fbpx

Предавањето не е мир. Слободата не е бесплатно

Политика - февруари 25, 2024

„Слободата никогаш не е бесплатна. Тоа е право што мора да се брани со храброст и решителност“. Ова беа зборовите на претседателката на Г7, Џорџија Мелони, на вчерашната средба во Киев, обновувајќи ја поддршката за украинската кауза.

Две години по почетокот на руско-украинскиот конфликт, италијанскиот премиер Џорџија Мелони сакаше да организира еден од првите состаноци на Г7 под италијанското претседателство во Киев. Место полно со значење, за Европа но и за целиот свет. Сценаријата за уништување на војната што и денес, од 24 февруари 2022 година, продолжуваат да гледаат два света како се спротивставуваат еден на друг: од една страна, слободниот свет, кој се бори да го одбрани почитувањето на меѓународното право и слободата, од друга страна. , оние кои со сила би ги совладале послабите.

Беше 24 февруари 2022 година, кога рускиот претседател Владимир Путин го објави почетокот на, како што се обиде да ја нарече „специјална воена операција“ во Украина, што наместо тоа беше вистинска инвазија од големи размери на украинска територија. Настан кој неминовно означи пресврт во меѓународната политика. Поминаа неколку недели пред украинскиот народ да ја започне својата контраофанзива против Русија. „Операција“ која според прогнозите на Кремљ – или можеби намерите – требаше да заврши за кратко време, блиц-криг. Сепак, последната хипотеза исчезна за неколку дена.

Социо-политичките и економските импликации на овој конфликт имаа неуспешно влијание не само врз Украина, туку и врз Италија и целата Европска Унија. Украина, нација која се бори за својата слобода, достоинство и суверенитет, ги претрпе најдиректните последици од конфликтот. Војна која повлекувала и носи огромна цена, како во однос на човечките животи (не е лесно да се проверат проценките кои пристигнуваат за бројот на загинатите во конфликтот, кој може значително да варира во зависност од изворите. Според неодамнешните извештаите на Wall Street Journal и New York Times, врз основа на проценките извршени од американските разузнавачи, може да се процени дека околу 315 илјади руски војници биле повредени или убиени од почетокот на инвазијата; на украинскиот фронт, сепак, американски Генералот Марк Мили го проценува бројот на убиени околу 100 илјади украински војници и 40 илјади цивили вклучени во конфликтот) и на социјално, но и на економско ниво. Во овој последен аспект, Украина, веќе во особено кревка состојба, забележа дополнително слабеење. Сепак, отпорот на украинскиот народ му ја покажа на светот силата на неговата решителност и љубов кон слободата и својата земја.

Улогата на претседателот Зеленски

Во овие две години војна, украинскиот претседател Володимир Зеленски одигра клучна улога што и овозможи на неговата нација да биде присутна и протагонист на главните меѓународни контексти во присуство и заедно со најголемите светски сили. Секако, имаше многу тешкотии во овој период, но претседателот Зеленски продолжи со решеност да ја поддржи својата кауза и да го води украинскиот народ.

Меѓународниот одговор: ЕУ и САД

Кауза која веднаш најде силен сојузник во западната заедница. Особено, Соединетите Американски Држави и Европската Унија одиграа фундаментална улога во поддршката на украинскиот народ за време на овој конфликт. Според Килскиот институт за светска економија, САД веќе обезбедиле 71 милијарда долари поддршка за Украина, додека државите кои припаѓаат на Европската унија обезбедиле над 60 милијарди долари. Поддршка што се материјализираше не само во економска смисла, туку и преку покана за воена помош. Европската унија особено ја интензивираше својата политичка, хуманитарна и финансиска поддршка со поглед кон иднината, со реконструкција на украинската територија и социјалното ткиво веднаш штом ќе заврши конфликтот. Само во последниот месец, Европскиот совет постигна договор за фондот од 50 милијарди за финансирање на Украина во следните 4 години. Тоа беше претседателот Шарл Мишел кој го објави ова набргу по почетокот на Советот.

