fbpx

Путин ги користи мигрантите како оружје

Политика - март 2, 2024

Русија користи приватни милиции во африканските земји за да ја контролира миграцијата во Европа и да ја претвори во „оружје“ против Западот. Не само што мигрантите се туркаат кон Финска од Русија. Русија се посветува на поткопување на Европа и преку мигрантските текови преку Медитеранот од Африка.

Документ на разузнавањето, објавен од Дејли Телеграф, ги опишува руските планови за формирање на сили од 15.000 војници составени од поранешни милиции во Либија за да го контролираат протокот на мигранти преку Средоземното Море.

Се сомнева дека Кремљ веќе има влијание врз неколку главни рути кон Европа. Причината зошто Русија сака да се обиде да ги контролира мигрантските текови кон Европа е тоа што ова прашање е жестоко оспорувано прашање во многу земји на ЕУ. Со испраќање на стотици илјади нови мигранти кон Европа, претседателот Владимир Путин создава повеќе противречности во Европа.

Дестабилизирајте ја ЕУ преку повеќе мигранти

Русија се обидува да ја дестабилизира Европа со туркање мигранти на континентот со помош на приватни армии, велат разузнавачки извори.

Со помош на паравоените сили и приватните платеници, меѓу кои и озлогласената група Вагнер, се очекува Русија да прибегне кон насилство во веќе небезбедните земји како Судан, Мали, Либија, Буркина Фасо и Централноафриканската Република. Целта на ова е да се принудат луѓето да ги напуштат своите домови и да побегнат со цел да стигнат до Европа од другата страна на Средоземното Море.

Во помал обем, тоа веќе се случи на финската граница, каде мигрантите среде многу студената зима дојдоа со велосипеди до финските гранични пунктови за да побараат азил. Финска одговори со затворање на граничните премини за да избегне примање барања за азил.

Финскиот премиер Петери Орпо изјави дека е јасно дека мигрантите кои пристигнуваат на финската граница биле придружувани до границата од руски персонал, иако Русија ги негира тврдењата.

Многу од мигрантите кои пристигнаа на финската граница немаа документ за идентификација и друга документација, како што се билети кои објаснуваат како стигнале до Финска во северна Европа од нивните татковини во Африка и Блискиот Исток.

Во последниве години, илјадници мигранти од Блискиот Исток и Африка пристигнаа на граничните контроли во земји како Полска, Литванија и Латвија. Тие дојдоа од Белорусија, откако прво патуваа низ Русија.

Агенцијата за гранична полиција на ЕУ, Фронтекс, соопшти дека Русија ја користи миграцијата „како потпора во поголемата игра на моќ за да ги притисне“ своите противници на Запад, пишува Дејли мејл.

Зголеменото ниво на конфликти во европските земји околу миграциската политика би можело да биде во корист на Русија со префрлање на фокусот од поддршката на Украина. И како проширување, рускиот режим веројатно се надева дека ќе се појават поделби во и меѓу земјите-членки на ЕУ во врска со волјата да се поддржи Украина во војната за агресија што Русија ја започна пред две години.

Така, се чини дека планот на Путин е дека со возењето на големи мигрантски текови низ Медитеранот кон земјите на ЕУ, поддршката за Украина ќе се намали.

Руска соработка со милициите

Русија веќе соработува со милиции и платеници кои учествуваат во граѓанската војна во Либија. Тие веќе се осомничени дека имаат блиска соработка со шверцерите на луѓе кои ги испраќаат Африканците со расипани чамци од африканскиот брег кон Европа.

Безбедносен извор цитиран во извештајот на разузнавањето рече дека кој ќе успее да ги контролира рутите за шверц на луѓе во Европа, може да влијае и на претстојните избори за Европскиот парламент во јуни. Преку оваа операција на опипливо влијание, агендата за изборното движење може да се насочи кон конфликтот меѓу активизмот за азил и противењето на зголемената имиграција.

Најголем волумен од 2016 година

Кога станува збор за тоа колку се големи количините, Фронтекс смета дека имало 380.000 нерегуларни гранични премини во 2023 година, што е најголем обем од големиот бран мигранти во 2016 година.