fbpx

Западните левичари се собраа за Хамас и покрај злосторствата

Политика - октомври 13, 2023

Почнувајќи во саботата наутро, конкретно на денот на Шабат и за време на хебрејскиот фестивал познат како Симхат Тора, палестинската терористичка организација Хамас, која ја одржува контролата над Појасот Газа од 2007 година, иницира значајна офанзива против Израел. Оваа офанзива опфати лансирање на преку 5000 ракети насочени кон израелските градови и инфилтрација на оперативци на Хамас во израелските општини и населби лоцирани во близина на Појасот Газа.

Последиците од овие напади, до моментот на пишување, се претворија во над илјада потврдени израелски жртви и дополнителни 2.500 лица кои се здобија со повреди, како што објавија властите. Низ различни платформи на социјалните мрежи, кружат слики на кои се прикажани случаи на израелски цивили кои биле подложени на недискриминирачки пукања, жени и деца кои биле земени како заложници и многу други сцени кои се квалификуваат како злосторства и воени злосторства, според одредбите наведени во Женевската конвенција и други релевантни прописи кои го регулираат водењето на вооружените конфликти. Ќе се воздржиме од ширење на овие слики, но за оние кои се склони да ги гледаат, таквиот визуелен материјал може да се пристапи на платформи како Твитер или Редит.

Во едно од најшокантните сведоштва дадени од семејствата кои станаа жртви на нехуманите практики на Хамас, родителите на една млада девојка тврдеа дека биле повикани од нејзиниот број откако била киднапирана од милитантите. Повикот бил намерно упатен од киднаперите, не за да преговараат, туку за да им дозволат на родителите да слушаат како нивната ќерка била сексуално злоставувана од нив.

Три дена од конфликтот и планини од такви приказни (со докази за нивна поддршка) се натрупуваат. Западните општества се легитимно бесни, згрозени и преплашени. Но, како што често се случува, некои групи во гореспоменатите општества прават исклучок.

Радикалната левица, која пред неколку години беше претставена како „само мит“ од многу експерти, ги обединува своите сили со имигрантите во макабарниот спектакл на навивање на Палестина во, според нив, праведен конфликт за борба против дискриминацијата и сегрегацијата. И тоа се случува низ целиот западен свет.

 

Во еден од најшокантните настани што се случија во последните неколку дена, а кој може да се опише како обид за заплашување на еврејското население, левичарските групи се собраа пред израелската амбасада во Лондон. Настанот беше сведок на зовриени емоции додека илјадници демонстранти ја изразија својата солидарност со палестинската кауза. Овој собир беше оркестриран од различни организации во ОК, вклучително, но не ограничувајќи се на Пријатели на Ал-Акса, Кампањата за солидарност на Палестина, Стоп за војната, Кампањата за нуклеарно разоружување, Муслиманското здружение на Британија и Палестинскиот форум во Британија.

Исто како и во Лондон, пред Сиднејската опера во Австралија, се скандираа антисемитски навреди, се палеше израелското знаме и се слушаше „Гас Евреите“ на секои неколку минути, во гротескно прикажување. Обидувајќи се уште еднаш да воспостават морална височина, левичарските организатори тврдеа дека нивниот митинг бил мирен, но таквите инциденти биле махинации на „неколку антисемитски елементи“. Видео снимките достапни на социјалните платформи раскажуваат друга приказна .

Она што е најшокантно е што некои од овие радикални левичари се токму истите луѓе кои во другите денови од неделата проповедаат „правда, еднаквост, расна и верска толеранција“. Како може да се премине од #MeToo кон слепо поддржување на варваризмот и садизмот на маскираните милитанти кои киднапираат и силуваат млади жени од Израел е, во најмала рака, збунувачки.