Санкции кон Русија

Во исто време со директната поддршка за Украина, Европската унија воведе тешки санкции кон Русија, чија цел е да ја ограничи трговијата и да го намали снабдувањето со ресурси и суровини за Русија, со јасна намера да ја поткопа економската стабилност на земјата и со тоа да направи компромис. воените планови на Кремљ. Сепак, како што се очекуваше, економските реперкусии беа опипливи и за многу европски нации. Италија, меѓу другото, беше во голема мера зависна од рускиот природен гас, што доведе до неизбежен драматичен раст на трошоците за снабдување со енергија. Накратко, конфликтот им постави на европските влади значаен предизвик: балансирање на потребите за енергија со фундаменталното значење на поддршката и поддршката на Украина во лицето на рускиот угнетувач и окупатор.

Сегашниот контекст: отпор и поглед кон иднината

По две години конфликт, ситуацијата во Украина останува напната бидејќи украинскиот народ продолжува да пружа отпор, а зад себе има широка меѓународна поддршка. Токму за да го задржат вниманието и да ја потврдат оваа поддршка вчера, на втората годишнина од нападот, лидерите на Г7 се состанаа во Киев, под италијанско претседателство.

Самитот на Г7

На состанокот, со кој претседаваше претседателот Мелони, учествуваа претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, канадскиот премиер Џастин Трудо, белгискиот премиер Александар Де Кро, кој претседава со Советот на ЕУ, како и како Бајден, претседател на Соединетите Американски Држави, Сунак, британски премиер, Шолц, федерален канцелар на Германија и Кишида, јапонски премиер. Само францускиот претседател Емануел Макрон беше отсутен, зафатен со „тежок ден“ – како што го опиша претседателот Мелони, обезбедувајќи неговото отсуство да биде оправдано и однапред соопштено.

Билатерален договор Италија – Украина

За време на самитот, претседателот Зеленски и италијанскиот претседател Џорџија Мелони потпишаа билатерален договор за безбедносна соработка меѓу двете нации. Заменик-премиерот и министер за надворешни работи Антонио Тајани (ФИ) веќе го објави тоа за време на неговото усвојување пред заедничките комисии за надворешни и одбранбени на италијанскиот парламент: „Сметав дека е важно и итно да ви известам за преговорите со украинските власти до потпишам билатерален договор за соработка за безбедност, кој премиерот се подготвува да го потпише.Сметам дека е моја должност да ги очекувам пред Собранието содржината и квалификациските аспекти на тековните дискусии, кои се надеваме дека ќе успееме да ги реализираме во следните неколку денови“.

Сепак, нема да произлезат никакви обврски или обврски од договорот на ниво на меѓународно или финансиско право, затоа нема да биде потребна парламентарна ратификација. Договорот, оној меѓу Италија и Украина, потврдува и воспоставува солидна основа за долгорочно партнерство фокусирано на повеќе точки и цели. Од воена до економска и воена соработка; од зајакнување на безбедноста до соработка во сајбер и разузнавачки прашања; од посветеност на хуманитарна поддршка и реконструкција до соработка насочена кон обезбедување храна и енергетска безбедност за Украина.

Заклучоците од Самитот

Зеленски се надева дека „2024 година ќе биде одлучувачка година за долгорочна безбедност“, додека лидерите на Г7 во заклучоците изјавуваат „Ја повикуваме Русија веднаш и целосно да ја прекине војната за агресија и безусловно да ги повлече своите воени сили од меѓународно признатата територија. кои припаѓаат на Украина“. Целта е да се постигне „глобален, праведен и траен мир, во согласност со принципите на Повелбата на Обединетите нации и меѓународното право и со почитување на суверенитетот и територијата на Украина“.

Момент на значајна солидарност во кој сите лидери ја потврдија својата „непоколеблива поддршка за Украина“, со 50-те милијарди од ЕУ, интервенцијата на Јапонија за поддршка на украинскиот јавен буџет, новото финансирање од Канада и колективната посветеност на поддршка на украинската економија и пополнување на преостанатиот национален буџетски јаз за 2024 година.
И додека војната продолжува, светот гледа со надеж кон решение на конфликтот.