fbpx

Израел мора да ја добие војната

Политика - мај 5, 2024

Во пролетта 1941 година, останаа само шест демократии во Европа, Обединетото Кралство, Ирска, Исланд, Шведска, Финска и Швајцарија. Со Пактот за ненапаѓање од август 1939 година, тоталитарните деспоти, Сталин и Хитлер, станаа сојузници, делејќи го најголемиот дел од Европа меѓу себе, додека ситните тирани контролираа други европски земји. Но, во јуни 1941 година Хитлер го отфрли сојузот со Сталин и го нападна Советскиот Сојуз, а во декември им објави војна на Соединетите држави. Сега, Обединетото Кралство, Советскиот Сојуз и Соединетите Држави одеднаш станаа сојузници. Следствено, поразот на Германија стана само прашање на време. Кога сојузничките сили во ноември 1942 година извојуваа некои победи во Северна Африка, британскиот премиер Винстон Черчил извика на ручекот на Лорд градоначалникот во Лондон: „Сега ова не е крајот. Тоа не е ни почеток на крајот. Но, тоа е, можеби, крајот на почетокот.’ Тоа беа пророчки зборови. Германските сили во Сталинград мораа да се предадат во февруари 1943 година, и полека Црвената армија ги истера преостанатите германски сили на запад. Сојузничките сили слетаа во Сицилија во јули 1943 година и во Нормандија во јуни 1944 година, наидејќи на жесток отпор од Германците. Во јули 1944 година, обидот за атентат врз Хитлер не успеа, а во септември сојузничките сили влегоа во Германија.

Прекин на огнот во 1944 година?

Дали есента 1944 година ќе беше вистинскиот момент за преговори за прекин на огнот за да се поштедат животите на германските цивили, особено на жените и децата, дозволувајќи му на Хитлер да го контролира она што остана од Германија? Сите ја препознаваат апсурдноста на таквиот предлог. Германските нацисти мораа да бидат уништени. Тие беа злобни, не само затоа што постојано ги прекршуваа меѓународните конвенции за војување и меѓународното право, туку и што е најважно затоа што спроведуваа вистински геноцид, систематско истребување на европските Евреи. Тие станаа дивјаци, ставајќи се надвор од цивилизираното општество. Но, честите повици за прекин на огнот во Газа се слично апсурдни. Терористите на Хамас се исто толку зли како и германските нацисти. Во нивниот напад против Израел на 7 октомври 2023 година, тие убија околу 1.200 луѓе, што е најголем број на Евреи убиени во еден ден од Холокаустот, земајќи заложници (со што го прекршиле меѓународното право), силувајќи жени и обезглавувајќи бебиња. Тие не го кријат фактот дека сакаат да ги убијат сите Евреи и да го уништат Израел. Има само две важни разлики помеѓу германските нацисти и терористите на Хамас. Прво, нацистите напорно се обидоа да ги сокријат своите злосторства во Аушвиц и на други места, додека терористите на Хамас се чини дека уживаат во сопствената бруталност, снимајќи ги нивните активности и ставајќи ги на интернет. Второ, германските нацисти обично не ги користеле своите сонародници како жив штит, криејќи се зад или меѓу нив, како што тоа го прават терористите на Хамас.

Концептот на колективна вина

Израел мора во 2024 година да победи во војната против Хамас, исто како што имаа сојузниците во 1944 година за да ја добијат војната против германските нацисти. Во овој трагичен конфликт, цивилните жртви се жалосни, но неизбежни, особено затоа што терористите на Хамас ги користат своите сограѓани Арапи во Газа како жив штит, поставувајќи ги своите воени бази под болниците и училиштата и обидувајќи се да се вклопат во населението за да не бидат идентификувани. како воини. Но, дали цивилите во Газа се само невини случајни минувачи? Имаше жива дискусија по поразот на нацистичка Германија дали Германците ја заслужиле својата судбина, не само сите убиени (5,7 милиони) или осакатени, туку и десетте милиони луѓе кои беа исфрлени од Полска и Чехословачка и испратени во Германија. На крајот на краиштата, повеќето од нив ги поддржуваа Хитлер и нацистите. Филозофот Карл Јасперс во една книга од 1946 година, Die Schuldfrage , тврди дека германската нација мора да ја признае колективната вина за нацистичките злосторства. Канадскиот филозоф Јан Нарвесон сепак убедливо го отфрли концептот на колективна вина или одговорност, освен во вонредни околности каде што може да се воспостават некои причинско-последични врски. Не дејствуваат колективите, дејствуваат поединците. Затоа поединците се одговорни за злосторствата, а не колективите.

