fbpx

Г20: Новиот акт на предизвикот на Западот

Енергија - септември 13, 2023

Помеѓу провокации и покани: Што се случува на состанокот на „големите“

На сите им е познат Г7 (поранешен Г8 пред Русија да биде исклучена), кој е собир на седумте големи светски економски и политички сили. Овие седум земји се САД, Канада, Обединетото Кралство, Франција, Германија, Италија и Јапонија, кои ги претставуваат седумте најразвиени економии и зрели демократии во светот.

Поглед на Бхарат Мандапам во Прагати Мајдан пред претстојниот Самит на Г20, во Њу Делхи на 06 септември 2023 година.

Со текот на времето, беше основана и Г20, организација чија цел беше да ги обедини 20-те најголеми економии и да го олесни дијалогот меѓу развиените и земјите во развој (подоцна, Г20 исто така служеше за решавање на фрактурата со БРИКС, земјите кои се залагаат за „дедоларизирана „економски систем).

Самитот на Г-20 во 2023 година доаѓа во особено сложен момент во меѓународната геополитика, од руско-украинската војна до проширувањето на БРИКС за вклучување на други многу значајни земји на геополитичката сцена, како што е Аргентина (која ќе го избере својот нов претседател наесен). , Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати и големите африкански земји како Египет и Етиопија.

Индија беше домаќин на настанот и веднаш предизвика контроверзии со тоа што го испровоцира Обединетото Кралство. Премиерот Нарендра Моди, претставник на Индиската народна партија, десничарска сила, одлучи да го користи името „Бхарат“ наместо традиционалното „Индија“. Бхарат беше античкото име на Индија (сè уште се користи на хинди) пред англиските колонизатори да решат да го преименуваат како што е познато ширум светот денес. Ова беше значајна провокација, особено насочена кон Риши Сунак, британскиот премиер со индиско потекло, кој и самиот практикува хиндуизам.

Политичкиот состав на самитот ја одразува доминацијата на левичарските идеологии ширум светот. Сепак, важно е да се направи разлика помеѓу порадикалната и популистичката левица, претставена од земји како Кина и Бразил, и полибералната и социјалдемократската левица, претставена од Германија и САД. Сепак, десничарските земји изгледаат донекаде изолирани. Со исклучок на Русија и Турција, кои и покрај тоа што тврдат дека се десничарски, секако не се усогласени со западните планови, а исто така ја исклучуваме Индија, која покажа одредено незадоволство од Западот, ги имаме Јужна Кореја, Јапонија, Италија и Обединетото Кралство. . Вториот може да ја промени својата политичка ориентација во 2024 година, со оглед на разликата од 18 поени меѓу Лабуристичката партија и Конзервативците. Сепак, ова не е доволно за да се направат одлучувачки потези против Кина.

Путин не присуствуваше на самитот, главно поради стравувањата дека ќе биде уапсен на индиска територија, но министерот Лавров присуствуваше. При упатувањето на поканата за самитот на Г-20 во Рио де Жанеиро во 2024 година, бразилскиот претседател Лула срдечно го покани Путин, јавно изјавувајќи дека рускиот претседател нема да биде уапсен за време на настанот. Оваа изјава, подоцна повлечена со тврдењето дека бразилското правосудство ќе одлучува по ова прашање, сепак создаде значителен јаз со Соединетите Држави, кои водат цврста политика кон Русија, делумно во антикинески контекст.

Движењата во рамките на Г20 се бурни и предизвикувачки за дешифрирање. Постои чувство дека многу земји дејствуваат независно. На пример, Индија го критикува Западот, но се дистанцира од Кина кога е можно. Турција, и покрај тоа што е членка на НАТО, води надворешна политика на „две печки“, барајќи дијалог со Москва за да стекне поголемо влијание во Медитеранот. Исто така, вреди да се напомене дека со новите членки на БРИКС, огромното мнозинство од светските резерви на минерали и нафта се подредени во спротивна насока на Соединетите држави. Влегувањето на Иран во алтернативната алијанса на Г7 е јасен знак за неговата желба да ги прекине врските со Западот.

Самитот на Г-20 во 2019 година, последен со претседателот Доналд Трамп на функција, имаше лидери како Шинзо Абе, Жаир Болсонаро, Маурицио Макри, Ангела Меркел и Тереза ​​Меј. Оваа политичка групација повеќе не постои, а треба повторно да се изгради западен „безбедносен појас“, почнувајќи од Европа.