fbpx

Битка за Белата куќа, борба за бајонет меѓу Бајден и Трамп

Политика - март 18, 2024

Целиот свет ќе ги гледа САД на 5-ти ноември, кога Американците ќе го изберат својот 60-ти претседател, а изборниот натпревар во 2020 година – или „реванш“ како што го нарекува прекуокеанскиот печат – меѓу актуелниот демократ Џо Бајден и републиканецот Доналд Трамп ќе биде се репродуцираше. Последната таква пресметка во историјата на САД се случи во 1956 година, кога републиканецот Двајт Ајзенхауер го победи својот предизвикувач од 1952 година, демократот Адлаи Стивенсон. Доколку Доналд Трамп биде реизбран, тој ќе биде вториот претседател во историјата на САД кој освоил два непоследователни мандати. Европа, исто така, посветува големо внимание на изборите во САД и на кампањата што води до нив, особено затоа што иднината на трансатлантските економски и воени односи зависи од исходот. Бидејќи од тоа кој ќе ја води Белата куќа во иднина зависи дали овој однос ќе остане „доверба“ и „пријателство“ со блокот на ЕУ на стариот континент. Поранешниот претседател, сега претседателски кандидат Доналд Трамп сака „да ја направи Америка голема повторно, повторно“ (преработка на неговиот претходен слоган на кампањата Make America Great Again и оној што го користеше неговиот претходник Роналд Реган во 1980 година – Let’s Make America Great), но не за да придонесе за глобална рамнотежа, туку да ги наметне САД од позиција на сила, вклучително и во рамките на Организацијата на Северноатлантскиот договор.

Трамп и Бајден ги добија номинациите на нивните партии

И Џо Бајден и Доналд Трамп го надминаа прагот на делегати потребни за да се обезбеди номинација од нивните партии за претседателските избори. Додека внатрешните избори на Демократската партија поминаа без голема врева, а демократите во голем број гласаа за актуелниот претседател, кој го надмина минималниот број потребни гласови. Што се однесува до Доналд Трамп, тој победи во Супер вторник, победувајќи на 14 од 15-те натпревари низ државата откако неговиот последен значаен предизвикувач, поранешната амбасадорка на ОН Ники Хејли, се повлече.

Конфронтацијата меѓу двајцата започна веднаш по објавувањето на резултатите од внатрешните избори. Трамп зборуваше за неговото верување дека изборите во 2020 година, кога тој загуби, биле наместени и дека обвинителот на округот Фултон политички го прогонувал. Кандидатот на Републиканската партија, исто така, го нападна Бајден, обвинувајќи го дека не можел да го запре протокот на мигранти на јужната граница за време на неговиот мандат. Бајден одговори исто, говорејќи за „кампањата на огорченост, одмазда и одмазда на Трамп што ја загрозува самата идеја за Америка“.

Повеќе од сигурно е дека прашањето за миграцијата ќе заземе централно место во кампањата на Доналд Трамп, исто како што борбата против климатските промени ќе биде една од силните страни на Џо Бајден, прашања кои исто така беа допрени во кампањата во 2020 година и промовирани од двајцата преку последните 4 години. Но, овогодинешната кампања ќе се занимава и со почувствителни прашања како што е ин витро оплодувањето, неодамна забрането во Алабама, или односите на САД со земјите од НАТО и Европа, особено во контекст на војната во Украина.

Стравувањата дека Трамп ќе ги одвои САД од украинската кауза и ќе усвои проруски став се поттикнати од извештаите дека тој бил оној кој извршил притисок врз републиканските сенатори да не гласаат за ветената поддршка од 60 милијарди долари за Украина. Со блокирање на оваа поддршка, САД, всушност, ќе му дадат поддршка на Владимир Путин, со кого беше во исклучително срдечни односи за време на неговиот прв мандат.

Додадете ги на ова изјавите на Трамп пред кампањата дека нема да има проблем со Русија да нападне земја-членка на НАТО доколку не ги плати своите такси. Тој мислеше на распределбата од 2 отсто од БДП за трошоците за одбрана, што е утврдено во договорот на алијансата. И ова во контекст кога, од 31 земја-членка, само 11 го достигнуваат ова задолжително ниво од договорот. Поранешниот претседател постојано се жалеше дека САД трошат многу повеќе пари од другите земји за колективна одбрана. Поради оваа причина, ниту еднаш не се закани дека ќе ги повлече САД од НАТО.

