fbpx

Избори во Полска, што се случи

Политика - октомври 16, 2023

Во недела, на 15 октомври, во Полска се одржаа општи избори. Од парламентарните избори во 1989 година, по падот на комунизмот, немало толку висок датум во земјата. На гласање беа повикани околу 29 милиони гласачи. 72,9% од Полјаците излегоа на гласање да ја изразат својата предност. Анализирајќи го одѕивот по возрасни групи, може да се забележи дека возрасната група на граѓани со најголема излезност е таа која се движи од 50 до 59 години: гласале 82,3%. Веднаш под опсегот кој оди од 40 до 49 со 78,5%. На последното скалило на подиумот триесетгодишниот бенд со 72,3%. Одличен резултат и за најмладите, всушност гласале 68,8% од оние кои имаат 18 до 29 години. Два процентни поени повеќе од оние над 60 години кои застануваат на 67%.

Prawo i Sprawiedliwość (ПИС), односно Право и правда, е партијата што управува со Полска од 2015 година и припаѓа на европратеничката група ECR. Јарослав Качински е претседател на партијата, додека од 2017 година Матеуш Јакуб Моравјецки е претседател на Советот на министри изразени од ПИС.

Главниот антагонист е Платформа Обивателска (ПО), т.е. Граѓанска коалиција, партија која има за свој лидер Доналд Туск, поранешен полски премиер од 2007 до 2014 година, поранешен претседател на Европскиот совет (функцијата што ја извршуваше од 2014 до 2019 година) и Претседател на Европската народна партија. Трета партија за изборна тежина е можен сојузник на ПО: Трет пат, формација која се смета за десниот центар. Четврта е формацијата што припаѓа на социјалдемократскиот сојуз — Левица (Левица разем).

Другата партија која успеа да го надмине бариерниот праг е Конфедерација, десничарска партија. Вториот, сепак, може да биде, во екстремен однос, можен сојузник на Пис.

Резултатите

Изгледите изгледаат неизвесни и не е исклучено повеќе од неколку месеци во Варшава да нема договор за владеење. Претседателот на ПИС, најгласаната формација на овие избори, по првите излезни анкети на неговата партија даде 36,8%, коментира: „Тоа е четврта победа, трета по ред на нашата партија, но се уште не знаеме дали оваа победа ќе резултира со влада“. Самиот Јарослав Качински додаде: „Нема да дозволиме Полска да биде предадена: или владата или опозицијата ќе го продолжат нашиот проект, ние сепак ќе го браниме нашиот суверенитет“.

Сосема поинаква е реакцијата на Туск, лидерот на опозицијата, кој и покрај тоа што неговата партија не е миленик на полските гласачи, благодарение на играта на сојузи со Третиот пат и левицата, може да заврши да управува со земјата. „Овој мрачен период заврши, популистичкото владеење на правото и правдата заврши“, изјави синоќа Туск. „Полска победи, победи демократијата“, заклучи тој.

Што ќе се случи се уште не е јасно. Според полскиот устав, претседателот на државата, во случајов Анджеј Дуда, исто така член на ПИС, има должност да го додели истражувачкиот мандат. Сепак, не е прецизирано на кого. Поради оваа причина, со оглед на резултатите од изборите, постојат две можности: или да му се понуди на Моравјецки како лидер на првата партија, со што ПИС има можност да најде можни институционални поддржувачи за својата влада, или да му се даде на Туск, лидер на втора партија со најголем број гласови и која можеби веќе ги има бројките на хартија за да формира мнозинство.

Лидерот на ПИС веќе јасно стави до знаење дека, според поранешното сценарио, тие се подготвени: „Ќе направиме обид да изградиме парламентарно мнозинство и стабилна влада доколку претседателот ни ја даде задачата“.