fbpx

Бран протести стигна и до Будимпешта

Политика - февруари 24, 2024

Бранот протести што ја зафати Европа на почетокот на годинава, од Запад кон Исток, стигна и до Будимпешта. Означени од меѓународниот печат како една од најголемите демонстрации во главниот град на Унгарија во последните години, Унгарците излегоа на улиците по т.н. скандал со помилување. Во центарот на скандалот беше поранешниот унгарски претседател Каталин Новак, првата жена претседател на Унгарија, која беше номинирана од ФИДЕСЗ, партијата на премиерот Виктор Орбан, да ја преземе функцијата во 2022 година.

Што навистина го поттикна гневот на Унгарците кои излегоа на улиците во Будимпешта, освен што беа огорчени што беше помилуван човек осуден за соучество во педофилија? И, пред сè, дали овој скандал влијае на долгогодишниот премиер Виктор Орбан, кој исклучително брзо се откажа од двајцата негови главни политички сојузници, претседателот Новак и поранешната министерка за правда Џудит Варга, кои го потпишаа указот за помилување?

Каталин Новак помилува осуденик во случај на педофилија

Минатиот април, претседателот Каталин Новак потпиша претседателски декрет пред посетата на папата Франциско, со кој, меѓу неколку други осудени лица, помилува и едно лице осудено за педофилија. Човекот беше осуден на три години затвор откако беше прогласен за виновен за прикривање злоупотреба во дом за деца како заменик директор, злоупотреба за која е виновен и неговиот шеф, исто така осуден на осум години затвор. Истиот скандал поднесе оставка и на поранешната министерка за правда Џудит Варга и на поглаварот на Реформираната црква, поранешен министер во претходната влада на Виктор Орбан, Золтан Балог, кој е обвинет дека го убедил Каталин Новак, чиј исповедник тој беше, да даде помилување. на дотичниот човек. А за премиерот Виктор Орбан – како што коментираат некои аналитичари во меѓународниот печат – скандалот со помилувањето очигледно му предизвикал некаква непријатност.

Барем, се чини дека му го скрати апетитот за триумфализмот што вообичаено го покажуваше во говорот што го одржа на почетокот на февруари за да го претстави билансот од претходната година. „2024 година не можеше да започне полошо “ – беа првите зборови на Виктор Орбан кон унгарската нација на 17 февруари, една недела по оставката на претседателот Новак и еден ден по масовните протести на булеварот „Херои“. Меѓутоа, во својот говор унгарскиот премиер ниту се осврна на протестите, ниту зборуваше за деталите од скандалот, туку го спомена поранешниот претседател Новак, чија оставка ќе беше неизбежна бидејќи таа „повеќе не го претставуваше единството на унгарската нација“, како што таа требаше (поради тоа што дел не се согласуваше со решението за помилување-бр).

Што повеќе ги налути Унгарците?

Двојните стандарди на политичкиот систем на Виктор Орбан, кој во последниве години ја направи заштитата на децата изговор за анти-ЛГБТ пропаганда (како во законот за забрана на хомосексуална пропаганда во училиштата, закон што беше жестоко критикуван од ЕУ) ?

Фактот дека тој не ги жртвуваше премногу лесно своите двајца лојални колеги, претседателката Каталин Новак и поранешната министерка за правда Џудит Варга, кои го потпишаа актот за помилување и која, во екот на скандалот, не само што се откажа од своето место на врвот на листа на кандидати за Европскиот парламент на ФИДЕС – партијата на премиерот Орбан – но и објави дека се повлекува од политиката?

Или, пак, Унгарците се револтирани што Виктор Орбан лично не презема одговорност за грешките на системот што самиот го постави од 2010 година?

Дали Виктор Орбан е во ќор-сокак? Дали неговата капитулација пред Брисел со согласноста за последната помош од ЕУ за Украина, неговото прифаќање – со половина срце – на најновиот пакет санкции за Русија и неговото неизбежно одбивање да го блокира влезот на Шведска во НАТО навистина имаат толку значајни ефекти, дали тој чувствува дека е губење на популарноста кај неговите поддржувачи што мора да го префрли вниманието на своите поддржувачи од нив „неуспеси“ – барем од перспектива на неговата сопствена реторика – за постарите домашни прашања како што се „заштита на децата“ , педофилите, хомосексуалците итн?

