведува до поголема побарувачка.

Слободно може да се каже дека откако Русија ја нападна Украина пред две години, трговскиот поредок во источноевропскиот регион е реконфигуриран и во однос на пазарите на храна и енергија. Ако пред избувнувањето на руско-украинскиот конфликт Турција само сонуваше да игра активна улога на пазарот за извоз на нафта и гас, тоа сега стана реалност. А сето тоа беше овозможено откако Реџеп Тајип Ердоган го направи она што лидерите во Брисел го гледаат како пакт со ѓаволот, односно Русија. Паралелно, иако војната е далеку од завршена, една голема турска компанија е меѓу првите инвеститори кои градат фабрики во Украина. Тоа е компанијата Бајкар, позната како производител на познатите воени беспилотни летала Бајрактар. Ова докажува дека војната била добра за турската економија, а доказ за тоа е фактот дека извозот од турските компании за оружје пораснал за 27 отсто само минатата година на рекордни 5,5 милијарди долари. Во исто време, Турција, лоцирана на портата меѓу Европа и Азија, е мост меѓу природниот гас што го произведува Азербејџан и се доставува до земјите од Европската унија.

Новата улога на Турција во извозот на жито

За да се анализира новата улога на Турција на извозниот пазар на пченица, треба да се забележи дека и покрај тоа што е под економски санкции, Русија успеа значително да го зголеми извозот на жито во 2023 година. Така, од количина од 52.000 тони во 2022 година, Руската Федерација минатата година достигна 657.000 тони извоз на пченица. Интересни се главните земји кои увезоа руска пченица. Тука спаѓаат членките на ЕУ и НАТО, Италија, Тунис и последно, но не и најмалку важно Турција.

Во случајот со Турција, специјалистите на американското Министерство за земјоделство очекуваат богата жетва на пченица, пченка и јачмен во маркетиншката сезона 2023-2024 година. Ова ќе доведе до намалување на увозот на житарки потребни на турското население, додека извозот на пченица ќе достигне рекордно високо ниво. Со други зборови, турските компании ќе посредуваат во продажбата на руското жито на трети земји, дури и на земјите од ЕУ. Турскиот извоз на брашно и тестенини од преработка на пченица, според истите експерти на американското Министерство за земјоделство, ќе биде многу поголем од очекуваното.

Споредувањето само на првите шест месеци од маркетинг сезоната 2022-2023 со маркетинг сезоната 2023-2024 покажува зголемување од 28% на извозот на пченично брашно. Извозот на пченично брашно беше 2,1 милиони тони, а главната причина за ова зголемување се должи на побарувачката на пазарот од африканските земји кои традиционално беа клиенти на Русија и Украина.

Во случајот на Украина, производството и извозот на житарици во моментов зависат од војната, тесниот транзитен коридор за бродови што пренесуваат украински производи преку Црното Море и, последно, но не и најмалку важно, тензиите со некои земји од ЕУ (Полска, Романија, Бугарија и Унгарија ), преку кој пченицата и другите житни култури треба да стигнат до меѓународните пазари по копнен пат (камиони, возови). Откако некои од источноевропските соседи на Европската унија, соседите на Украина, се обединија и рекоа дека повеќе не го поздравуваат украинското жито на нивните пазари, владата во Анкара минатата пролет воведе царина од 130 отсто за увоз на пченица, пченка и други житарки од Украина. Бидејќи увозот претходно не бил оданочуван, некои трговци веруваат дека Анкара ја донела одлуката со цел да го заштити турскиот земјоделски сектор пред изборите и новата жетва. Исто така, до минатата година турската држава беше рангирана како најголем увозник на пченица и јачмен од Украина. На пример, во првиот квартал од минатата година, 42% од производството на јачмен во Украина отиде во Турција.

Одложена средбата меѓу Ердоган и рускиот претседател

Според турски дипломатски извори, средбата закажана за февруари годинава меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган е одложена за се уште неизвесен датум. Најавената цел на средбата беше да се постигне евентуален договор со кој на Украина ќе и се олесни извозот на жито преку Црното Море.

Во меѓувреме, забележана е уште една забележителна промена на пазарот на пченица. Казахстан, познат како најголем производител на пченица во Централна Азија, се искачи за три места (од седмо на четврто) во рангирањето на добавувачи на тврда пченица во ЕУ, а Италија е убедливо најголем примател. Не помалку важно, казахстанската тврда пченица ја замени украинската на полскиот пазар. Казахстан, со неговото земјоделство во кое доминираат житни култури, е исто така увозник. Чудно е што само во јануари увезла 42 отсто повеќе жито од Турција отколку во истиот период лани. Според експертите, отворањето на Турција на меѓународниот пазар на тврда пченица спречи цените на тестенините да експлодираат како во 2021 година. Јазот што го остави падот на производството во земјите погодени од суша, како што е Канада, е пополнета со турски житарки.

Наспроти ова, аналитичарите на фирмата за земјоделско разузнавање Арете веруваат дека Турција ќе го узурпира местото на Канада на пазарот на тврда пченица во ЕУ во сезоната 2023-2024 година. Националната организација на турски производители на брашно објави дека во 2023 година постигнале рекорден извоз на брашно: 3,6 милиони тони во 166 земји, а целта за извоз за оваа година е поставена на 4 милиони тони брашно.