fbpx

Европската комисија размислува за продолжување на ветото за увоз на украински житарки

Животна средина - септември 12, 2023

Минатата недела европскиот комесар за земјоделство, Јануш Војчеховски, објасни дека Брисел размислува за продолжување на ветото за увоз на украински житарки до крајот на годината. Комесарот предложи и субвенција за транспорт на украинско жито до други европски пристаништа.

Оваа забрана за увоз на четири земјоделско-прехранбени производи од Украина – пченица, пченка, семе од репка и семки од сончоглед – во Полска, Романија, Бугарија, Унгарија и Словачка се применува од минатиот мај, кога петте земји-членки ги покажаа своите поплаки дека се преоптоварени. од украински земјоделско-прехранбени производи. Пред продолжувањето, тој требаше да истече на 15 септември.

Покрај овие четири производи, Војчеховски минатиот четврток спомена и дека производите како живината, јајцата и малините заслужуваат дополнителна анализа.

Портпаролката на ЕУ, Миријам Гарсија Ферер, на прес-конференцијата на Комисијата рече дека она што комесарот Војчеховски им го кажа на европратениците е негов „личен предлог“, но дека Брисел продолжува да работи на изнаоѓање решенија заедно со Украина и погодените земји.

Четири од европските земји погодени од оваа ситуација, Полска, Унгарија, Словачка, Романија и Бугарија, побараа од Брисел да ги продолжи забраните до крајот на годината, тврдејќи дека колапсот на иницијативата за жито во Црното Море неизбежно ќе го зголеми украинскиот извоз преку копнени патишта.

Сепак, од своја страна, украинската влада смета дека секој разговор за продолжување по 15 септември е невозможен, велејќи дека тоа може да го прекрши договорот за асоцијација меѓу Украина и ЕУ, оди дотаму што е спротивно на принципот на солидарност на кој Европската Унијата се заснова.

Треба да се напомене дека украинската ситуација е сложена, бидејќи Црното Море е главната извозна рута на украинското жито, и е блокирана од Русија откако се откажа од договорот со кој се дозволи извоз на украински житарки на 17 јули, така што единствениот начин Украина да го извлече своето производство надвор од земјата е преку солидарните коридори промовирани од Европската унија од мај минатата година, од кои треба да се напомене дека, без сомнение, тие им беа од голема помош на украинските граѓани во лице. на сложената ситуација што ја доживуваат.

Полска вели дека ќе го задржи ветото

Од друга страна, минатата недела, полскиот министер за земјоделство, Роберт Телус, увери дека Полска ќе го задржи правото на вето и по 15 септември и покрај одлуката што може да биде донесена во Брисел, инсистирајќи дека интересите на полските земјоделци преовладуваат над „секоја европска регулатива во овој поглед“.

Телус додаде дека „затворањето на увозот во пет земји не попречува ништо“.

За Полска, ова прашање е особено чувствително поради претстојните општи избори: гласачите во руралните средини се сметаат за неопходна демографија за Право и правда (ПиС), владејачката Конзервативна партија. Актуелниот европски комесар за земјоделство, Јануш Војчеховски е поврзан со PiS од 2010 година.

Турција сака да го продолжи договорот за украинското жито со Русија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ќе се сретне со Владимир Путин на 11 септември за да ги претстави новите предлози за продолжување на украинскиот договор за извоз на жито, од кој, како што беше споменато претходно, Русија се откажа на 17 јули со оправдување дека сопствените ѓубрива и жита се блокирани од Западните санкции.

Владата на Путин инсистира дека продолжувањето на договорот зависи од тоа дали Западот ќе ги исполни своите обврски или не, мислејќи на укинувањето на ограничувањата за рускиот земјоделски извоз. Сепак, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров рече дека „се уште нема гаранции за овој (предлогот), само ветувања.

Реџеп Таип Ердоган е еден од ретките лидери на НАТО кои одржуваат добри односи со Путин. Пред средбата тој се надеваше дека тоа ќе биде и платформа за пошироки преговори за мир меѓу Киев и Москва.