Виктор Орбан лично има доволно време да се опорави од овој скандал, бидејќи до следните општи избори во Унгарија се уште две години. За ФИДЕС, неговата партија, може да има непосредни ефекти на европските парламентарни избори во јуни, но трендот на подем на екстремната десница е премногу силен за да направи голема штета на партијата на националистичкиот политичар од Будимпешта. Особено што тој брзо реагираше по избивањето на скандалот, а неговите верни поддржувачи добија уверување дека ќе го измени уставот за да спречи помилување на педофилите.

Над 100.000 луѓе излегоа на улиците во Будимпешта

Протестот на 16-ти февруари, на кој присуствуваа десетици илјади Унгарци – според некои извори дури и повеќе од 100.000 – беше очигледно поинтензивен од отказот на наставниците неколку недели претходно, кога тие не беа задоволни од висината на платите и плановите на владата да им се одземе статусот на државен службеник. Неодамнешните протести во Унгарија – земја во која населението речиси не излезе на улица во последната деценија, па дури може да се опише како рамнодушно кон политичкото опкружување или подобро кажано недоверба дека системот може да се промени – се први. И ова е особено така имајќи предвид дека овие демонстрации беа организирани од инфлуенсери, кои ја напуштија својата виртуелна средина и организираа нешто конкретно во реалниот свет.

Добро познат факт е дека малку од медиумите во Будимпешта останаа навистина независни по последната деценија мерки преземени од последователни влади предводени од Виктор Орбан. Влијателите кои стојат зад овие протести се гласови кои го критикуваат режимот на Орбан и се обидуваат да ја балансираат вагата против централно финансираниот печат преку државна фондација, единствената шанса за опстанок за унгарските медиуми во време кога странските медиуми имаат доверба, кои инвестирале многу. во унгарскиот печат по 1990-тите, постепено се повлекуваат по 2010 година.

 

Но, се чини дека рамнотежата е тешко да се постигне. Додека странските – и некои унгарски – новинари тврдат дека гневот на демонстрантите е насочен против премиерот Виктор Орбан, неговата влада и неговата партија, FIDESZ – одговорни барем за назначувањето на две од контроверзните личности на функцијата – Новак и Варга – Виктор. Печатот пријателски настроен кон Орбан го претстави протестот како протест за заштита на децата. И тоа во време кога Виктор Орбан по оставката на Новак најави дека ќе преземе уште поостри мерки за казнување на педофилите. Со други зборови, на митингот лесно можеше да се гледа како на митинг за поддршка на ветената моќ и мерки на Виктор Орбан.

Сепак, остануваат други прашања за овој последен скандал во Будимпешта. Актот за помилување беше потпишан од поранешниот претседател Новак една година пред да избие скандалот, а очигледно случајно излезе на виделина кога дотичниот човек поднесе барање до Врховниот суд да го расчисти своето досие, вклучително и актот за помилување, кој беше јавен. Исто така, не е јасно каков бил односот на човекот со поглаварот на Унгарската реформирана црква, Золтан Балог, кој е обвинет дека му се мешал на претседателот Новак во помилувањето. Она што е сигурно е дека Каталин Новак не е првиот претседател на кој Виктор Орбан дојде на функцијата кој поднесе оставка на среден мандат. Како и таа, во 2012 година, само две години од неговиот мандат како претседател на Унгарија, Пал Шмит беше принуден да поднесе оставка по скандалот со мега плагијат. Во тоа време, поранешниот натпреварувачки спортист и поранешен претседател на Унгарскиот национален олимписки комитет, Шмит не ја прифати оставката толку лесно како Каталин Новак, и покрај притисокот од улицата, а унгарските студенти бараа негова оставка на улични протести по пресудата за плагијат од страна на врховниот академско тело. Инаку, протестот на 16 февруари годинава се одржа една недела откако унгарскиот претседател поднесе оставка од функцијата.

Постои уште една врска – случајна или не – помеѓу двете оставки: во потеклото на двете е истата прес-страница, наследник на економски неделник од 1980-тите, во сопственост на одредено време на странски труст и кој, по неговото повлекување од Унгарија „се врати во стара сопственост“.