fbpx

Млак медиумски прием на големиот говор на Бајден

Политика - март 9, 2024

Tags:

И Си-Ен-Ен и Си-Би-Ес беа сомнителни дали Бајден успеал во неговата адреса за состојбата на Унијата. Дури и поранешните советници на Обама истакнаа дека Бајден беше силно конфронтирачки во говорот каде што претседателот треба да се обиде да ја собере нацијата. Сепак, според повеќето, најважен момент беше кога Шведска и премиерот на земјата беа пречекани во НАТО.

Имаше неколку конзервативни коментатори кои очекуваа претседателот Џо Бајден да биде поздравен до небо во медиумите по неговиот говор за состојбата на Унијата, само ако не умре.

Еден од нив беше Мет Марголис кој е колумнист во PJ Media. „Но, ниту левичарските медиуми не можеа да ги негираат проблемите со говорот“, пишува тој.

На пример, дописничката на CBS од Белата куќа, Ненси Кордес, беше претпазлива и го толкуваше како прво и основно дизајнирано да покаже дека Џо Бајден има енергија и издржливост за уште четири години.

Неговиот ум изгледаше „прилично“ остар

Дури и Си-Ен-Ен, кој е голем поддржувач на Бајден, забележа пропусти. Водителот Џејк Тапер забележа дека презентацијата на Бајден, неговиот изговор, не е толку јасен како некогаш. Но, „неговиот ум изгледаше прилично остар“, рече Тапер. Да се ​​користи зборот „прилично остар“ е лоша оцена кога доаѓа од обожавател.

Друг соработник на Си-Ен-Ен, Џон Кинг, рече дека никогаш не слушнал такво партиско и поларизирачко обраќање до нацијата. „Звучеше како говор на предизборен митинг“. Тоа не беше говор пред Конгресот како што се очекуваше од шефот на државата на САД кој треба да го подигне она што ја обединува земјата.

Крајно пристрасен, не многу државнички

Лоренс О’Донел од MSNBC исто така беше изненаден од тоа колку е неверојатно пристрасен говорот. Тој се зачуди од нападот на Бајден врз Врховниот суд. Вакво нешто досега не било направено“.

Поранешниот советник на Обама, Дејвид Акселрод, смета дека говорот не помина добро, барем не врз основа на она што тој верува дека треба да го постигне говорот за состојбата на Унијата. „Можеби добро се спушти… кај основните гласачи, но не сум сигурен дека тоа се однесува на неопределените гласачи. Делумно затоа што говорот беше толку критичен кон другата партија, а со тоа само расправија, делумно затоа што Бајден се фалеше со економијата и покрај фактот што на многу гласачи им беше полошо за време на неговото време како претседател, не само поради инфлацијата.

Highlight – влез на Шведска во НАТО

Неколку медиуми го истакнаа делот од говорот каде Џо Бајден го пречека шведскиот премиер како почесен гостин на говорницата и објави дека претходно истиот ден Шведска станала полноправна членка на НАТО. Тие знаат како да се борат“, рече Бајден за Шведска и изјави дека „НАТО никогаш не бил посилен од сега“.

Можеби имаше среќа што Бајден не се обиде да го каже името на премиерот, можеше да згреши. Затоа што една од грешките што ги направи беше кога Бајден ја покажа својата згрозеност за убиството на млада жена од мигрант, случај кој доби големо внимание. Наместо да го каже нејзиното име, Лејкен Рајли, тој рече – двапати – Линколн Рајли. (Јас ќе бидам првиот што ќе признаам дека имињата се, чудно, една од најтешките работи за управување со преноси во живо, но Бајден имаше телепромператори за тоа и сепак не успеа.)

Џо Бајден жестоко поларизира

Многумина го гледаат Џо Бајден како стар вујко и затоа интуитивно веруваат дека тој е добар стар вујко. Но, Бајден е еден од најпартизираните и најполаризираните политичари во модерната американска историја. Токму тој во 1987 година го политизираше изборот на нови судии во Врховниот суд. Тој фрли купишта обвинувања кон кандидатот на Роналд Реган, Роберт Борк.

Бајден наведе политички причини зошто Борк не бил способен, а не, како што налага традицијата, да ја ревидира правната надлежност на судските кандидати. Борк ја повлече својата кандидатура затоа што не можеше да ја издржи кампањата за клеветење. Бајден на тој начин доби голем медиумски публицитет, а набргу потоа објави дека се кандидира за претседател во 1988 година.

Значи, може да се каже дека Бајден лично нападна судија, за да си го добие публицитетот за кој се надеваше дека ќе го направи претседател, пред повеќе од 35 години.

Пред Бајден, судиите речиси секогаш беа одобрени со големо мнозинство во Сенатот, по Бајден често се води политичка битка околу оние кои се номинирани и тие се избираат со тесно мнозинство. Институцијата за која основачите веруваа дека ќе ја одржи нацијата заедно беше сериозно оштетена, штета што Џо Бајден очигледно сака да ја влоши критикувајќи ја одлуката на Врховниот суд од говорницата.

Политичарите како Бајден ги тераат луѓето да се свртат кон Трамп

Сакам да тврдам дека лажните, тактичарите и морничавите политичари како Џо Бајден ги натераа гласачите да се свртат кон аутсајдери како Доналд Трамп. Ако има нешто што Трамп не е, тоа е лажен политичар. Трамп секако е груб, непостојан и ексцентричен. Но, тој е тој што е. Не се преправа дека е нешто друго.

Тој е вистински лош, додека Бајден е манипулативен лош.

Политиката во 2020-тите е навистина во криза.

Tags: