fbpx

Што се случува со Северниот тек?

Енергија - октомври 18, 2022

Линиите 1 и 2 на Северниот тек , гасоводот што транспортира гас од Русија директно до Западна Европа, претрпе „невидена“ штета. Во делот на Балтичкото Море меѓу Данска и Шведска има континуирани експлозии и истекување на гас. И данските и шведските сеизмолози забележаа силни експлозии во близина на данскиот остров Борнхолм ноќта меѓу неделата и понеделникот. „Огромна емисија на енергија што ја толкуваме дека најверојатно доаѓа од некоја форма на детонација“, објасни Питер Шмит од Шведската национална сеизмичка мрежа.

Оштетување на животната средина

Данската влада веќе предупреди дека излевањето на гас ќе трае најмалку една недела. За среќа, еколошката штета, дури и ако е присутна, е ограничена. Гасот дисперзиран во морето, всушност, во голема мера испарува во атмосферата и не создава мрсна плима, како што се случува на пример со истекување на нафта. Меѓутоа, тој не испарува целосно, бидејќи како Северен поток на голема длабочина, дел од метанот се врзува за водата и создава клатрати. Еден вид метан мраз.

Ќе има намалување на кислородот во водениот столб. Ова ќе доведе до смрт на присутната фауна. Неколку квадратни километри море, поради експлозии и пожар, ќе бидат загадени. Данската морнарица со денови ја надгледува областа и воведе забрана за пловидба.

Ослободување од одговорност

Во меѓувреме, меѓу Кремљ и Украина се оди напред и назад, а НАТО и Европа со загриженост ја следат ситуацијата. Први кои не исклучуваат дека можеби било саботажа се Русите. Преку портпаролот Дмитриј Песков тие побараа да се покрене итна истрага бидејќи овие експлозии претставуваат „проблем што влијае на енергетската безбедност на целиот континент“.

Одговорот на Киев беше веднаш. Михаило Подољак, советникот на претседателот Володимир Зеленски, ја обвини Москва велејќи: „Ова е терористички напад планиран од Русија и акт на агресија против ЕУ“. Според Подољак, напад од ваков вид направен со овој тајминг има за цел да ја дестабилизира економската ситуација во Европа и да предизвика предзимска паника “. Во меѓувреме, Соединетите Американски Држави соопштија дека се подготвени да им помогнат на Европејците во истрагата. „Првичните информации покажуваат дека експлозиите биле предизвикани од напад“, изјави државниот секретар Антони Блинкен. Тој потоа ја подвлече европската потреба да стане енергично независна од Белата мечка. Сепак, истекувањето на гас нема да има значително влијание од енергетска гледна точка. Експлозиите, сепак, имаа реперкусии врз цената на гасот. Во Амстердам, всушност, цената достигна и до 207 евра за мегават час (+ 19%).

Ставот на Европската Унија

Европската унија, од друга страна, не се сомнева во тоа што се случи. Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел , во изјавата објасни дека станува збор за саботажни акции и дека Европската унија е длабоко загрижена за штетите на гасоводите Северен тек 1 и 2 и загубите предизвикани во водите на Балтичкото Море Internationals . Безбедноста и животната средина во овој момент се приоритетите што треба да се чуваат. „Сите достапни информации укажуваат дека овие протекувања се резултат на намерен чин. Поради оваа причина, продолжува Борел: „Ќе ја поддржиме секоја истрага насочена кон добивање целосна јасност за тоа што се случило и зошто, и ќе преземеме дополнителни мерки за да ја зголемиме нашата отпорност во енергетската безбедност“. Дополнително, Европската унија се декларира дека е подготвена да одговори на „силен и компактен“ начин доколку дојде до намерно прекинување на европските енергетски инфраструктури. Дури и европскиот комесар за правда, Дидие Рејндерс, на крајот од состанокот на колеџот на комесари рече: „Ние правиме се за да го идентификуваме потеклото на

The text was translated by an automatic system