fbpx

Европскиот парламент го осуди иранскиот напад врз Израел и повика на деескалација на Блискиот Исток

Политика - мај 7, 2024

Јасна осуда на околу 300-те ирански ракетни напади врз Израел и повик да се избегне ескалација во регионот на Блискиот Исток, со посебен осврт на глобалната безбедност. Ова е содржано во резолуцијата усвоена минатата недела од Европскиот парламент, која исто така ги осудува истовременото лансирање ракети од страна на иранските посредници Хезболах во Либан и бунтовниците Хути во Јемен, како и нападот на Израел врз иранскиот конзулат во Сирија, во Дамаск, на 1. април. Всушност, Израел ја нападна зградата на иранскиот конзулат во Дамаск, убивајќи неколку Падарани: меѓу нив беше и генералот Мохамад Реза Захеди, кој се смета за точка на единство меѓу владата во Техеран и Хезболах. На овој начин, Израелците ја покажаа својата способност да погодат чувствителни цели како што се дипломатските претставништва. Затоа Европскиот парламент одлучи да го предупреди Израел, потсетувајќи дека конзуларните и дипломатските претставништва се сметаат за неповредливи и недостапни според меѓународното право. Ризикот од ескалација е голем со денови, а Техеран најави дека ќе се одмазди за смртта на своите дипломати. Како што се зголемија тензиите, Иран одговори вечерта на 13 април со кршење на границите на Израел со стотици ракети и беспилотни летала, кои беа неутрализирани благодарение на израелските системи за противвоздушна одбрана и интервенцијата на САД. Поради оваа причина, европратениците одлучија да ги прошират санкциите против иранската држава и да го вклучат производството и снабдувањето со ракети и беспилотни летала. Друго важно барање на Европскиот парламент е вклучувањето на Корпусот на гардата на Исламската револуција на Иран на списокот на терористички организации што го подготви Европската унија.

Нуклеарно оружје и заложници

Необврзувачката резолуција, која беше усвоена со 357 гласа „за“, 20 „за“ и 58 воздржани, затоа има јасна намера: да се избегне воена ескалација во регионот на Блискиот Исток и да се повикаат сите држави и недржавни актери да покажат максимална умереност. Од 13 април, ситуацијата се чини дека се смири, особено благодарение на интервенцијата на западните земји, кои го убедија израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да не предвидува натамошен одговор на Техеран. Сепак, тензиите беа високи и се уште се многу високи денес, особено затоа што Иран продолжува да крши различни договори за нуклеарна енергија и земање заложници, на кои интервенираше Европскиот парламент. Европскиот парламент ги повика иранските власти да се усогласат со барањата и обврските содржани во Заедничкиот сеопфатен акционен план. Понатаму, во однос на заложниците, европратениците ја осудија употребата на заложниците во дипломатијата, третирајќи ги како обични договори за пазарење и ја повикаа Европската унија како целина да обезбеди планови за поддршка на семејствата на затворениците и во исто време , да не се зголемува бројот на заложниците во рацете на иранските власти. Конечно, резолуцијата усвоена од Европскиот парламент ја поддржува одлуката на Европскиот совет за започнување на операцијата ASPIDES за гарантирање на слободата на навигација во близина на јеменскиот брег, истовремено повикувајќи го Иран да ги ослободи европските екипажи заробени во овие области.

Основно барање

Како заклучок, ризикот од воена ескалација на Блискиот Исток останува висок. Влошувањето на односите меѓу Израел и Палестина несомнено има негативно влијание врз стабилноста на регионот, а евентуалното вклучување на други држави дополнително би ги комплицирало и онака сложените обиди за дијалог што се обидуваат да ги постигнат западните сили. Понатаму, Иран, кој многу често ги крши најосновните човекови права, има долга историја на непријателско однесување кон Израел, со влошување на односите по нападот на Хамас на 7 октомври минатата година. Ова е причината зошто Европскиот парламент одлучи да интервенира за да поттикне деескалација во регионот на Блискиот Исток и да го брани правото на Израел да постои.