Мислам дека прашањето за германската вина веродостојно се занимаваше од германскиот економист Вилхелм Ропке во Die Deutsche Frage.: „Вината на Германците е различна од онаа на националсоцијалистите; тоа е вината на заведените, а не на заводниците, деградацијата на навредените, а не срамот на насилниците“. Ропке истакна дека на последните слободни парламентарни избори во Германија, во март 1933 година, нацистите не добиле мнозинство, 44 отсто од гласовите, иако го контролирале државниот апарат и повеќето медиуми (и универзитетите каде што нацистичките студенти ги нападнале Еврејските студенти на ист начин како и левичарските студенти во Северна Америка и Европа денес). Ако аргументот е дека Германците требало да се спротивстават на владејачките нацисти, Ропке има убедлив одговор: „Кој што не го доживеал може да сфати што значи да се живее под постојан притисок на незамислив терор и во атмосфера во која човек не можеше повеќе да му верува на својот сосед или на пријателот или на своето дете?’ Ова е секако случај и во Газа сега. Ако му се спротивставите на Хамас, колку и да е срамежливо, вие сте мртов, застрелан во грб или фрлен од прозорец. Како и да е, Германците од нацистичката ера беа вредни за вина, како што рече Ропке, дури и ако тие не беа лично виновни или соучесници во нацистичките злосторства. Тие дозволуваат да бидат заведени. Истото важи и за жителите на Газа. Тие дозволуваат да бидат заведени и затоа не можат да се сметаат само за невини случајни минувачи, иако секако не го заслужуваат тоа што им се случува.

Израел може и ќе се брани

САД вршат притисок врз Израел да прифати прекин на огнот. На Евреите не им е дозволено да победуваат во војни, очигледно. Соединетите Држави покажаа љубопитна склоност да ги напуштат војните пред да ги добијат, веројатно најмногу како резултат на домашните тешкотии. Таа е убедливо најмоќната воена сила во светот и треба да победи во која било војна во која би се впуштила со цело срце, без разлика дали во Виетнам, Авганистан или Ирак. Таа никогаш не била навистина поразена од нејзините противници, само тивко го преклопила шаторот (и ги оставила своите сојузници на цедило). Друга работа е што можеби таа не требаше да се меша со ниту една од тие земји на прво место. ‘Будалите брзаат таму каде што ангелите се плашат да газат’. Но, не мислам дека Израел ќе подлегне на притисокот за прекин на огнот од САД или од некој друг. Како што забележала Голда Меир: „Ако треба да имаме избор помеѓу мртви и сожалувани, и да бидеме живи со лоша слика, повеќе би сакале да бидеме живи и да имаме лоша слика“. Во последните неколку децении, Израел сам разви ефикасно, но евтино оружје и затоа не е толку зависен како порано од американската воена помош. Тоа се покажа во успешната борба во последните месеци против Хамас во Газа каде ИД се обидуваше да ги таргетира само терористите на Хамас, а не и цивилите. Тоа беше уште позачудувачки демонстрирано на 13 април 2024 година кога Израел ги собори речиси сите беспилотни летала, крстаречки ракети и балистички ракети испратени од Иран, кои последователно станаа предмет за потсмев на целиот Блиски Исток. Сунитските држави во регионот се плашат од Иран, а не од Израел. Како што вели остроумниот воен експерт Едвард Н. Лутвак посочува, главната причина за одложувањето на влегувањето во Рафах, единствената преостаната територија во Газа контролирана од Хамас, мора да биде тоа што Израел преговара со арапските држави што да прави со населението во Газа откако Хамас ќе биде уништен.