fbpx

Италијанско-африканската кохезиска патека се движи напред

Политика - март 28, 2024

Премиерката Џорџија Мелони штотуку го посети Египет за да ги зајакне политичките односи.

Италијанскиот премиер Џорџија Мелони (FdI, ECR), неодамна го посети Каиро на Самитот за мир. Таа пристигна само во последните денови од средбата поради претходните обврски во главниот град на Италија за националната годишнина на италијанското единство на 17 март.

Односот меѓу Италија и Египет е сосема уникатен. Напорите на Џорџија Мелони се за пофалба во однос на промовирањето на дијалогот и надминувањето на тензиите од последната деценија. Сè уште се бара вистината за немилиот инцидент со Џулио Реџени, италијански истражувач кој беше киднапиран и убиен пред осум години за време на петгодишнината од протестите на Пјаца Тахрир. Овие протести на крајот доведоа до пад на Хосни Мубарак. Згора на тоа, случајот со Патрик Заки, студент на Универзитетот во Болоња, исто така беше доста сложен. Речиси две години беше притворен во Египет и осуден на три години затвор. Сепак, тој доби помилување од претседателот Ал-Сиси по долго посредување со Италија.

Не е чудно што присуството на Џорџија Мелони одигра клучна улога во билатералната средба меѓу Европската унија и Блискиот Исток. За време на состанокот беа доделени 7 милијарди евра за спасувачки мисии во Египет, кои ќе продолжат до 2027 година.

Заедно со Мелони, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен (CDU, PPE), белгискиот премиер Александар де Кро (Open VLD, RE), грчкиот премиер Киријакос Мицотакис (ND, PPE), австрискиот канцелар Карл Нехамер (ÖVP, PPE) и кипарскиот претседател Никос Кристадулидис (поранешен DIKO, PPE).

Примарниот фокус на меморандумот беше насочен околу управувањето со миграцијата. Иако Европа вети дека ќе обезбеди 600 милиони евра, беа доделени само 200 милиони, бидејќи во тоа време не беа пријавени нередовни полетувања од египетските пристаништа. Сепак, оваа соработка имаше за цел да го подобри следењето на миграциските текови и да обезбеди поголема поддршка и за земјите од потекло и за транзитните земји во контролирањето на движењето на луѓето. „Работиме на воспоставување меѓународна алијанса која ќе се бори против трговците со луѓе“, заклучи италијанскиот премиер.

Шефот на египетската држава Ал-Сиси на отворањето на самитот ги истакна блиските односи што ги има со претседателите Мелони и Мицотакис и нивната важност за одржување на односите со ЕУ, особено поради нивната интензивна проекција кон Медитеранот дека сè уште претставува клучно море за сите меѓународни односи.

Дополнително, сегашното време означува значаен момент во историјата на Египет каде што тој се појави како клучен играч на меѓународната арена. Стратешката локација на земјата меѓу Газа, Судан и Либија, покрај тоа што е главен снабдувач на енергија, придонесе и за нејзино активно вклучување во глобалните работи.

Особено, критичната ситуација во Газа е во центарот на загриженоста на шефовите на држави, кои ја истакнаа потребата од хуманитарни

коридори и за испраќање конкретна помош и за поголемо ослободување на заложниците, повторувајќи дека треба да се постигне мир што е можно поскоро за да се затвори еден од многуте воени фронтови отворени истовремено.

Џорџија Мелони потоа ја искористи посетата за да започне нова соработка за италијанската територија, пропишувајќи неколку договори сите кои се припишуваат на таканаречениот „Пијано Матеи“. Поточно, засегнатите области беа соработката со заменик министерот за надворешни работи и меѓународна соработка Едмондо Сириели (СДИ, ECR), финансиски договор потпишан од двете страни (односно италијанскиот Cassa Depositi e Prestiti и гувернерот на Централната банка Египќанец) и два меморандуми во договор потпишан од Sace и Orascom Construction, со што повторно се лансира една од најприсутните италијански структури во светот и способна да гарантира инвестиции на глобално ниво за над 160 милијарди евра.

Интересна е и промоцијата на линија за поморска врска, насловена „RORO“ меѓу Египет и пристаништето Сигна, предложена од агенцијата ITA/ICE и амбасадата. Понатамошна форма на поврзување помеѓу Италија и Африка која сè повеќе го акредитира Мелони како лидер на референца за многу важен континент за иднината на Медитеранот.