Во Берлин се одржаа слични собири, почнувајќи од провокативните гестови на левичарските активисти да им понудат бонбони на улица на граѓаните, за да ја прослават „победата на Палестина“. Споделувањето слатки брзо се претвори во собири заедно со локалните радикални исламисти. Меѓутоа, во овој случај, германските власти брзо ја испратија полицијата и ја ограничија де факто поддршката на терористичките акции и ширењето на еврејската омраза што многу Германци сè уште го доживуваат како знак на срам за нивната историја.

Еврејскиот и конзервативен инфлуенсер Бен Шапиро, кој се прослави со предизвикување на левицата, (доделено – понекогаш на начини кои пошироката јавност ги сметаше за подеднакво пристрасни) започна онлајн апели за јасност за време на неговите најнови подкасти. Шапиро ги покани и левите и десните луѓе ладно да ја анализираат ситуацијата, а последните две емисии ги посвети на речиси ексклузивно прикажување на злосторствата што ги вршат милитантите на Хамас во последните неколку дена.

Цитирајќи од официјални израелски извори и прикажувајќи ги бруталните слики (некои цензурирани, некои не), неговите последни два подкасти служат како многу добро направена синтеза за тоа колку гнасни и нехумани биле постапките на Хамас. Шапиро ги предизвика Американците да „го мразат злото! без разлика на нивните идеолошки ставови за други прашања.

Но, тензиите на новиот континент сè уште се високи. Во Њујорк живеат Демократските социјалисти на Америка, реномирана (барем меѓу социјалистите) организација која соработувала со Демократската партија за политиките и промовирала тврдо-левичарски кандидати за функцијата во Конгресот. ДСА активно учествуваше во организирањето на пропалестински митинг на Тајмс Сквер, каде што, слично на оние во Европа, беше забележано грдото лице на антисемитизмот, екстремизмот и насилството.

На еден од транспарентите пишувало „Палестинското враќање на сите неопходни средства“. „Смрт за Израел“, „Израел е апартхејд и геноцид“ итн. Извештаите наведуваат дека нацистичките амблеми биле истакнати и од некои учесници. Во донекаде изненадувачки пресврт на настаните, дури и конгресменката Александрија Окасио-Кортез, позната главно по нејзините тврдо-левичарски политички ставови, ја осуди фанатизмот на ваквите манифестации. Факторот за изненадување произлегува од фактот што АОК беше поддржан и промовиран од Демократските социјалисти на Америка.

Фанатизмот и бесчувствителноста изразени на Тајмс Сквер во неделата беа неприфатливи и штетни во овој катастрофален момент. Тоа, исто така, не зборуваше за илјадниците њујорчани кои се способни да ги отфрлат застрашувачките напади на Хамас врз невините цивили, како и тешките неправди и насилството со кои се соочуваат Палестинците под окупација.

Најостро го осудувам нападот на Хамас. Ниту едно дете и семејство никогаш не треба да трпат вакво насилство и страв, и ова насилство нема да го реши тековното угнетување и окупација во регионот. Итно е потребен прекин на огнот и деескалација за да се спасат животи. – Александрија Окасио-Кортез

Целата ситуација покажува подлабок проблем, најмногу кај поновите генерации. Еден од емпатија и капацитет за нијанси. Дури и да може да се осудат некои историски дејствија на Израел (а беа – кога беше така), ништо не може да ја оправда апотеозата на варварството што ја користеа борците и соработниците на Хамас. Појавувањето поддршка наместо осуда во такви времиња покажува солидарност со самите постапки, не само со воочената повисока цел – целта што ги оправдува средствата (неверојатно опасен концепт кога се користи во такво сценарио).

Освен тоа, ваквите ситуации покажуваат криза на демократијата. Да, слободата на говорот е свето, а да, и десничарските активисти беа цел на законите за цензура и говор на омраза. За некои политичари би изгледало лицемерно сега да повикаат на мерки против луѓето кои ги скандирале своите мисли (некои од тие мисли се крајно темни). Но, и ова е многу големо „но“, треба да се повлече кристално јасна линија помеѓу местото каде што завршува концептот на говорот и каде започнува поттикнувањето за продолжување на буквално и докажани терористички акти.