fbpx

Франција: Пактот за отпор на левицата се покажа ефикасен

Политика - јули 11, 2024

Франција: Ле Пен и Бардела поразени со рекордна излезност

Француските гласачи се вратија на гласачките места во недела на 7 јули за да ги изберат преостанатите членови на Националното собрание. Со 76 избрани во првиот круг, заклучно со 30 јуни, останаа да се доделат уште 501 место во вториот круг. Додека во првиот круг кандидатите требаше да постигнат над 50% за да бидат избрани, во вториот круг се избира кандидатот со најголем број гласови, дури и ако нивниот резултат е под 50%.

Новиот народен фронт (составен од La France Insoumise, Социјалистичката партија и други еколошки и левичарски формации) го презема водството на законодавните избори, барајќи ја функцијата премиер и ветувајќи име до крајот на неделата. Неколку имиња се во трка, вклучувајќи ги Оливие Фор, Фабиен Русел, па дури и Франсоа Оланд: Жан-Лук Меланшон неколку пати беше исклучен како можен шеф на влада.

Премиерот Габриел Атал утрово ја поднесе својата оставка, како одговор Емануел Макрон го замоли да не се откажува од својата позиција за да „ја гарантира стабилноста на земјата“. Елисејот објави дека шефот на државата во вторник ќе замине за Вашингтон. за да учествува на самитот на НАТО, затоа ќе чека „структуирањето на новото собрание“ за да ги „донесе потребните одлуки“. Се чини јасно дека не е лесно да се прифати екстремно левичарско раководство од Макрони, особено по најавата на Меланшон дека „не сака договори со Макрон“.

И покрај успехот на левицата, крајната десница постигна значителен напредок, обезбедувајќи силна позиција во новиот парламент. Националното собрание, предводено од Марин Ле Пен, се надеваше дека ќе постигне историска победа, со цел за прв пат да стане најголемата партија во Националното собрание. Настапот на партијата во првиот круг од изборите, каде што беше прва во анкетите, ги подгреа очекувањата за пресврт за француската десница. Сепак, резултатите од вториот круг покажаа поинаква слика.

На крајот од пребројувањето, Националното собрание застана на 142 места, Нуово Фронте Пополаре на 178, а Ансамблот на 150 места. Пред две години, Лепенистите застанаа на 89 места, така што сè уште имаше значителен пораст во споредба со претходните настапи на партијата, истакнувајќи ја зголемената поддршка за екстремно десничарските политики во Франција. Успехот на екстремната десница може да се припише на неколку фактори, вклучително и загриженоста за имиграцијата, безбедноста и наводниот неуспех на главните партии да се справат со потребите на францускиот народ.

Националното собрание, исто така, успеа да го отфрли својот маргинален статус и да се етаблира како мејнстрим политичка сила, со потенцијал да ја обликува иднината на француската политика. Сепак, стратешкото единство на француската левица, познато како „кордон санитар“, одигра клучна улога во попречувањето на успехот на Џордан Бардела на неодамнешните парламентарни избори. Со повлекување на кандидатите и меѓусебна поддршка во одлучувачкиот втор круг, центристичките и левичарските партии практично се спротивставија на моментумот на лепенистичката десница. И покрај силните перформанси на екстремно десничарската партија во првиот круг, кордон санитар и дозволи на левичарската коалиција да излезе како победничка, обезбедувајќи повеќе места од која било друга политичка фракција.

Сепак, јавното мислење е поделено: од една страна синдикатите бараат од Емануел Макрон „да го почитува изборот на анкетите“ и „да побара формирање нова влада“ околу програмата на Новиот народен фронт; од друга страна, многумина не се убедени во влада предводена од Меланшон (дури и без него како премиер) со апстиненција или надворешна поддршка од Макрон. Прво, ова ќе биде уште една реклама за Марин Ле Пен со оглед на претседателските избори, второ, затоа што агендите имаат важни суштински разлики, не само позицијата во надворешната политика.

Макрон е всушност за вооружена интервенција во Украина и поддршка за Израел, Меланшон е за мир меѓу Русија и Украина и за целосна поддршка на палестинската кауза. Меланшон е многу против пензиската реформа на Макрон, како и дека сака многу помалку либерална економска политика од онаа предложена од Ансамбл. Накратко, дали двете агенди ќе можат да најдат допирни точки кои не се „никој освен Ле Пен“?