„Не плаќајте, нема да ве браниме“, наводно му рекол тој на шефот на државата на НАТО на состанокот.

„Реков: „Сите ќе платат“. Тој одговори: „Па, ако не платиме, ќе не заштитиш ли? „Апсолутно не.“ Не можеше да поверува“, изјави Доналд Трамп. „Не, јас не би ве заштитил“, се сеќава Трамп кога му рекол на претседателот чие име не го спомнал. „Всушност, би ја охрабрил Русија да прави што по ѓаволите сакаат. Мора да платите. Мора да ги платите вашите сметки“, рече Трамп во Јужна Каролина, според медиумите во странство.

Белата куќа очигледно ги нарече изјавите на Доналд Трамп „ужасни и вознемирувачки“

„Претседателот Бајден ги обнови нашите сојузи и нè направи посилни во светот бидејќи знае дека првата одговорност на секој врховен командант е да го чува американскиот народ безбеден и да остане верен на вредностите што не обединуваат. Охрабрување на инвазиите на нашите најблиски Сојузниците од убиствените режими се ужасни и вознемирувачки и ги ставаат во опасност американската национална безбедност, глобалната стабилност и нашата економија дома“, изјави актуелниот портпарол на Белата куќа, Ендрју Бејтс.

Наклонетоста ја возврати и Владимир Путин, кој неодамна изјави дека би сакал Бајден во Белата куќа бидејќи има повеќе искуство и е „попредвидлив“. Сега, тоа, според мислењето на Трамп „е комплимент“.

„Тоа е комплимент. Многу луѓе рекоа: „О, не, тоа е премногу лошо“. Не, не, ова е добра работа. И, се разбира, тој би го рекол тоа. Тој не сака да ме има. во Јужна Каролина.

Со НАТО, Трамп нема да го направи својот прв обид да ги повлече САД од претпоставениот меѓународен договор. Во 2017 година, под негово претседателство, САД се повлекоа од Парискиот договор за климатски промени, кој ги обврза потписниците на серија цели и активности за борба против климатските промени. Во тоа време, Трамп рече дека договорот – преговаран во времето на демократот Барак Обама, „ќе го казни американскиот народ додека ги збогатува странските загадувачи“.

Се очекува, доколку повторно стане претседател, Трамп да ги врати САД од патот по кој тргна под Бајден во борбата против глобалното затоплување, бидејќи за 77-годишниот републиканец ова е само мит. Наспроти позадината на разорните шумски пожари во Калифорнија во 2022 година, тој ја минимизираше улогата на климатските промени во нивното предизвикување, велејќи дека мисли дека „науката не знае“, мислејќи на глобалното затоплување. САД ефективно се повлекоа од Парискиот договор во ноември 2020 година и повторно влегоа на почетокот на следната година со инсталирањето на Џо Бајден во Белата куќа.

Трамп, исто така, создаде немир во сопствената партија со своите изјави за контроверзната судска одлука во Алабама со која се забранува ин витро оплодување бидејќи пропишува дека ембрионите се бебиња.

„Како и огромното мнозинство Американци, вклучително и огромното мнозинство републиканци (…), јас силно го поддржувам пристапот до ин витро оплодување за парови кои се обидуваат да имаат дете. (…) „Под мое водство, Републиканската партија ќе секогаш поддржувајте создавање силни американски семејства“, рече поранешниот претседател на својата социјална мрежа „Вистина“.

Иако сличниот став на Бајден не изненади никого, изјавите на Трамп не задоволни некои конзервативни републикански кругови, за кои традиционално се знае дека ги бранат семејните и религиозните вредности со тоа што се спротивставуваат на абортусот. Дебатата доаѓа две години откако американскиот Врховен суд ја укина уставната гаранција за абортус, оставајќи им на државите да одлучуваат за ова прашање.

Во анкетата на Ројтерс/Ипсос објавена во средината на март, се наведува дека актуелниот американски претседател има тесно водство од само еден процентен поен пред неговиот главен противкандидат Доналд Трамп. Ако се земе предвид маргината на грешка на анкетата (1,8 процентни поени), водството на Бајден е прилично кревко. Во исто време, многу гласачи со право на глас рекле дека се неопределени, 11% рекле дека ќе гласаат за други кандидати, 5% рекле дека нема да гласаат, а 7% рекле дека не знаат или одбиле да одговорат на прашањето.